Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Muhabir Maaşları

Muhabir maaşları ne kadar? Muhabir nasıl olunur? Muhabir ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve konuya dair merak ettiğiniz hususları sizler için araştırdık.

Muhabir Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Muhabir maaşı, 5.500 TL ile 8.000 TL arasında değişiyor. Muhabirlerin aldıkları maaşlar, görev yaptıkları kuruma ve kendi deneyimlerine bağlı olarak farklılık gösterir. Üniversiteden yeni mezun olan ve yerel bir haber kuruluşunda çalışan muhabirler genellikle asgari ücret alır. Ancak deneyimli olan ve büyük bir haber merkezine bağlı olarak görev yapanlar 12.000 TL üzerinde dahi maaş alabilir.

Muhabir Maaşı Ne Kadar Oldu
Muhabir Maaşı Ne Kadar Oldu

Muhabirlik mesleği, dışarıdan bakıldığında kolay gibi görülebilir. Ancak haber peşinden koşmak, doğru haber kaynaklarını bulmak ve bunları hızlı bir şekilde kamuoyuna aktarmak sanıldığından zordur. Bundan dolayı mesleğe başlayanların önemli bir kısmı kısa sürede bu meslekten vazgeçiyor.

Özel sektörde ilk defa bu mesleğe başlayanların bir kısmına asgari ücret ödenir. Geri kalanlara ise asgari ücretin dahi altında maaş verilir. Bundan dolayı muhabirliğin ilk yılları oldukça zorludur.

Muhabir maaşları, ortalama 6.000 TL’dir. Diğer meslek gruplarına göre daha yüksek maaş alırlar. Buna karşın çalışma şartları çok daha zordur. Ayrıca aldıkları maaş; deneyim, görev yapılan kurum ve iş yoğunluğuna göre değişir.

Büyük haber kanallarında görev yapan muhabirler 11.000 TL civarında maaş alırken, küçük çaplı kanallardaki muhabirler ise asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyor.

Muhabir olmak isteyenlerin iki farklı seçeneği var. Bunlardan ilki, bir ön lisans programı olan gazetecilik bölümü mezunu olmaktır. Diğeri ise radyo ve televizyon bölümünü bitirmektir. Burada bahsedilen bölümlerden mezun olanlar, özel sektörde veya kamuya ait olan medya kuruluşlarında görev yapabilirler.

Ancak medya sektöründe bu göreve gelebilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bunun için ciddi bir deneyim ve sabır gerekiyor.

İlgili bölümleri bitiren muhabir adayları bu alandaki iş ilanlarına başvuru yapabilir. Bunun dışında Türkiye İş Kurumu tarafından yayınlanan iş ilanlarını takip edebilir. Ayrıca İŞKUR’a giderek kayıt oluşturulabilir.

İlginizi çekebilir: tercümanlık maaşı ne kadar

Haber Muhabiri Maaşı

Haber muhabiri maaşı, 8.000 TL ile 55.000 TL arasında değişiyor. Ulusal haber kanallarında görev yapan muhabirler 9.000 TL hatta bunun dahi üzerinde maaşlar alabilir. Buna karşın yerel haber kanallarındaki muhabirler ise 8.000 TL ile 12.000 TL arasında maaş alır.

TRT Muhabir Maaşları

TRT muhabir maaşları, 7.500 TL ile 16.000 TL arasında değişiyor. Muhabirin kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapması alınan maaşları etkiliyor. Kadrolu olan muhabirler daha yüksek maaş alıyor.

TRT, bünyesinde çok sayıda kanalı bulunduran bir medya kuruluşudur. Devlete ait olan bu medya kuruluşunda maaşlar görev yapılan kanal ve iş yoğunluğuna göre değişir. Yoğun olarak izlenen kanallarda görev yapan muhabirler daha yüksek maaş alırken izlenmesi düşük olan kanallarda muhabir maaşları nispeten daha düşüktür. Dolayısıyla TRT bünyesinde çalışan muhabirlerin maaşları ile ilgili net rakamlardan bahsetmek doğru olmayacaktır.

Muhabir Ne Kadar Maaş Alır?

Muhabir, görev yaptığı kuruma ve iş yoğunluğuna göre 7.000 TL ile 16.000 TL arasında maaş alır. Ulusal kanallarda görev yapan muhabirlerin maaşları burada belirtilen rakamların çok daha üzerinde olabilir.

Savaş Muhabiri Maaşı 2021

Savaş muhabiri maaşı, 9.000 TL ile 22.000 TL arasında değişir. Görev yapılan bölge, yaşanan çatışmalar, görev riski ve benzeri unsurlar alınan maaşları etkiliyor.

Bilindiği gibi savaş bölgelerinde dahi habercilerin dokunulmazlığı var. Buna karşın nihayetinde bölgede yaşanan yoğun çatışmalar haberciler açısından ciddi risk teşkil ediyor. Dolayısıyla savaş muhabirlerine daha yüksek maaşlar ödeniyor. Savaş bölgesinde görev yapılan süre için ekstra ödemeler yapılması da bir diğer uygulamadır.

AA Muhabir Maaşları 2021

AA muhabir maaşları, 8.000 TL ile 13.000 TL arasında değişiyor. Anadolu Ajansı, devlete bağlı bir haber ajansıdır. Birçok bölgede çalışanı olan ve haberlere kısa sürede ulaşma yeteneği bulunan bir ajanstır. Bu özelliğinin arkasında muhabirlerin önemi çok fazladır.

Haber muhabiri maaşları, Trt muhabir maaşı ne kadar
Haber muhabiri maaşları, Trt muhabir maaşı ne kadar

Anadolu Ajansı (AA) Muhabirlerinin Maaşları

Anadolu Ajansı muhabir maaşları, 8.000 TL ile 18.000 TL arasında değişiyor. Maaşları etkileyen unsurlar; hizmet yılı, deneyim ve iş yoğunluğudur.

Polis Muhabiri Maaşları

Polis muhabiri maaşları, 8.000 TL ile 11.000 TL arasında değişir. Polis muhabirleri, polisi takip ederek olaylara ilişkin haberler yapan muhabirlerdir. Çalışma saatlerinde belli bir standart yoktur.

Muhabirlerin maaşları ile ilgili verilen rakamlar ortalamadır. Tamamen bilgilendirme amaçlı olarak verilen rakamların farklı etkenlere göre değişebileceği unutulmamalıdır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 4]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu