Medikal

Evde Fizik Tedavi Ücretleri

Evde fizik tedavi ücretleri ne kadar? Fizik tedavi ücreti ile ilgili olan bu sorunun cevabını ve konuya ilişkin merak edilen diğer hususları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evde Fizik Tedavi Ücretleri 2023

Evde fizik tedavi ücretleri, farklı unsurlara göre değişiyor. Bundan dolayı ücretler hakkında net bir rakam verilmesi doğru olmaz. Tedavi bölgesi, uygulanacak yöntemler, seans süresi ve seans sayısı gibi unsurlar ödenmesi gereken rakamların değişmesine neden oluyor.

Evde Fizik Tedavi Ücretleri
Evde Fizik Tedavi Ücretleri

Fizik tedavi ile ilgili olan tedavi süreçleri, devlet hastaneleri ve özel hastaneler tarafından yürütülebilir. Kamu hastaneleri ile özel hastane fizik tedavi ücretleri arasında belirgin farklar var. Yakın zamanda ücretler hakkında bir tebliğ yayınladı ve yeni bir düzenleme yapıldı.

Düzenlemede en fazla ihtiyaç duyulan el, ayak ve bacak bölgelerindeki sorunlar için hastaların lehine olacak maddeler yer aldı. Bahsedilen bölümler, D grubu olarak isimlendiriliyor ve günümüzdeki tedavi süreçleri büyük oranda bu alanlarla ilgili oluyor.

Yapılan düzenleme ile fizik tedavi ücretleri daha makul bir seviyeye geldi. Yine ücretlendirme konusunda net bir bilgi vermek zor. Çünkü gruplarına göre tedavilerin ücretleri farklılık gösteriyor. Ancak ortalama olarak fizik tedavi seansları için ödenmesi gereken rakam 85 TL seviyesindedir. Bahsedilen fizik tedavi seans ücretleri ortalamadır ve farklı unsurlara göre değişebilir.

Fizik tedaviler için ödenmesi gereken rakamı etkileyen en önemli hususlardan birisi de seans uzunluklarıdır. Seanslar, hastanın durumuna göre farklı sürelerde olabilir. Ancak fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının genellikle 30-60 dakik arasında sürdüğü söylenebilir.

İlginizi çekebilir: Andulasyon cihazı fiyatı ne kadar?

Evde Fizik Tedavi Ücretleri Ne Kadar
Evde Fizik Tedavi Ücretleri Ne Kadar

Fizik Tedavi Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Fizik tedavi ücretleri belirlenirken, hastanın şikayetine göre hangi gruba girdiği ve genel durumu dikkate alınıyor. Nihayetinde fizik tedavi tek bir tip tedaviyi içermiyor ve hastaların şikayetlerine ve genel durumlarına göre farklı tedavi yöntemlerini kapsıyor. Dolayısıyla da direkt olarak ücretler hakkında bilgi vermek doğru olmaz.

Devlet hastanelerindeki fizik tedavi için ücretler standarttır. Örneğin; A grubu hastaları için 20 TL, D grubu hastaları için 85 TL (bu ücretler değişkenlik gösterebilir) gibi rakamların ödenmesi gerekiyor. Ancak hasta olan kişinin sağlık güvencesinin olması durumunda ödemeler SGK tarafından yapılıyor. Böylece hastalar tamamen ücretsiz olacak şekilde ilgili sağlık hizmetinden yararlanıyor.

Özel hastaneler ise bu noktada daha farklı ve daha yüksek bir fiyat politikası uyguluyor. Alanında uzman fizyoterapistleri bünyesinde bulunduran ve çok fazla tercih edilen özel hastanelerdeki rakamlar, oldukça yüksek. SGK ile anlaşmalı olmaları durumunda ücretlerin bir kısmı SGK tarafından ödeniyor. Ancak geriye kalan fark yine hastalardan talep ediliyor.

Özel hastanelerdeki seans ücreti 200 TL ile 500 TL arasında değişiyor. Ancak buradaki rakamlar ortalamadır ve farklı durumlara bağlı olarak ücretler belirtilen aralığın dışında olabilir.

İlginizi çekebilir: fizik tedavi görenlerin yorumları

Evde Fizik Tedavi Ücretleri 2023 Ne Kadar?

Evde fizik tedavi ücretleri; seans süresi, uygulanan tedavi yöntemleri ve benzeri unsurlara göre değişiyor. Dolayısıyla bu noktada rakam belirtmek çok zor. Ancak bu tür tedaviler için ödenmesi gereken rakamlar hastanede veya klinikteki tedavilere göre daha pahalı.

Farklı nedenlere bağlı olarak bazı hastalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları için hastanelere ve kliniklere gidemiyor. Yaşamış oldukları sağlık sorunu buna engel oluyor. Böyle durumlarda hastaların evde fizyoterapist eşliğinde tedavi görmesi gerekiyor. Evde fizik tedavi hizmeti ile hastalar yaşadıkları sağlık sorunlarını aşabiliyor.

Evde fizik tedavi genellikle özel klinikler tarafından veriliyor. Devlet hastanelerindeki personel yetersizliği, böyle bir tedaviye genel olarak imkan vermiyor. Dolayısıyla hastaların evde, bu tedaviyi alması gerekiyor. Evde alınan tedavinin SGK kapsamında olması durumunda SGK tarafından belli bir miktar ödeme yapılıyor. Ancak evdeki tedavinin masraflarının tamamı, maalesef SGK tarafından karşılanmıyor.

Evde yapılan fizik tedaviler, daha kısıtlı oluyor. Bu durumun temel nedeni ise evdeki imkanlar ile hastane veya kliniklerdeki imkanların farklı olması. Dolayısıyla hastalar, evdeki tedavilerin ardından hastaneye gidecek duruma geldiklerinde tedavilerine hastanede devam edilmesi tercih edilir. Evde verilen fizik tedavi bir tür ön tedavi olarak görülebilir.

Fizik tedavi evde olur mu?

Fizik tedavi, hastaların fiziksel durumlarının hastaneye veya kliniğe gitmeye müsait olmadığı durumlarda evde olabilir. Ancak evde uygulanacak tedavi nispeten daha kısıtlı olur. Özellikle hastanelerdeki aletlerin etkin olarak kullanıldığı tedaviler evlerde tam olarak uygulanamaz.

Fizyoterapist eve gelir mi?

Özel kliniklere bağlı olarak çalışan fizyoterapistler evlere gelir. Hastanın durumuna göre evde uygun tedavi uygulanır ve tedavi süreci bu şekilde yürütülür.

SGK fizik tedavinin ne kadarını karşılıyor?

Aynı bölge için uygulanan 30 seans ücreti SGK tarafından karşılanır. Bir yılda toplam 60 seans ücreti karşılanabilir. Ancak bunların en fazla 30’u aynı bölge olabilir.

Fizik tedaviye giderken nasıl giyinmeli?

Fizik tedaviye giderken rahat kıyafetler tercih edilmesi gerekiyor. Fizyoterapistlerin hareketleri zorlanmadan yaptırması tedavi süreci için önemli. Ayrıca tedavi bölgesine farklı cihazlarla uygulama yapılabileceği de unutulmamalıdır. Böyle durumlar dikkate alınarak kıyafet seçimi yapılmalıdır.

YouTube video

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 1]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu