İzmir Kuyumcuda Altın Fiyatları Ne Kadar 2021

İzmir kuyumcuda altın fiyatları ne kadar? İzmir’de oturan vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Altın yüzyılladır ve hatta binlerce yıldır insan hayatında yer alan değerli bir metaldir. Geçmiş yıllarda güç göstergesi ve dekorasyon amaçlı kullanılan bu değerli metal şimdilerde daha çok takı, yatırım ve iletkenlik amacıyla kullanılıyor.

Altın bulunması çok zor olan ve aynı zamanda diğer elementlere nazaran daha iyi özellikte olan bir element olduğundan her zaman değerli olmuştur. Günümüzde insanlar yatırımlarının büyük bir çoğunluğunu bu değerli elementlerden oluşturuyor. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte işlenebilme kabiliyeti de arttığından pek çok alanda kullanılır hale gelmiştir.

İzmir Kuyumcuda Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Takı olarak ya da yatırım olarak altın almak isteyen kişiler düzenli olarak altın fiyatlarını takip eder. Çünkü altın fiyatları her gün ve hatta her an değişiklik gösteriyor. Bu fiyatlar ülkemizde Doların Türk Lirası karşılığındaki değerine ve altının ons fiyatına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Örneğin Dolar ya da ons fiyatı artarsa altın fiyatları artış gösterirken Dolar ya da ons fiyatı azaldığında altın fiyatında da değişiklik görülür. Ayrıca altının işçiliği ve kaç ayar olduğu da fiyatta değişikliğe neden olmakta. Örneğin 24 ayar altın fiyatı 22 ayar altın fiyatından daha çoktur.

izmir kuyumcuda altın fiyatları
izmir kuyumcuda altın fiyatları

Altın fiyatları aynı zamanda kuyumcunun belirlediği alış ve satış fiyatına göre de değişiklik gösterir. Örneğin İzmir’de yaşayan biri altın fiyatlarını öğrenmek için İzmir kuyumcuda altın fiyatları ne kadar şeklinde bir arama yapmalıdır. İzmir’deki kuyumcularda güncel haliyle altın fiyatları şu şekildedir;

İzmir Altın Fiyatları 2021
Altın Ürünleri Fiyat
Gram Altın 503,00TL
22 Ayar Bilezik 457,00TL
Altın Ons 1.820,00TL
Cumhuriyet Altını 3.257,00TL
Yarım Altın 1.631,00TL
Çeyrek Altın 816,00TL
Reşat Altın 3.290,00TL
Kulplu Reşat Altın 3.291,00TL
22 Ayar Altın 454,00TL
18 Ayar Altın 367,00TL
14 Ayar Altın 276,00TL

Altının Kullanım Alanları

Yazımızın başında da altının çok fazla kullanım alanına sahip olduğunu söylemiştik. Örneğin birkaç yüzyıl önceye gidersek altın alışverişlerde para olarak kullanılırken binlerce yıl öncesinde heykel, bardak, tabak, mezar vs. yapımında kullanılmaktaydı.

Yani bu değerli metal ilk çıkarıldığında daha büyük boyutlu nesnelerin yapımında kullanılırken zaman geçtikçe daha küçük boyutlu nesnelerde kullanılmaya başlanmıştır.

Ayrıca, Türkiye Finans altın hesabı açma yazımızı da okuyabilirsiniz.

Altının günümüzde çok fazla kullanım alanı var. Bunlardan ilki sizin de tahmin edebileceğiniz üzere düğünlerde takı olarak kullanılmasıdır. Uzunca bir zamandır geleneklerimiz doğrultusunda yeni evlenen çiftlere hediye olarak çeyrek, gram ve bilezik gibi altından yapılan değerli eşyaları veriyoruz.

Bu hediyeler yalnızca düğün yapanlara değil aynı zamanda sünnet olan çocuklara ve hatta yeni doğan bebeğe bile verilmekte.

Aynı zamanda, Ziraat altın hesabı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Altının kullanım alanlarından biri de yatırım aracı olarak görülüyor oluşudur. Gramı ya da kaç ayar olduğu fark etmeksizin insanlar için en güvenilir yatırım araçlarından biri olmuştur. Yastık altı altın terimi de buradan çıkmıştır.

Altının sürekli olarak değerlenmesi ve kur farkı doğrultusunda fiyatının artması nedeniyle insanlar bu yatırım aracına yönelmekte. İnsanların altına yatırım yaparken ilk amaçları paralarının enflasyon karşısında erimesini önlemek ve hatta miktarını arttırmaktır.

izmir kuyumcuda altın fiyatları 2021'de ne kadar oldu
izmir kuyumcuda altın fiyatları 2021’de ne kadar oldu

Altının önemli bir diğer kullanım alanı ise iletkenliğidir. Altın günümüzde keşfedilen bütün metaller içerisinde en iyi iletkenlik oranına sahip metallerden biridir. İletkenlik olarak bahsettiğimiz şey elektriğin bir noktadan diğer noktaya doğru ilerlemesidir.

Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan pek çok yeni nesi eşyada altının bu özelliğinden faydalanılıyor. Örneğin birçok cep telefonu modelinde iletkenliğin en iyi şekilde sağlanabilmesi için altın kullanıldığını birçok kişi bilmekte.

Bu arada, Kuveyt Türk altın hesabı yazımızı okudunuz mu?

Altın Fiyatını Ne Belirler, Nasıl Hesaplanır?

Değerli bir ürün olan altına yatırım yapmak isteyenler fiyatının nasıl hesaplandığını tam olarak bilmemekte. Bu nedenle birçok kişi kuyumcu ekranında yazan fiyat üzerinden alış satış işlemlerini gerçekleştirir. Ancak bu değerli eşyaların fiyatının nasıl hesaplandığının bilinmesinde fayda vardır.

Altın fiyatının hesaplanabilmesi için öncelikle ons kavramının bilinmesi gerekir. Ons değeri tam olarak 31,10 gramdır. Bu değeri bildikten sonra altın fiyatı kolay bir şekilde hesaplanabilir. Fiyat hesaplanırken toplam altın miktarı gram cinsinden ons fiyatına bölünür.

Örneğin 100 gram altını olan birisi 100/31,10 işlemi ile elindeki altınların ons değerinden fiyatını öğrenir. Sonrasında güncel ons altın fiyatı ile bu değeri çarparak altının TL cinsinden fiyatını hesaplanabilir.

Hakkında Demir Uluğ

Bunu Da İncele

Yapı kredi altın hesabı yorumları

Yapı Kredi Altın Hesabı Yorumları, Kazançlı Mı?

Yapı kredi altın hesabı yorumları hesabı kullanan kişilerin olumlu ve olumsuz yönde şikayetlerini ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.