Özel Sektör Maaşları

E Sporcu Maaşları 2022 Ne Kadar, Kazandıran Oyunlar

E sporcu maaşları ne kadar? Nasıl e-sporcu olunur? E spor ile nasıl para kazanılır? Son dönemlerin dikkat çeken alanlarından birisi olan e spor ile ilgili merak ettiğiniz hususları sizler için derledik.

E Sporcu Nedir? Nasıl Olunur?

E sporcu, elektronik ortamda oyun oynayan kişilere verilen isimdir. Genellikle amatör olarak yapılan ve geleneksel sporlardan farklı elektronik spor, her geçen gün biraz daha ilgi görüyor. Sadece oyun oynayarak para kazanma fikri bile birçok oyun severe cazip geliyor. Zaten sevilerek oynanan online oyunlar, bir anda gelir kaynağı olmaya başlayabiliyor.

Günümüzde birçok online oyun bulunuyor. Bunları oynayan kişiler e sporcu olarak kabul ediliyor. Ancak e sporcu denildiği zaman oynadığı oyundan para kazanan kişiler akla geliyor. Peki, oyun oynayarak nasıl para kazanılıyor?

E sporun temelleri Amerika’da atılmış, daha sonra Avrupa ve Uzakdoğu’ya yayılmıştır. Düzenlenen para ödüllü online oyun turnuvaları e sporcuların ortaya çıkmasını sağlıyor. Turnuvaların düzenlenmesi ile oyun sektöründe de buna uygun geliştirmeler meydana gelmeye başlıyor.

E sporcu olabilmek için geçmişte herhangi bir şart bulunmuyordu. Online oyun turnuvalarına katılarak gelir elde edebiliyordunuz. Ancak kısa süre önce yapılan düzenleme ile profesyonel olarak e spor yapabilmek için lisans zorunluluğu getirildi. E spor oyuncu lisansı almadan profesyonel olarak e spor yapmanız mümkün değil. Peki, bu lisans nasıl alınıyor?

E Sporcu Maaşları
E Sporcu Maaşları

E spor oyuncu sertifikası, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından veriliyor. Bakanlıktan alacağınız sertifika için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Sadece bakanlığın istediği bilgileri vermeniz yeterlidir. E-spor oyuncu sertifikası için istenen bilgi ve belgeler şunlardır;

  • Son 6 ayda çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf,
  • Bilgisayar oyunlarını oynamak için herhangi bir sağlık sorununuz olmadığını gösteren rapor,
  • Tescil fişinin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması.

Burada yer alan belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Böylece e sporcu sertifikası/lisansı alacaksınız. Eğer 18 yaşından büyükseniz başvuruyu kendiniz yapabilirsiniz. Ancak 18 yaşından küçükseniz velilerinizin başvuruyu yapması gerekiyor.

E Sporcu Maaşları Ne Kadar?

E sporcu maaşları, oyuncuların turnuvalardaki başarısına ve diğer etkenlere göre farklılık gösteriyor. Bu noktada net bir rakamdan bahsetmek mümkün değil.

Dünyada popülerliği hızla artan e spor turnuvaları katılımcılardan başarı gösterenlere farklı miktarlarda ödüller dağıtıyor. Turnuvada gösterilen başarı derecesine göre dağıtılan para ödüllerinden pay alınıyor. Üstelik ilgili oyunlara ilişkin turnuvalar dünya genelinde düzenlendiği için ödüller $ (USD) üzerinden veriliyor.

Profesyonel olarak e spor yapan sporcuların bir diğer gelir kaynağı ise reklam ve işbirlikleridir. Farklı markalar, kendi ürünlerinin tanıtımlarını yapmaları için sporculara ciddi rakamlar ödüyor. Ödenen rakamlar, sporcuların popülaritesi ve tanınırlığı ile doğru orantılı olarak kazanç sağlıyor. Alanında başarılı olan ve dünya genelinde tanınan bir sporcunun yaptığı tanıtıma ödenen rakamlar oldukça yüksektir.

Bütün bunlar dikkate alındığında oyun oynayarak gelir elde eden sporcuların maaşları hakkında net bilgi verilemez. Sporcudan sporcuya maaşlar farklılık gösteriyor.

İlginizi çekebilir: yazılımcı maaşları

İlginizi çekebilir: bilgisayar programcılığı maaş

İlginizi çekebilir: siber güvenlik uzmanı maaş

En Çok Kazandıran Oyunlar Hangileridir?

E spor turnuvaları denildiği zaman kısa süre içerisinde birçok oyun sayılabilir. Zula gibi yerli yapımlardan Leauge of Legends gibi klasiklere varıncaya kadar birçok oyunun turnuvası yapılıyor. Bu turnuvaların kazananlarına belli miktarlarda para ödülleri veriliyor.

Dağıtılan para ödüllerine bakıldığı zaman bazı oyunların daha fazla kazandırdığını sizde görebilirsiniz. Yurtdışı yapımlarının ve dünya genelinde düzenlenen turnuvalar, yüksek miktarlar kazandırıyor. Genel olarak en çok kazandıran oyunlar şu şekilde sıralanabilir;

·         Dota 2

Dünya genelinde en fazla turnuvası düzenlenen oyunların başında geliyor. Şimdiye kadar 800’den fazla turnuvası düzenlenmiştir. Bu turnuvalarda dağıtılan miktar ise 150 milyon $ seviyesinden daha fazladır. Evet, yanlış okumadınız. Bir oyunun dağıttığı miktar milyonlarla ifade ediliyor. Dota 2, yakaladığı bu rakamlarla en çok kazandıran oyunlar listesinin ilk sırasında yer alıyor.

·         Counter Strike

Counter Strike veya bilinen diğer adıyla CS Go, yüksek miktarda ödül dağıtan bir diğer oyun. 2000’li yılların başından beri oynan bu oyun yakın zamanda online ortama taşındı. Online ortamda yapılan turnuvalarda yaklaşık 60 milyon $ seviyelerinde ödül dağıtıldı. Bu rakamlarla CS Go, listenin ikinci sırasında yer alıyor.

E Sporcu Maaşları ne kadar oldu
E Sporcuların En Çok Kazandığı Oyunlar

·         League of Legends (LoL)

League of Legends turnuvaları üzerinden dağıtılan ödüller de 60 milyon $ seviyelerinde. Ülkemizde de yoğun olarak oynanan bu oyunda Türk e sporcular oldukça başarılı.

·         Rainbow 6 Siege

Ubisoft tarafından geliştirilen ve 2015 yılında piyasaya sürülen Rainbow 6 Siege, farklı formatlarda oynanabilen bir oyun. Bu formatlar turnuva düzenlemeye oldukça müsait. Tek bir turnuvada dahi yüksek miktarlarda ödül dağıtan Rainbow 6 Siege en fazla kazandıran oyunlardan birisidir.

·         PUBG

Player Unknown’s Battlegrouds ya da bilinen ismiyle PUBG, en çok kazandıran oyunlar listesine hızlı bir giriş yapmayı başarıyor. Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oynanan bu oyun, e spor turnuvalarının yeni adresi olma yolunda hızla ilerliyor.

Bu liste her yıl güncellenmektedir. Çünkü oyunlarda yapılan düzenlemeler, yeni geliştirilen oyunlar ve benzeri durumlar turnuvaların farklı oyunlara kaymasına neden olabiliyor. Bu da en çok kazandıran oyun listesinin değişmesiyle sonuçlanıyor. Konu hakkında güncel bilgiler için sitemizi takip etmeye devam edin.

Burada yer alan rakamlar, sadece bilgilendirme amaçlı olarak sunulmuştur. E sporcu maaşları, son derece değişkendir. Turnuvalarda elde edilen başarılar, turnuvanın verdiği ödüller, yapılan reklam anlaşmaları ve diğer unsurlara bağlı olarak sporcuların elde ettiği rakamlar farklılık gösteriyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu