Borsa

Tüpraş Temettü

Bu yazımızda Borsa İstanbul’un önemli hisselerinden biri olan TÜPRAŞ hissesinin pay sahipleri için yapacağı TÜPRAŞ temettü 2023 hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak TÜPRAŞ hissesinin temettü dağıtım tarihlerini ve temettü oranlarını öğrenebilirsiniz.

TÜPRAŞ Temettü 2023 Yılında Dağıtılacak Mı?

Temettü borsada işlem gören herhangi bir şirketin belirli bir dönemde elde ettiği kârdan yaptığı kar dağıtım işlemine verilen addır. Söz konusu bu dağıtımdan yalnızca temettü dağıtım kararı alan şirketteki pay sahipleri yararlanabilmektedir. TÜPRAŞ temettü olarak bahsedilen durum da Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ tarafından yapılan kâr dağıtım işlemini ifade etmek için kullanılır.

tüpraş temettü nedir
tüpraş temettü nedir

Temettü dağıtım kararı şirketlerin finansal tablolar, gerçekleşen projeler ve genel mali tabloların verileri göz önünde bulundurularak genel kurul tarafından verilir. Temettü dağıtımı yapacak olan ve BİST içerisinde hissesi olan şirketler Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onay aldıktan sonra dağıtım politikası kurallarına uygun bir şekilde temettü dağıtımı yapabilir.

Temettü dağıtımı yatırımcıların herhangi bir risk almadan gelir elde edebilmesine yardımcı olduğu için birçok kişi temettü dağıtımı yapacak olan şirketlere yatırım yapıyor. Bu noktada yatırımcılar temettü dağıtacak şirketlere yatırım yaparken aynı zamanda risk yöntemlerine uygun olarak yatırım yapmayı tercih ediyor.

Bu noktada TÜPRAŞ Türkiye piyasalarında önemli bir yere sahip olan bir hisse senedi olduğu için yatırımcılar tercihlerini Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ hisselerinden yana kullanmak istiyor. Fakat ne yazık ki TÜPRAŞ hissesi 2023 yılı içerisinde herhangi bir temettü dağıtımı yapmayacak. TÜPRAŞ hissesinin neden temettü dağıtımı yapmayacağını ise bir sonraki başlıkta anlatacağız.

tüpraş temettü dağıtıldı mı
tüpraş temettü dağıtıldı mı

TÜPRAŞ 2023 Yılında Neden Temettü Dağıtmayacak?

TÜPRAŞ şirketi ülkemizde düzenli olarak temettü dağıtımı yapan şirketlerden biridir. Şirket genel kurulu tarafından 1 Ocak 2020 ila 31 Aralık 2020 yılı arasındaki net dönem verileri göz önünde bulundurularak bir toplantı düzenlendi. Genel kurul tarafından Türkiye Petrol Rafinerileri şirketinin son 1 yıl içerisindeki finansal tablolar ve diğer etmenler detaylı bir şekilde analiz edildi ve net kâr/zarar oranları incelendi. Ancak bu mali tabloların incelenmesi sonucunda şirketin 2.493.511.000,00 TL ana ortaklık zararı ve Vergi Usul Kanununa göre de 3.070.277.889,10 TL cari zararının olduğu ortaya çıktı.

Şirketin birçok kalemde zarar elde etmesi ise başta SPK esas sözleşmesinin ve şirketin genel durumunun olmak üzere pek çok açıdan temettü dağıtımına izin vermiyordu. Kaldı ki yatırımcılarını etkilememek için TÜPRAŞ temettü dağıtmak istese dahi Sermaye Piyasası Kurulu uyarınca belirlenen 31 Mart 2014 tarihli politika uyarınca kabul edilmeyecekti. Yani kısaca TÜPRAŞ kar elde edemediği için bu sene içerisinde herhangi bir temettü dağıtımı yapamayacak.

Şirket inceleme sonucunda ortaya çıkan bu verilerden sonra geçtiğimiz Mart ayında tekrar toplantı yapmıştı. Bu toplantılarda söz konusu zararların geçmiş senelerdeki zararlara eklenmesi talep edildi. Ancak buna rağmen TÜPRAŞ herhangi bir temettü dağıtımı yapmayacak.

tüpraş temettü dağıtılacak mı
tüpraş temettü dağıtılacak mı

TÜPRAŞ Geçmiş Temettü Verileri

Hisse senedi yatırımcıları temettü veren herhangi bir şirkete yatırım yaparken o şirketin geçmiş yıllarda yaptığı temettü dağıtımlarını göz önünde bulundurur. Öyle ki TÜPRAŞ bu yatırımcılar için en iyi seçeneklerden biridir. Her ne kadar 2020 ve 2019 yılında temettü dağıtımı yapmamış olsalar da daha önceki yıllarda birçok kez temettü dağıtımı yapmıştır. TÜPRAŞ şirketinin daha önceki yıllara ait temettü verileri şu şekildedir;

SeneHisse Başına KârBrüt TemettüNet Temettü
201814,83 ₺ ₺15,15 ₺12,88 ₺
201715,22 ₺13,60 ₺11,56 ₺
20167,16 ₺6,22 ₺5,29 ₺
201510,18 ₺6,50 ₺5,53 ₺
21034,78 ₺1,58 ₺1,34 ₺
20125,85 ₺3,85 ₺3,27 ₺
20114,96 ₺3,93 ₺3,34 ₺
20102,94 ₺2,98 ₺2,53 ₺
20093,24 ₺2,50 ₺2,14 ₺

 

Yukarıdaki tabloda da görüleceği üzere 2009 senesinden bu yana TÜPRAŞ üst üste birçok kez temettü dağıtımı gerçekleştirmiştir. Bu temettü geçmişinde hisse başına kar vb. fiyatlar her ne kadar ilk etapta düşük seviyelerde olsa da o senelerdeki döviz ve enflasyon değerleri göz önünde bulundurulduğunda oldukça iyi bir değerdir. Bununla birlikte geçmiş yıllara ait veriler göz önünde bulundurulduğunda her sene verilen temettü miktarlarının giderek arttığı, yatırımcıların herhangi bir kaybının olmadığı görülmektedir.

TÜPRAŞ hissesinin bir sonraki temettü dağıtımının ne zaman yapılacağı henüz bilinmemektedir. Şirketin mali tablosunun iyileşmesi ve ivmesinin yükselmesi halinde genel kurul kararı ile ilerleyen senelerde tekrar temettü dağıtımı gerçekleştirilebilir. Bu temettü dağıtımlarında ne kadar kâr payının verileceği bilinmemektedir.

TÜPRAŞ Temettü Dağıtımı Sonrasında Hisse Senetlerinin Değeri Ne Olur?

Hisse senedi yatırımı yaparken temettü dağıtan şirketleri tercih eden borsa yatırımcıları kâğıt seçimi yaparken o kâğıdın geçmiş yıllarda yaptıkları temettü dağıtımlarından sonra ne gibi bir fiyat hareketi gösterdiğini merak ediyor. Bu doğrultuda Borsa İstanbul’un önemli hisse senetlerinden biri olan TÜPRAŞ’a yatırım yapmak isteyenler de geçmiş yıllardaki temettü kararları sonrasında şirketin hisse değerinin nasıl bir seyir gösterdiğini yatırımcılar merak etmekte.

Diğer hisse senetlerinde de görülebileceği üzere temettü kararı alındıktan sonra ve temettü dağıtımı gerçekleştikten sonra birçok hisse ilk etapta yükseliş gösterir. Bunun sebebi de yatırımcıların temettü dağıtımından faydalanabilmek için o hisse senetlerini satın almasıdır. Aynı durum geçmiş yıllarda TÜPRAŞ hisse senedinde de birçok kez gerçekleşmiştir.

Şirket her ne kadar büyük bir yükseliş ivmesi yakalamış olsa da temettü kararlarının da etkisiyle hisse senetlerine olan talep artmış ve hemen hemen her dönemde artış gerçeklemiştir. Ancak bunun etkisine aldanarak yatırım kararı almak ciddi sonuçlar doğurabilir. Bunun için de yatırımcılar temettü dağıtacak şirkete yatırım yaparken teknik ve temel analizlerini de göz önünde bulundurmalıdır.

Burada yer alan bilgiler yatırım kararı niteliğinde değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yalnızca TÜPRAŞ hissesinin temettü kararları ile ilgili bilgileri içerir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ile yatırım kararı almak ciddi mali sonuçlar doğurabilir. Burada yer alan bilgilerin yalnızca TÜPRAŞ hissesinin temettü bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılması gerekmektedir. Hisse senetleri hakkındaki bilgi yorum ve tavsiyeleri yatırım kurumları vermektedir. Herhangi bir hisse senedi için yatırım tavsiyesi almak ya da portföyünüzün yönetimini vermek isterseniz bu yatırım kurumları ile iletişime geçmelisiniz.

TÜPRAŞ Temettü Ne Zaman Hesaba Geçer?

TÜPRAŞ temettü dağıtımları dağıtımdan 2 gün sonra hesaba geçer.

TÜPRAŞ Hisse Kimin?

TÜPRAŞ’ın hisseleri %51’i Koç Holding’e, %49’u halka arz şeklindedir.

TÜPRAŞ’ın Yüzde Kaçı Devletin?

TÜPRAŞ şu an devlete ait değildir. 2006 yılında özelleştirilerek Koç Holding’e devredilmiştir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu