Ekonomi

Gelir Belgesi Nereden Alınır? Nasıl Alınır? E-Devlet 2022

Bir kişinin aylık ne kadar kazanç sağladığını detaylı olarak gösteren gelir belgesi nereden alınır? Gelir belgesi, ülkemizde aynı zamanda maaş bordrosu olarak da anılıyor. Gelir belgesi, her kişinin kendi özel bilgileri ile hazırlanır. Çeşitli yöntemler ile alınan gelir belgesi içerisinde kişiye özel olarak tüm gelir kaynakları detaylı olarak listelenir.

Gelir Belgesi Nereden Alınır, Nasıl Alabilirsiniz

Gelir belgesi, kişinin kendi isteği ile alınabileceği gibi aynı zamanda farklı bir kurum tarafından talep edilmesi durumunda da alınır. Herhangi bir gelire sahip olan herkes gelir belgesi talep etme hakkına sahiptir. Buna en iyi örnek olarak bankalardan kredi çekilmesi durumunda yetkililer ne kadar kazandığınızı görebilmek adına bu belgeyi sizden talep ederler.

gelir belgesi nasıl alınır
gelir belgesi nereden alınır, nasıl alınır

Son yılların en çok merak edilen mesleklerinden birisi gelir uzmanlığıdır. Peki gelir uzmanı maaşı ne kadar? Gelin, birlikte inceleyelim.

Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Aylık düzenli bir kazanca sahip olan herkes gelir belgesi evrakına sahip olur. Gelir belgesi alma yöntemleri arasında birkaç farklı seçenek yer alıyor. Bunlar;

  • Kamu çalışanı olanlar gelir belgelerini www.turkiye.gov.tr adresine girerek e-bordro uygulamasından anlık olarak alabilirler. Kamu çalışanı olanlar için gelir belgesi E-Devlet sistemi içerisinde maaş bordrosu olarak geçer.
  • SGK kurumuna bağlı olarak herhangi bir iş yerinde çalışanlar gelir belgelerini iş yerinden talep edebilir.
  • BAĞKUR kaydı olan ve serbest meslek ile ilgili çalışanların gelir belgeleri, vergi levhalarıdır.
  • Emekli olan kişiler gelir belgelerini www.turkiye.gov.tr sistemi üzerinden alabilir.
gelir belgesi nasıl alınır
gelir belgesi nasıl alınır

E-Devletten Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet sitesi üzerinden birkaç saniyede kendinize ait olan gelir belgenizi alabilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar şu şekilde;

  1. E-Devlet sitesine T.C Kimlik Numarası ve E-Devlet Şifresi kullanarak giriş yapın.
  2. Kurumlar sekmesine tıklayın.
  3. Arama bölümünden Hazine ve Maliye Bakanlığı kurumunu seçin.
  4. E-Bordro Hizmeti seçeneğine giriş yapın.
  5. Yıl ve Ay seçerek talep ettiğiniz gelir belgesini çıkartın.

İlginizi çekebilir: Bu yıl Albaraka Türk konut kredisi nasıl alınır?

Gelir Belgesi Nedir?

Gelir belgesi, her kişiye özel olarak hazırlanan bir belgedir. Bu belge; kişilerin mal varlığı ile ilgili bilgileri vermemek ile birlikte sadece aylık net kazançlarını yansıtmaktadır. Talep edilmesi durumunda alınabilmekte olan gelir belgesi aynı zamanda Aile Gelir Belgesi olarak da geçer.

Bu yazımızda merak edenler için gelir belgesi nereden alınır sorusunun cevaplarını açıkladık. Hala cevabını aradığınız sorular varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Görüşleriniz diğer tüm ziyaretçilerimiz tarafından oldukça önemlidir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu