Özel Sektör Maaşları

Gastronomi Maaşları

Bu yazımızda yurt içinde ve yurt dışında gastronomi maaşları ne kadar onu konuşacağız. Eğer gastronomlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız içeriğimizi son cümlesine kadar okumanızı öneriyoruz.

Gastronomi Nedir, Maaşları Ne Kadar?

Gastronomi çağımızın en popüler mesleklerinden biri olan ancak bir o kadar da kavram karmaşası yaşanan bölümlerden biridir. Birçok kişi bu mesleği normal aşçılık ile karıştırıyor. Ve hatta isminden dolayı bu mesleği uzay mesleklerinden biri olarak da görülebiliyor.

Gastronomlar yemeklere yemek gözüyle bakmayan, onlara adeta sanat eseriymiş gibi davranan uzmanlardır. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mezunlarından oluşan bu meslek grubunda sektöre özel bir çalışma gerçekleştirilir.

Özellikle yemek yapmaktan hoşlanan ve bu işi klasik aşçılık olarak görmeyen kişilerden oluşan gastronomi bölümü mezunları tercih ettikleri alan doğrultusunda bilimsel eğitim alırlar ve kendilerini o doğrultuda geliştirirler.

Gastronomi ve mutfak sanatları mezunlarını incelediğimizde çoğunluğunun kültüre dayalı eğitim aldıklarını ve kendilerini geliştirdiklerini görüyoruz. Türk mutfak kültürünün ülkemizdeki gastronomi mezunları tarafından daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Türk mutfağı ile birlikte aynı zamanda Asya mutfağı başta olmak üzere diğer kültürlerin de mutfakları yaygın bir şekilde tercih ediliyor.

İlginizi çekebilir: Gıda mühendisliği maaşı

Gastronomi Mezunları Ne İş Yapar?

Gastronomi bölümünü bitiren kişilerin işi sadece yemek ve sunumdur. İlgi duyduğu alanda kendini geliştiren kişi turizm sektöründe ve orta-büyük ölçekli restoranlarda kolaylıkla iş bulabilir.

Gastronomi bölümünden mezun olan kişilerin çalışma ortamlarındaki görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Executive şef
 • Sous şef
 • Gurme
 • Yemek yazarlığı
 • ARGE ürün geliştirme uzmanı
 • Tüketim şefi
 • Gıda kontrolcüsü
 • Yönetici
 • Mutfak şefi
gastronomi maaşları ne kadar
gastronomi maaşları ne kadar

Gastronom Olmak İçin Hangi Bölüm?

Gastronom olmak için mutfak sanatları bölümüne gitmeniz gerekiyor. Sözel puan türü ile alan bu 4 yıllık lisans programı ülkemizdeki birçok üniversitede okutuluyor.

İş olanakları oldukça iyi olan gastronomi ve mutfak sanatları bölümüne her yıl tercihte bulunan öğrenci sayısı artış gösteriyor. Bu nedenle de gastronomi ve mutfak sanatları bölümü okumak her geçen yıl biraz daha zorlaşıyor.

Gastronomi bölümünde okutulan dersleri kısaca göstermek istiyoruz. Bu şekilde gastronomların yiyecek ve içecek ile neler yaptığını daha iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İşte gastronomi bölümünde okutulan bölümler;

 • Şarap Bilimi
 • Ziyafet Yönetimi
 • Mutfak Planlaması ve Tasarımı
 • Temel Pastacılık
 • Mutfak Yönetimi
 • Yiyecek ve İçecek Maliyet Kontrolü
 • Dünya Mutfak Kültürleri
 • Yiyecek Üretimi
 • Yiyecek ve İçecek Hizmetleri
gastronomi ve mutfak sanatları maaşı
gastronomi ve mutfak sanatları maaşı

Gastronom Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

Yeni mezun Gastronomi maaşları ne kadar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. HepKredi olarak sizler için iş imkanları oldukça iyi olan bu bölümün maaşları hakkında bir araştırma yaptık ve sizlerle paylaşmak istedik.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi gastronomi bölümden mezun olan kişilerin neredeyse tamamı özel sektörde çalışır. Bu nedenle de bu meslek grubuna ait maaşlar çok geniş bir aralığa sahiptir.

Özel sektörde çalışan gastronomlar 2023 yılı itibariyle en az 10 bin TL en fazla 75 bin TL civarında maaş alır. Tabi bu rakamlar Türkiye için geçerli olan maaşlardır. Bu rakamlar yurtdışında çok daha fazla olacaktır.

Bu yazımızda gastronomi maaşları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eğer gastronomi hakkında bilgilerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşmak isterseniz yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Gastronomi okuyunca ne olunur?

Gastronomi okuyunca yiyecek ve içecek sektöründe çalışılır.

Aşçı kaç para maaş alır?

Aşçılar en düşük asgari ücret alır. Aşçılıkta üst limit yoktur.

Gastronomi eğitimi kaç yıl?

Gastronomi eğitimi 4 yıldır.

Gastronomi hangi bölüme giriyor?

Gastronomi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne ait bir meslektir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 4]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu