BankalarKamu Maaşları

Gelir Uzmanı Maaşı, Gelir Uzman Yardımcısı

Gelir uzmanı maaşı 2023 yılında ne kadar oldu? Gelir uzmanı yardımcısı ne kadar maaş alıyor? Gelir uzmanı ne iş yapar? Gelir uzmanları ile ilgili bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını sizler için araştırdık.

Gelir Uzmanı Maaşı 2023

Gelir uzmanı maaşı, 7.000 TL ile 8.000 TL arasında düşük farklılıklar gösteriyor. Maaşlar arasındaki bu farkın nedeni; BES kesintisi, kıdem, derece, aile ve çocuk yardımı gibi unsurlardır. Devlet kadrolarında, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde görev yapan gelir uzmanlarının maaşları 657 sayılı devlet memurları kanununa göre düzenleniyor. Dolayısıyla burada belirtilen unsurlara göre maaşlar artabiliyor veya azalabiliyor.

Gelir uzmanları, kamu görevlisi olduklarından dolayı maaşları diğer devlet memurları gibi Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. Zam oranı ise 2023 yılı ilk ve son yarısındaki enflasyona göre belirleniyor. Temmuz ayının ilk haftasında açıklanan Haziran ayı enflasyon verisi ile son 6 aylık enflasyon oranı belli oldu. Buna göre gelir uzmanlarının maaşlarına %8,45 oranında zam yapılacağı anlaşıldı.

Gelir Uzmanı Maaşı Ne Kadar
Gelir Uzmanı Maaşı Ne Kadar

Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte 7.000 TL alan bir gelir uzmanının 2020 yılı maaşına göre yaklaşık 570 TL artmış oldu. Alınan maaşa göre maaşlardaki artış miktarı farklı seviyelerde gerçekleşti.

Gelir Uzman Yardımcısı Maaşı 2023

Gelir uzman yardımcısı maaşı, 6.000 TL ile 7.000 TL arasındadır. Burada da yine maaşları etkileyen farklı unsurlar bulunuyor. Mesleğe yeni başlayan ve bekar olan bir gelir uzmanı yardımcısı 6.000 TL seviyelerinde maaş alıyor. Ancak evli ve çocuklu bir uzman yardımcısı 7.000 TL civarında maaş alabiliyor.

Gelir uzman yardımcıları, bu meslekte ilerlemek isteyenlerin ilk basamağıdır. Buna karşın maaşları diğer meslek gruplarına göre daha iyi seviyededir.

Gelir uzmanı yardımcılarının maaş seviyesi her ne kadar uzmanlara göre düşük gibi görünse de diğer memurlarla karşılaştırıldığında düşük olmadığı anlaşılacaktır. Gelir uzmanlığı ve yardımcılığı devletteki en önemli kariyer mesleklerinden birisidir.

Gelir Uzmanı ve Gelir Uzmanı Yardımcılığı Nedir?

Gelir uzman yardımcılığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki kariyer meslek gruplarından birisidir. Bu mesleği yapanların temel görevi vergiye dair konularla ilgilidir. Gelir uzman yardımcısı ve gelir uzmanlar vergi tahsilatlarına dair işleri yürütmekle görevlidirler.

Devletin en önemli kadrolarından birisi olan gelir uzmanlığı bir merkez uzmanlığı olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı başvuru yapan adaylardan sadece KPSS puanı değil aynı zamanda daha farklı şartlar da talep edilebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından alımlarla ilgili şartlar detaylı olarak ilan edilir. Adayların KPSS A puan türlerine sahip olması ve istenen bölümlerden mezuniyetinin bulunması en önemli şartlar arasında yer alır.

Gelir uzmanı olmak isteyenlerin öncelikle gelir uzman yardımcısı olarak belli bir süre görev yapması gerekiyor. Burada edinilen mesleki yeterlilik daha sonraki süreçte görevin doğru bir şekilde yapılması adına büyük bir önem taşıyor.

Gelir uzmanı yardımcıları yapılan yeterlilik sınavından başarılı olmaları dil puanı gibi şartları sağlamaları durumunda gelir uzmanı olabiliyor. Bu aşamadan sonra ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın merkez teşkilatı bünyesinde görev yapabiliyorlar. Ayrıca gelir uzmanlarının özlük hakları da oldukça iyi. Özellikle 3600 ek göstergeye tabi olarak görev yapmaları maaşlarında ve emekliliklerinde kendilerine önemli avantajlar sağlıyor.

Nasıl Gelir Uzmanı Olunur?

Gelir uzmanı olmak için öncelikle istenen lisans bölümlerinden mezun olunması gerekiyor. Meslek mensuplarının hukuk fakültesi, siyasal bilgiler fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi içerisindeki ilgili bölümlerden mezun olma şartı bulunuyor. Bu şartın ardından ise KPSS A puan türünden belirlenen barajın üzerinde puan alınması gerekiyor. Bahsedilen şartları sağlıyorsanız gelir uzmanı yardımcılığı sınavına girerek bu mesleğe adım atabilirsiniz. Süreçte izlenecek yollar şu şekildedir;

  • Gelir uzmanı yardımcılığı sınavını kazanmak ve uzman yardımcısı olarak göreve başlamak
  • İstenen idarecilik ve uzmanlık niteliklerini kazanmak
  • Görevle ilgili olan mevzuata hakim olmak
  • Yabancı dili geliştirmek ve dil sınavından istenen puanı almak
Gelir uzman yardımcısı maaşı
Gelir uzman yardımcısı maaşı

Burada bahsedilen aşamaların ardından yeterlilik sınavına giren adaylar gelir uzmanı olabilir. Gelir uzmanı yardımcısı olarak görev yapan adaylar sınavı kazandıktan sonra uzman kadrosuna geçer. Böylece daha yüksek maaş almaya başlar.

Gelir uzman yardımcısı maaşları, gelir uzmanlarına göre daha düşüktür. Gelir uzmanı maaş seviyesinin yüksek olması bir anlamda meslekte yükselme teşviki olarak kabul edilebilir. Daha yüksek maaş almak isteyenler kendilerini geliştirerek uzman olabilir.

Gelir uzmanı maaşı ile ilgili verilen rakamlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu rakamların farklı unsurlara göre değişkenlik göstereceği unutulmamalıdır. Gelir uzmanlığı maaşları ile ilgili güncel bilgilere ulaşmak için sitemizi takip etmeye devam edin.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağım. [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu