Özel Sektör Maaşları

Turist Rehberliği Maaşları

Turist rehberliği maaşları ne kadar? Turist rehberi nasıl olunur? Turist rehberi ne iş yapar? Turist rehberliği maaşları ile ilgili bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Turist Rehberliği Maaşları 2023 Yılında Aylık Ne Kadar?

Turist rehberliği maaşları 8.000 TL ile 11.000 TL arasında değişir. Alınan maaşlar rehberin yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Turist rehberleri büyük ölçüde özel sektörde görev yapar. Ancak sınırlı sayıda da olsa devlet kadrolarında da görev yapan rehberler var. Bunlar memur statüsünde olup ortalama 9.000 TL maaş alırlar.

Turist Rehberliği Maaşları
Turist Rehberliği Maaşları

Turist rehber maaşları oldukça değişkendir ve bu alanda tam bir standart yoktur. Belli bir standardın olmaması, zaman zaman turist rehberlerinin ücret konusunda farklı sıkıntılar yaşamasına neden olabiliyor. İşte bu durumun önüne geçmek için TUREB (Turist Rehberleri Birliği) tarafından her yıl rehber taban ücretleri belirleniyor. Belirlenen taban ücretleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı oluru da alınıyor.

TUREB, her yıl düzenli olarak bu alanda taban ücretleri yayınlıyor. Bu yılda TUREB tarafından 2023 yılında uygulanacak taban ücretleri aşağıda belirtildiği şekilde uygun görülmüştür denilerek aşağıdaki ücretler yayınlanmıştır. Bu kapsamda yayınlanan taban ücretleri aşağıdadır;

  • Günlük Tur: 740 TL
  • Transfer: 421 TL
  • Gece Turu: 421 TL
  • Paket Tur: 872 TL
  • Aylık Ücret: 8.400 TL

Burada yer alan 2023 yılı taban ücret tarifesi Birlikler ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği gibi farklı kurumların görüşleri alınarak bakanlık tarafından net ücret tespit edilerek açıklanmıştır. Bahsedilen ücretler belirlenir ve her yıl ilgili mevzuata göre yeniden düzenlenir.

İlginizi çekebilir: tatil kredisi veren bankalar hangileridir?

Bakanlığın 991786 (29.12.2020) sayılı olurları ile turist rehberlerine ilgili hizmet gruplarına göre 2023 yılında uygulanacak taban ücretler bu şekilde belirlenmiştir.

Turist rehberliği maaşları açısından belirlenen bu rakamlar oldukça önemlidir. Farklı firmalara bağlı olarak görev yapan rehberlere burada belirtilen rakamlardan daha düşük ödeme yapılamaz.

Paket turun ücreti 872 TL olarak belirlenmiş olup bu tur içerisinde konaklama da var. Böyle bir turda görev yapan rehbere ödenecek rakam ise gün sayısı ile taban ücretin çarpımı sonucunda bulunur.

Turist rehberi olarak görev yapmak oldukça keyifli bir iştir. Ancak buna rağmen sorumluluk gerektiren ve yorucu bir iş olduğu da unutulmamalıdır. Burada sürekli insanlarla ilgilenmek, onları bilgilendirmek ve yönlendirmek bazen stres seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

Turist Rehberliği Aylık Maaş 2023

Turist rehberliği aylık maaşı ortalama 8.000 TL’dir. Ancak görev yapılan kuruma, kişinin nitelikleri ve donanımına göre maaşlar farklılık gösterebilir. Öyle ki; 10.000 TL üzerinde alan turist rehberleri dahi var.

Turist rehberi olmak için adayların 2 yıllık ön lisans programı olan turist rehberliği bölümünü başarı ile tamamlamaları gerekiyor. Bu bölümden mezun olanlar turist rehberi olarak görev yapabilirler. Ancak bu noktada yabancı dile ihtiyaç olduğu da unutulmamalıdır. Lise ve ön lisans eğitimi sırasında adayların belirledikleri yabancı dile yönelik çalışmalar yapması ve yabancı dillerini geliştirmesi önemlidir.

Turist rehberleri sürekli turistlerle iletişim halindedir. Bu iletişimin kaliteli olması gerekir. Gezilen mekanların tanıtılması, özelliklerinden bahsedilmesi ve gelen soruların cevaplanması için rehberlerin anadilleri gibi yabancı dil konuşmaları gerekiyor. Aksi durumda kişinin bu mesleği yapması mümkün olmaz.

Turist rehberi olmak isteyenlerin bir diğer seçeneği ise turist rehberi belgesi almaktır. Eğer 2 yıllık ön lisans programı olan turist rehberliği bölümüne gitmemişseniz alacağınız bu belgeyle de turist rehberliği yapabilirsiniz.

Turist rehberi belgesini alabileceğiniz farklı eğitim programları bulunuyor. TÜRSAB ve TUREB koordinesi ve bakanlığın oluru ile açılan bu eğitim programını başarı ile tamamlayanlara ilgili belge veriliyor. Belgeyi almaya hak kazananlar turist rehberliği yapabilir.

Aylık Turist Rehberliği Maaşları
Aylık Turist Rehberliği Maaşları

İlginizi çekebilir: rehber öğretmen maaşı ne kadar oldu?

Turist Rehberinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Turist rehberliği, dışarıdan bakıldığında kolay bir meslek gibi görülebilir. Ancak turist rehberliği sorumluluk ve özel yetenekler gerektiren bir meslektir. Rehberlerin sahip olması gereken bazı özellikler var. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

İletişim

Turist rehberleri gelişmiş iletişim yeteneğine sahip olmalıdır. Sadece sözlü olarak değil vücut dili ile de etkili iletişim kurabilmelidir. İletişim esnasında herkese eşit olmalı, ayrımcılık yapmamalı ve nazik tavırlar sergilemelidir. Herhangi bir yapı veya bölge hakkında bilgi verirken, turistlerle göz teması kurmalı ve onların kendisini dinlemesini sağlamalıdır. Tanıtım için sınırlı olan zamanı etkili bir şekilde kullanmalıdır.

Bilgi

Turist rehberleri tanıtımı yapılacak bölge ile ilgili bilgi sahibi olması gerekiyor. Ancak sadece tek bir kaynaktan alınan bilgiler bu noktada yeterli olmaz. Birkaç kaynaktan bilgi edinmeli ve tatmin olana kadar o alanda araştırma yapmalıdır. Adeta o bölgenin uzmanı olmalı ve turistleri bilgi bakımından tatmin etmelidir.

Dil

Olmazsa olmazların başında dil gelir. Rehberlerin en az bir yabancı dili, anadili gibi konuşması gerekir. Birden fazla yabancı dil bilen rehberler iş imkanları bakımından daha avantajlıdır.

Turist rehberliği maaşları ile ilgili verilen rakamlar farklı unsurlara göre değişebilir. Güncel turist rehberi maaşı için sitemizi takip edebilirsiniz. Turist rehberliği bölümünden mezun olanların maaşları ve ek gelirleri ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 3.5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu