Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

İnsan Kaynakları Maaşları 2022, Uzmanı, Müdürü

İnsan kaynakları maaşları ne kadar? İnsan kaynakları ne iş yapar? İnsan kaynakları müdürü nasıl olunur? Bu soruların cevaplarını ve insan kaynakları maaşları ile ilgili diğer detayları sizler için derledik. Gelin insan kaynakları ne kadar maaş alır birlikte öğrenelim.

İnsan Kaynakları Maaşları 2022

İnsan kaynakları maaşları 5.500 TL ile 8.000 TL arasındadır. İnsan kaynakları uzmanının sahip olduğu donanım ve niteliklere bağlı olarak burada bahsedilen rakamlar değişebilir. Özellikle alanında deneyimli ve başarılı olan insan kaynakları uzmanları daha yüksek seviyede maaşlar alır.

İnsan Kaynakları Maaşları
İnsan Kaynakları Maaşları

Kamuda görev yapan insan kaynakları uzmanları görev yaptıkları kurum ve pozisyona bağlı olarak farklı seviyede maaşlar alabilir. Kamudaki ortalama maaşlar 6.500 TL’dir. Yeni başlayan ik maaşları 6.900 TL seviyesinde iken, deneyimli olanların maaşları ise 8.000 TL civarındadır.

İnsan kaynakları yönetimi mezunları için kamuda sınırlı sayıda kadro açılıyor. Ancak insan kaynakları uzmanları kendi alanlarının haricinde ortak alanlar için de başvuru yapabiliyor. Bu durum sayesinde kamuda görev yapma olasılıkları biraz daha artmış oluyor.

2022 yılında açılan kadrolara bakıldığında insan kaynakları ile ilgili olan sadece 20 tane kadro olduğu görülüyor. Ortak alanlarda ise 120 adet kadro açılmıştı. İşte bu sınırlı sayılar insan kaynakları uzmanlarının büyük ölçüde özel sektörde yer almasına neden oluyor.

İnsan Kaynakları Uzmanı Maaş

İnsan kaynakları uzmanı maaşı 5.500 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. Yeni başlayan uzmanlar asgari ücret alırken bu alanda deneyimli olanlar ise 6.500 TL ve üzerinde maaş alıyor. Burada kişinin uzmanlığı ve deneyimi en önemli unsur olarak dikkat çekiyor.

İnsan kaynakları denildiğinde ilk akla gelen işe alma kavramıdır. Ancak uzmanların tek görevi CV inceleyerek işe alma değildir. Evet, işe alım insan kaynaklarının en önemli görevidir. Fakat diğer görevleri de kurum için büyük bir önem taşır. Şirketin insan kaynakları departmanı tarafından üstlenilen görevler şu şekildedir;

 • İşe alım süreçlerinin planlanması ve bu planların uygulanması,
 • Bordro yönetimi oluşturarak bunların takibini yapmak,
 • İşe alınanların uyum sürecini olabildiğince hızlı ve sorunsuz bir şekilde geçirmesini sağlamak,
 • Çalışanlar arasında yaşanan problemleri çözmek veya henüz problemler oluşmadan önlemler almak,
 • Çalışanlar ile idare arasında oluşması muhtemel sorunların önüne geçmek,
 • İnsan kaynakları ile ilgili olan bilgi işlemlerini ve veri tabanlarını yönetmek,
 • İş güvenliği için gerekli olan şartlara uyulmasını sağlamak,
 • Yemek, temizlik ve servis gibi idari işlerin yönetilmesi,
 • Üniversiteler başta olmak üzere farklı kurumlarda düzenlenen organizasyonlarda şirket tanıtımını yapmak,
 • Çalışanların motivasyonlarını yükseltmek için organizasyonlar düzenlemek,
 • Çalışanlara ilişkin disiplin problemlerini çözmek,
 • Paydaşları şirket işleyişi hakkında bilgilendirmek.

İnsan Kaynakları Yönetimi Maaş

İnsan kaynakları yönetimi maaşı ortalama 6.000 TL’dir. Kişinin eğitim seviyesi, deneyimi, nitelikleri, donanımları ve benzeri özellikleri maaşları etkiliyor. Ağırlıklı olarak özel sektörde görev yapan insan kaynakları uzmanları işe genellikle asgari ücret ile başlar. Daha sonra ise gösterilen başarıya göre maaşlar artar.

İnsan kaynakları uzmanı olmak isteyenlerin farklı seçenekleri vardır. Bu seçeneklerin başında ise insan kaynakları bölümü gelir. 2 yıllık ön lisans programı olan bu bölümden mezun olan adaylar insan kaynakları departmanında görev yapmaya başlayabilir. İnsan kaynakları yönetimi taban puanları 190 ile 370 arasında değişiyor. Meslekte ilerlemek isteyenlerin mutlaka iyi bir üniversitede eğitim alması gerekiyor.

İnsan kaynakları uzmanı olmak için bir diğer alternatif ise herhangi bir lisans programından mezun olduktan sonra bu alanda uzmanlaşmaktır. Mühendislik, psikoloji, sosyal bilimler ve iktisadi bilimler gibi bölümlerden mezun olanlar insan kaynakları alanında yüksek lisans yapabilir. Böylece insan kaynakları departmanındaki farklı pozisyonlarda görev alabilirler.

Bugsaş İnsan Kaynakları Maaş Bordrosu

Bugsaş insan kaynakları maaşı 6.500 TL ile 7.500 TL arasında değişiyor. Deneyimli olanlar daha yüksek rakamlar kazanırken, yeni başlayanların maaşları ise daha düşük seviyededir. Yani insan kaynakları maaş bordrosu değişkenlik gösteriyor.

Ankaray ve Ankara Metrosu İşletmeleri’ni işleten Buğsaş insan kaynakları yönetimine fazlasıyla önem veriyor. İnsan kaynakları, personel alımı sürecinde farklı kriterlere göre hareket ediyor. Bu süreçte yapılan alımlarda; seçme, değerlendirme, geliştirme, kariyer planlaması ve emeklilik noktasında planlamalar yapılır.

Yapılan başvurular değerlendirilir ve uygun şartları taşıyanlar işe alınır (seçme). Yeni alınan personellerin şirkete olan katkılarına bakılır (değerlendirme). Çalışanlara teknik ve mesleki eğitimler verilerek gelişmeleri sağlanır (geliştirme). Potansiyeli olduğuna inanılan çalışanların kariyerlerine ilişkin plan yapmalarına destek olunur (kariyer planlaması). Çalışanların yüksek yaşam standartlarını sürdürmesi için emekliliğe ilişkin planlamalar da yapılır (emeklilik)

İnsan Kaynakları Müdürü Maaş

İnsan kaynakları müdürü maaşı 7.000 TL ile 12.000 TL arasında değişiyor. Eğitim seviyesi yüksek ve kendisini geliştirmiş olan insan kaynakları müdürleri çok daha yüksek maaşlar alıyor. Buna karşın göreve yeni başlayan müdürlerin maaşları ise daha düşüktür.

İnsan kaynakları müdürü, insan kaynakları departmanının yönetiminden sorumludur. Bir şirketin, insan kaynaklarına nasıl ulaşacağı ve bu yönde izleyeceği politikalarda müdürlerin etkisi çok fazladır. Bundan dolayı müdürlerin maaşları gibi sorumlulukları da fazladır.

İnsan Kaynakları Maaşları 2022

İnsan kaynakları maaşları 2022 yılında ortalama 6 bin 500 lira ile 8 bin lira arasında değişkenlik gösteriyor. Uzmanların nitelikleri, yabancı dil seviyeleri, görev yaptıkları kurum ve benzeri unsurlar maaşları etkiliyor. İş ilanları vermek ve gelen başvuruları inceleyerek işe alım yapmak gibi görevleri bulunan insan kaynakları uzmanları bazen 12.000 TL üzerinde maaş alabilir.

4 Yıllık İnsan Kaynakları Yönetimi Maaşları

4 yıllık insan kaynakları yönetimi maaşları 6.500 TL ile 8.000 TL arasında değişir. Görev yapılan şirketin maaş politikası, görev yapılan pozisyon, AGİ ve benzeri unsurlara bağlı olarak alınan maaşlar değişebilir.

4 yıllık lisans programı olan insan kaynakları yönetimini bitirenler yüksek lisans ile eğitimlerine devam edebilirler. Yabancı dil öğrenebilirler. Böylesine durumlarda alınan maaşlar da artacaktır.

İnsan Kaynakları Şefi Maaşı

İnsan kaynakları şefi maaşı ortalama 7.000 TL’dir. Görev yapılan kurum, kurumdaki personel sayısı, kurumun maaş politikası ve benzeri unsurlara bağlı olarak maaşlar değişebilir. Göreve yeni başlayanlar ortalama 6.500 TL maaş alırken, deneyimli olanlar ise çok daha yüksek seviyede maaşlar alırlar. Bundan dolayı maaş konusunda bir standart bulunmuyor.

Hastane İnsan Kaynakları Maaş

Kamu ve özel hastanelerde insan kaynakları pozisyonu için ortalama maaş aralığı 6.500 TL ile 8.000 TL arasında değişiyor. Hastanede yapılan işe alımlardan sorumlu olan insan kaynakları aynı zamanda dolaylı olarak hastanenin başarısına da etki eder. Gerektiğinde Türkiye İş Kurumu ile koordineli olarak da çalışabilirler. Çalışma ortamının kaliteli olup olmaması insan kaynaklarının başarısı ile ilgilidir.

Uzman, Müdür ve Yönetim İnsan Kaynakları Maaşları
Uzman, Müdür ve Yönetim İnsan Kaynakları Maaşları

Türk Telekom İnsan Kaynakları Maaşları

Türkiye’nin en büyük alt yapısı ile Telekom hizmeti sunan firması Türk Telekom’da maaş aralığı 6.000 TL’den başlıyor ve 8.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu departmanda görev yapanların bulundukları pozisyon ve deneyimleri maaşlar konusunda belirleyicidir.

Türk Telekom personel alımını gerçekleştiren insan kaynakları ince eleyip sık dokur. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan Türk Telekom başarı çıtasını korumak ve yükseltmek için doğru kişileri işe alma konusunda oldukça titizdir. Türk Telekom çalışanları genel olarak incelendiğinde neredeyse tamamının kendi alanlarının en iyilerinden olduğu görülecektir. İşte bu durum, insan kaynaklarının önemli bir başarısıdır.

İlginizi çekebilir: Türk Telekom personel alımı 

İnsan kaynakları departmanı açısından Türk Telekom çalışma şartları zorlayıcı değildir. Ancak uzmanların işlerini titiz ve özenli bir şekilde yapması gerekir.

İnsan kaynakları yönetimi bölümü iş olanakları ve maaşları hakkında vereceğimiz bilgiler bu şekildeydi. Eğer yeni mezun insan kaynakları maaşları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz iş ilanlarına göz atabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu