Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Paramedik Maaşları

Bu yazımızda acil sağlık hizmetlerinde öncü kuvvet olarak görev yapan paramedikler ile ilgili olarak paramedik maaşları ne kadar, nasıl paramedik olunur, paramedik ne iş yapar, görevleri nelerdir vb. sorulara cevap arayacağız. Eğer siz de paramedikler maaşları ve diğer konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Paramedikler Kimdir, Ne Kadar Kazanıyorlar?

Hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında görev yapan pek çok sağlık personeli bulunuyor. Bunlardan belki de en göze çarpanı paramedikler. Özel hastanede ve devlet hastanelerinde görev yapan bu personeller olay yerlerindeki başarılarıyla dikkatleri üzerine çekiliyor.

Elbette ki paramedikler sadece bu yönleriyle dikkat çekmiyor. Özel sektörde ve kamuda önemli bir yeri kapsayan bu sağlık personellerinin maaşları da merak ediliyor.

Yazımızın devamında paramediklerin güncel olarak kaç TL maaş aldığı konusunda bilgiler verdik. Ancak öncesinde gelin birlikte bu sağlık personellerinin kim olduğuna bir göz atalım.

paramedik maaşları
paramedik maaşları

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar?

Paramedikler ambulanslarda, acil servislerde ve 112 istasyonlarında sağlık personeli olarak çalışan kişilerdir. Üniversitelerin 2 yıllık İlk ve Acil Yardım ön lisans bölümünden mezun olan bu sağlık personelleri sağlık hizmetinin öncü kuvvetleri olarak adlandırılır.

Paramedikler olay yerinde ilk müdahalesini yapan, 112 istasyonlarında diğer sağlık personellerini bilgilendiren ve 112 acil servislerinde triaj vb. yerlerde çalışan sağlık personelleridir. Biz paramedikleri her ne kadar ambulans içi görevliler olarak tanısak da çok farklı çalışma alanları vardır.

Kime Paramedik Denir? Nasıl Paramedik Olunur?

Üniversitelerin 2 yıllık İlk ve Acil Yardım bölümlerinden mezun olan kişilere paramedik denir. Eğer paramedikler kamu hastanelerinde çalışmak istiyorlarsa atama veya sözleşme usulüyle hak kazanmalıdır.

Özel hastanelerde çalışan paramedikler kamuda çalışanlardan farklı olarak hastane içi sağlık hizmetinin personeli olarak da görev yaparlar. Özel sektörde çalışmak isteyen paramediklerin iş ilanlarını düzenli olarak takip etmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: Ambulans şoförü nasıl olunur

Özelde ve Devlette Paramedik Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki kamu hastaneleri de dahil olmak üzere aynı yerde çalışan iki paramedik personeline verilen maaşlar dahi aynı değildir. Yeni başlayan paramedik olunması, çalışma sürelerinin değişiklik göstermesi ve hastane tarafından verilen ek ödemelerin miktarları paramedik maaşlarının belirlenmesinde etkili oluyor.

Paramedikler iş başı yaptıkları ilk senelerde ortalama 5.000 ila 6.500 TL arasında maaş alırken görev süresi arttıkça bu rakam çalışma saatiyle orantılı olarak artış gösterir.

Ancak işler özel sektörde biraz daha farklı. Özel sektörde şartları yerine getirerek alınmış bir paramediğe genellikle asgari ücret teklif ediliyor. Hastane politikasına ve personelin kıdemine göre bu rakamlar bir miktar artış gösterebiliyor.

En son 2020 yılında yapılan asgari ücret değişikliklerinden sonra geçtiğimiz günlerde alınan kararlar neticesinde özel sektörde çalışan bir paramedik ortalama 4.200 ila 4.500 TL arasında maaş alacak.

Gördüğümüz üzere paramedik devlet maaşları ve paramedik özel hastane maaşları birbirinden farklılık gösteriyor. Gelin paramedik maaşları ne kadar olacak bir de o konuya göz atalım.

kamuda ve özelde paramedik maaşları
kamuda ve özelde paramedik maaşları

Paramedik Maaşları Ne Kadar Olacak?

Uzunca bir süredir devam eden salgın neticesinde oldukça yıpranan sağlık personelleri yeni zamların ne zaman yapılacağını merak ediyor. Tabi ki bu personeller arasında paramedikler de yer alıyor.

Ne yazık ki paramedik maaşları 2023 yılında kaç TL olacak henüz belli değil. Geçtiğimiz günlerde yapılan sağlık personeli maaş iyileştirmelerinden faydalanamayan paramediklerin önümüzdeki sene kaç TL maaş alacağı belirli değil.

İlginizi çekebilir: Akademisyen olmak için şartlar nelerdir?

Paramedik Nedir Kaç Yıllık?

Paramedikler 2 yıllık İlk ve Acil Yardım bölümünden mezun olan kişilerdir.

Paramedik ve ATT Arasındaki Fark Nedir?

Ön lisans bölümü okuyan ilk yardım ekiplerine paramedik adı verilirken lise mezunu ilk yardım ekiplerine ATT adı veriliyor.

”Paramedik

?” state=”close”]Paramedik olmak için üniversitelerin 2 yıllık İlk ve Acil Yardım bölümlerini bitirmek gerekiyor.

İlk Yardım Ne Kadar Maaş Alır?

İlk ve Acil Yardım bölümünden mezun olan sağlık personelleri şu an ortalama 5.500 TL civarında maaş alıyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu