Özel Sektör Maaşları

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşı

Yapay zeka mühendisliği maaş ne kadar, yapay zeka mühendisliği bölümü nasıl bir bölüm, yapay zeka mühendisleri ne iş yapar? Yapay zeka mühendisliği ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yapay Zeka Mühendisi Nedir? Kime Denir

Son yıllarda pek çok alanda gelişme gösteren teknolojik gelişmelerden biri olan yapay zeka kendini her alanda göstermeye devam ediyor. Makinelerin ve programların insan beyni gibi çalışmasına ve mantıklı işlevler göstermesine yardımcı olan yapay zeka çalışmaları son 5-6 yıl içerisinde en çok gelişme gösteren sektörlerden biri haline geldi. Gelin geleceğin mesleğine yakından göz atalım.

yapay zeka mühendisliği maaş ve çalışma alanları
yapay zeka mühendisliği maaş ve çalışma alanları

Yapay zeka uygulamalarını hayatımızın her alanında görmek mümkün. Sağlık hizmetlerinden tutunda teknolojik üretim faaliyetlerine pek çok alanda yapay zeka mühendisinin çalışmalarıyla karşılaşıyoruz.

Yapay zeka alanında gelişmelerin yaşanması nedeniyle özellikle lise mezunları bu alanda kendilerini geliştirmek istiyor. Sektörde çalışan mühendis sayısı henüz çok fazla olmadığı için ve geleceğin mesleklerinden biri olarak görüldüğü için yoğun bir talep söz konusudur.

Yapay Zeka Mühendisi Ne İş Yapar?

Yapay zeka mühendislerinin işi teknolojik cihazlar ve bu cihazlarda kullanılan programlar ile ilgilidir. Bir bakıma yazılım mühendisliği ile benzerlik gösterse de kendine özgü bir alanı olan mühendislik dalıdır.

Yapay zeka mühendislerinin başlıca görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yapay zeka modellemeleri oluşturmak ve bunları test edip çalıştırmak
  • Manuel olarak çalışan makine ve yazılımları otomatik hale getirme
  • Elektrik, bilgisayar ve yazılım mühendisleri ile birlikte çalışmak
  • Veri bilimi için altyapı çalışmaları düzenlemek

Yapay Zeka Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm?

Yapay zeka mühendisi olmak isteyen kişilerin üniversitelerdeki yapay zeka mühendisliği bölümlerini okuması gerekiyor. Yapay zeka mühendisliği bölümü sayısal puan türüyle öğrenci kabul eden 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Yapay zeka mühendisi olmak için yalnızca bu bölümden mezun olmak gerekmiyor. Aynı zamanda yazılım ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişiler yapay zeka alanında kendilerini geliştirirlerse yapay zeka mühendisi olarak özel sektörde iş bulabilirler.

Yapay Zeka Mühendisliği Önü Açık Mı?

Yapay zeka mühendisliği geleceği olan bölümler arasında yer alıyor. Hem yeni gelişmeye başlayan bir mühendislik dalı olması nedeniyle hem de çok fazla mezunu olmaması nedeniyle yapay zeka mühendislerinin iş bulmaları bir hayli kolaydır.

Yapay zeka mühendisleri her ne kadar kolay bir şekilde iş bulabilseler de şu sıralar bu mühendislik dalına olan talepte muazzam bir artış var. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda yapay zeka mühendisliği pozisyonlarında doluluk meydana gelebilir. Aynı zamanda diğer mühendislerin de yapay zeka alanında kendilerini geliştirdiğini unutmayalım.

Böyle bir durumda iş bulma şansınızı kolaylaştırmak için bu alanda eğitim almaya devam etmeli ve aynı zamanda çeşitli projeler tasarlayıp hayata geçirmelisiniz.

yapay zeka mühendisliği maaş
yapay zeka mühendisliği maaş

Yapay Zeka Mühendisliği Maaş 2023

Geldik içeriğimizin en dikkat çekici yerine. Yapay zeka mühendisi maaşı ne kadar Özellikle liseden yeni mezun olan ve üniversite sınavına girecek olan öğrenciler yapay zeka mühendisliği maaşı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

Bir yapay zeka mühendisinin maaşı yaptığı işe ve tecrübesine bağlı olarak değişmekle birlikte 25 bin TL’den başlıyor ve 75 bin TL’ye kadar çıkıyor. Eğer benzersiz bir proje ile işe başlarsa yapay zeka mühendisinin maaşı 6 haneli rakamlara çıkabiliyor.

Yapay zeka mühendisliği maaş miktarı güncel olarak bu şekildedir. Bu alandaki mühendis maaşları ile aynı maaşı alan çok fazla mühendisin olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle devlette çalışan mühendisler yapay zeka mühendislerinden çok daha az maaş alıyor.

Yapay zeka mühendisliği Türkiye’de iş bulabilir mi?

Ülkemizde yapay zeka alanında pek çok gelişme bulunuyor. Bu nedenle yapay zeka mühendisleri ülkemizde iş bulabilir.

Yapay zeka mühendisi nerede çalışır?

Yapay zeka mühendisleri teknoloji firmalarında iş çalışır.

Yapay zeka mühendisliği kaç yıl?

Yapay zeka mühendisliği 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Uzay mühendisliği ne kadar maaş alır?

Uzay mühendisleri ortalama 7 bin TL maaş alır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu