Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Konut Kredisi Hesaplama 2022 Nasıl Yapılır

Kuveyt Türk konut kredisi hesaplama 2022 yılında nasıl yapılır? Kredi hesaplaması yapılırken hangi masraflar dahil ediliyor? Kuveyt Türk’te kar payı oranları nedir? Bu soruların cevaplarını ve Kuveyt Türk konut kredisi hakkındaki diğer detayları sizler için bir araya getiriyoruz.

Kuveyt Türk Konut Kredisi Nedir?

Kuveyt Türk konut kredisi müşterilerinin konut alabilmesi için Kuveyt Türk tarafından sağlanan finansman desteğidir. Konut finansmanı olarak da ifade edilebilir. Banka tarafından belli bir kar payı alınarak 120 aya varan vade seçenekleri ile bu finansman desteği sağlanıyor. Almak istediğiniz konut için yeterli nakit paranız yok ise buradan sağlanan destek ile hayalinizdeki konutu satın alabiliyorsunuz.

Kuveyt Türk tarafından sağlanan konut finansmanlarını diğer bankalardaki konut kredilerine benzetmek mümkün. Ancak Kuveyt Tür, bir katılım bankasıdır ve bundan dolayı diğer bankalara göre daha farklı terim ve kavramlar kullanılıyor. Örneğin; diğer bankalardaki faiz oranı ifadesi burada kullanılmaz, onun yerine kar payı ifadesi tercih edilir.

Kuveyt Türk ülkemizdeki en köklü faizsiz bankalardan biri konumunda yer alıyor. Uzun zamandır hizmetlerine devam eden banka vade farklı ile sağladığı finansman desteklerini, kar payı üzerinden veriyor.

Evet, genel olarak farklı kavramların olduğu ifade edilebilir ancak işleyişin diğer bankalardan çok farklı olmadığı unutulmamalıdır. Dini hassasiyeti olan kişilerin yoğun olarak tercih ettiği bu bankanın hizmetlerinden isteyen herkes yararlanabilir.

Kuveyt Türk Konut Kredisi Hesaplama
Kuveyt Türk Konut Kredisi Hesaplama

İlginizi çekebilir: ara ödemeli konut kredisi hesaplama

Kuveyt Türk Konut Kredisi Başvuru Şartları

Kuveyt Türk konut kredisi kullanmak isteyenlerin öncelikle bankanın istediği şartları yerine getirmesi veya bu şartlara uyması gerekiyor. Aksi durumda yapılan başvurular direkt olarak reddedilecektir. Kuveyt Türk konut kredisi başvuru şartları şu şekildedir;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Gelirlerinize dair belgeleri sunmak
 • Evliyseniz, kredi kullanımı için eşinizin onayı olduğuna dair belgeyi sunmak
 • Almak istediğiniz konutun tapuda mesken olarak geçmesi
 • Almak istediğiniz konutun iskanlı olması
 • Kredi notunuzun yeterli olması

Katılım bankalarının en köklülerinden olan Kuveyt Türk, konut kredisi kullanımı için buradaki şartların sağlanmasını istiyor. Burada yer alan şartlardan kredi notu, başvurunuzun kabul edilip edilmemesi adına büyük bir önem taşıyor. Eğer daha önceki bankacılık işlemlerinizde herhangi bir sorun yaşamadınız ve ödemelerinizi zamanında yaptıysanız kredi notunuz yüksektir. Bunun tam tersi durumda ise kredi notunuz düşük olacaktır. Buna bağlı olarak Kuveyt Türk konut kredisi başvurunuz direkt olarak reddedilecektir.

Ayrıca, Kuveyt Türk Altın Hesabı adlı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Kuveyt Türk Konut Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler

Kuveyt Türk konut kredisi başvurusu yaparken istenen belgeleri bankaya vermeniz gerekiyor. O belgeler şu şekilde;

 • Nüfus cüzdanı
 • Alacağınız konutun tapusu
 • İkamet belgesi (veya fatura)
 • Gelir belgesi

İstenen belgeler genel olarak bu şekildedir. Banka tarafından bunların haricinde de ek belge talep edilebilir.

Bankaya kredi için başvurduğunuzda sizin daha sonra krediyi ödeyecek gelirinizin olup olmadığı kontrol ediliyor. Bunun için gelirlerinize ilişkin resmi belgeleri sunmanız isteniyor. Mesleğinize göre bankaya sunabileceğiniz gelir belgeleri şunlardır;

 • Özel sektör çalışanları: Maaş bordrosu ve imza sirküleri
 • Memurlar: Maaş bordrosu
 • Çiftçiler: Çiftçilik belgesi ve arazilere ait tapuların fotokopileri
 • Esnaflar: Vergi levhası
 • Emekliler: Emekli aylık döküm belgesi

Mesleğinize uygun olan gelir belgesini bankaya sunarak konut kredisi sürecinin sorunsuz olarak ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Kuveyt Türk Konut Kredisi İle Alınan Mülk
Kuveyt Türk Konut Kredisi İle Alınan Mülk

İlginizi çekebilir: Albaraka Türk konut kredisi

Kuveyt Türk Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk konut kredisi hesaplama 2022; kullanılan kredi miktarı, vade ve faiz oranı dikkate alınarak yapılan bir işlemdir. Bunlarda meydana gelecek bir değişim yapılan hesaplamaların da değişmesine neden olacaktır.

Kuveyt Türk tarafından verilen konut kredilerinde vade seçeneği 120 aya kadar oluyor. Bazı bankalarda vadenin daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Ancak buradaki üst sınır bu şekilde banka yönetimi tarafından belirleniyor. Bunun haricinde verilecek kredi miktarı, konutun enerji sınıfına göre farklılık gösteriyor. Ayrıca bankanın almış olduğu kar payı, %1,41 ile %1,49 arasında değişiyor.

500.000 TL’ye kadar olan A ve B sınıfı konutların ekspertiz değerinin %90’ı kadar kredi veriliyor. Diğer enerji sınıflarındaki kredi desteği oranı ise %80’dir. Konutun değerinin 500.000 TL’den yüksek olması durumunda ise A sınıfı için %90, B sınıfı için %85 ve diğer sınıflar için %80 konut desteği sağlanıyor. Bu rakamlar, Kuveyt Türk konut kredisi hesaplama konusunda büyük bir öneme sahiptir. Konut fiyatının kredi ile karşılanmayan bölümünün nakit olarak ödenmesi gerekecektir.

Kuveyt Türk konut kredisi hesaplama 2022 işlemine dair örnek aşağıda yer alıyor;

Bankadan 100.000 TL krediyi 60 ay vade ile kullandığınızı varsayalım. Kredi için ödeyeceğiniz aylık taksit 2.480 TL oluyor. Sizden alınacak masrafların toplam bedeli ise 2.972 TL’dir. Toplam ödeyeceğiniz miktar ise 152.585 TL’dir.

Burada yapılan hesaplamada sizden alınan farklı masraflar bulunuyor. Bunların başında ekspertiz ücreti gelir ve 1.250 TL’dir. Finansman tahsis ücreti toplam finansman tutarının %0,5’i olarak alınıyor. Konut finansmanı ipotek tesis bedeli 280 TL, DASK sigorta pirimi 400 TL’dir. Ayrıca konut kredisini kullanan kişi için yıllık 545 TL hayat kredisi bedeli alınıyor. Burada bahsedilen masraflar konutun yaşına ve durumuna göre farklılık gösterebilir. Ayrıca hayat sigortası da kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre değişiyor. Dolayısıyla Kuveyt Türk konut kredisi hesaplama yapılırken buradaki masrafların değişebileceği unutulmamalıdır.

10 yıllık vade ile 200.000 TL kredi kullandığınızı varsayalım. Kuveyt Türk konut kredisi hesaplama şu şekilde yapılacaktır;

 • Ödeyeceğiniz aylık taksit miktarı: 3.588 TL
 • Kar payı: %1,49
 • Toplam maliyet: 433.122 TL
 • Yıllık maliyet oranı: %19,84

8 yıllık vade ile 150.000 TL konut finansmanı kullandığınızı varsayalım. Hesaplamalar şu şekilde yapılacaktır;

 • Ödeyeceğiniz aylık taksit miktarı: 2.948 TL
 • Kar payı: %1,49
 • Toplam maliyet: 285.248 TL
 • Yıllık maliyet oranı: %20,15

Burada bahsedilen rakamlar sizlere sunduğumuz bilgilendirme amacı taşıyor. Kredi faiz oranlarında yaşanacak değişimlerden etkileneceğini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca banka tarafından yapılacak değişiklikler de Kuveyt Türk konut kredisi hesaplama işlemlerini değişiklik gösteriyor.

Kuveyt Türk Konut Kredisi Kullanırken İzlenmesi Gereken 7 Adım

Kuveyt Türk konut kredisi kullanırken aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli oluyor. Bu adımlar şu şekildedir;

 • İlk olarak ne kadar konut kredisi kullanmak istediğinizi belirleyin.
 • Bankaya giderek konut kredisi başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurun.
 • Yukarıda belirtilen başvuru belgelerini görevliye teslim edin.
 • Ekspertiz ücretini ödeyin ve evin bedeline ilişkin raporun çıkmasını bekleyin.
 • İpotek evraklarını alın ve Tapu Müdürlüğüne verin.
 • Tapu devir işlemlerinin tamamlanmasını bekleyin ve işlemler tamamlandığında evrakları bankaya verin.
 • Kredi sözleşmesini imzalayarak ödemelere başlayın.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı Destekleri

Kuveyt Türk konut kredisi noktasında müşterilerine farklı seçenekler sunuyor. Bunlardan bazıları ve detayları şu şekildedir;

Sabit Ödemeli Finansman

Her ay sabit ödemenin olduğu kredi türüdür. Yukarıda yapılan Kuveyt Türk konut kredisi hesaplama 2022 işlemi, bu kredi türüne göre yapılmıştır. Talep edilen miktar, sabit ödemeli olarak vade sonuna kadar ödenir.

Düzensiz Ödemeli Finansman

Düzensiz ödeme yapmanıza imkan veren bir seçenektir. Hangi aylarda ne kadar ödeyeceğinize siz karar verirsiniz.

Gurbetten Sılaya Gayrimenkul Finansmanı

Yurtdışında yaşayan kişiler için verilen konut kredisidir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu