Ekonomi

KOSGEB Kadın Girişimci Nasıl Olunur, Desteği Nasıl Alınır

KOSGEB 18 yaşını dolduran tüm kadınlar için KOSGEB kadın girişimci programı sunuyor. Girişimlerin desteklenmesi ve ülke ekonomisine destek olmak amacı ile devlet destekleri verilmeye devam ediyor.

KOSGEB tarafından kadın girişimcilere özel olarak hazırlanan program kapsamında geri ödemesi 60.000 TL hibe veriliyor. KOSGEB girişimcilik destek programları kapsamında nakit hibe ile birlikte pek çok yardım yer alıyor.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB’den sunulmakta olan kadın girişimci desteği kapsamında yeni bir iş kuracak olanlara hibe ve teşvik sunuyor. Söz konusu destek programları kapsamında hibe, kredi ve personel desteklerinden yararlanarak işletmenizi geliştirmeniz hedefleniyor.

KOSGEB Kadın Girişimci
KOSGEB Kadın Girişimci

Tüm vatandaşlara şartları karşılaması durumunda destek sunan KOSGEB kadınlar için pozitif ayrıcalıklar sunuyor.

2022 yılında KOSGEB tarafından kadın girişimcilere özel olarak farklı avantajlar yer alıyor. Kadınların sektörlere giriş yapmasını desteklemek amacı ile kurulan programlar kapsamında farklı tutarlarda hibe ve kredi alabilirsiniz.

KOSGEB girişimci kadınların hibe desteklerini hazırlarken farklı avantajlar sunarken başvuru şartlarını da kolaylaştırıyor. KOSGEB kadın girişimcilere destek programı kapsamında nasıl başvuru yapacağınızı ve hangi desteklerden yararlanabileceğini aktarmak istiyoruz.

KOSGEB Kadın Girişimci Hibe Tutarı Ne Kadar?

KOSGEB tarafından kadınlara özel olarak düzenlenen girişimcilik programı kapsamında erkek adaylara göre farklı tutarlar uygulanıyor. KOSGEB kadın girişimci destekleri ile iş kuracaklar için yararlanabilecekleri fırsatlar şu şekilde;

 • Kuruluş Desteği: 5.000 TL + 5.000 TL
 • Sertifika Desteği: 5.000 TL
 • Performans Destek Ödemeleri: 5.000 TL ( 1 yıl )

KOSGEB girişimcilere desteklerinden yararlanacak olan kadınlar için 370.000 TL’ye kadar makine ve teçhizat giderleri için kullanılacak kredi sunuluyor. Tüm KOSGEB kredileri oldukça uygun faiz oranları ve ileri dönem vade ertelemeleri ile dikkat çekerek tercih ediliyor.

İlginizi çekebilir: iş yeri açma kredisi nedir, nasıl alınır

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kadın girişimci desteği almak ve hibe desteklerini alarak işletmenizi geliştirmek için başvuru aşaması önem arz ediyor. KOSGEB başvuru noktasında dikkat etmenizi istediği noktalar yer alıyor. KOSGEB’in bu konular için hazırladığı eğitim videolarından sizlere tam olarak girişimci desteğini nasıl alacağınızı aktarmak istiyoruz.

 1. ADIM: Eğitim Almak

KOSGEB girişimcilik desteği almak için ilk adım zorunlu olan girişimcilik eğitim programına katılmaktır. Geleneksel Girişimci Eğitimi ile ilgili en önemli nokta ise iş yerinin kurulumunun yapılmadan önce alınmasıdır. İş yeri kurulduktan sonra bu programa dahil olamıyorsunuz. 2021 yılında Pandemi ile birlikte mülakatlar yüz yüze değil online olarak yapılıyor.

KOSGEB online geleneksel girişimci eğitimi programı videolar ile yapılır iken video sonunda sizlere içerik soruluyor. Bu içerikleri doğru olarak cevapladıktan sonra mülakata girmeye hak kazanıyorsunuz.

 1. ADIM: İşletmenin Kurulması

KOSGEB girişimcilik eğitimi programı sonrasında sizlere sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile birlikte ikinci adım işletmenin kurulmasıdır. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyenler bu aşamada kuruluş desteği ve performans desteği alacaktır.

Desteklerden eksiksiz olarak yararlanmak isteyenler tüm belgeleri eksiksiz olarak sunmalıdır. Bu yüzden kurulum aşamasında yapacağınız tüm masrafların belgelerini saklamalısınız.

 1. ADIM: Başvuru Yapılması

İş yerinizin kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt aşaması geliyor. Bu aşamada sizlere sunulacak olan KOBİ beyannamesini düzenlemeli ve doğru bir şekilde eksiksiz doldurmalısınız. Bu destek programlarından yararlanmak için daha önce KOSGEB desteği almamış olmanız gerekiyor.

KOSGEB kadın girişimci destek programı kapsamında tüm girişimlere ek olarak 2 kat kuruluş desteği sunulduğundan gerçek kişi başvuruları önem arz ediyor. Eğer kadın girişimci destek programından yararlanacak tüzel bir şirket ise şirketin en az %50 ortağı olması gerekiyor.

KOSGEB Kadın Girişimci desteği
KOSGEB Kadın Girişimci desteği
 1. ADIM: Değerlendirme Süreci

KOSGEB kadın girişimci destek programı kapsamında dördüncü aşama değerlendirmedir. Bu aşamada KOSGEB kurulu tarafından gerçekleştirilecek olan incelemeler ile sonuç belirleniyor. İnceleme sırasında destek programı için onay alabileceğiniz gibi dosyanızda düzenleme talep edilebilir veya reddedilebilir.

Eğer destek programı başvurunuz reddedildi ise daha sonra 1 kez daha başvuru yapabilirsiniz.

 1. ADIM: Ödeme Yapılması

Kadın girişimciler için destek programı kapsamında onay alınması durumunda son aşama ödeme yapılmasıdır. KOSGEB, başvuruların onay alması durumunda kullanıcılara KOBİ bilgi sistemi üzerinden ödeme talep alanı açmaktadır. Kuruluş, performans ve diğer tüm destekler için bu alandan yapacağınız harcamaların ödemelerini talep edebiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: KOSGEB iş planı örneği hazırlama

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

KOSGEB kadın girişimci destek programından yararlanacak olanların bilmesi gereken önemli durumlar bulunuyor. Bu gibi durumların ihlalinin tespiti durumunda desteğiniz kesilecek ve yasal işlemler uygulanacaktır. İşte bilmeniz gereken önemli hususlar;

 • Vergi ve SGK giderleri haricinde KOSGEB tarafından alınan gider destekleri için farklı platform veya kişilerden yardım talep edilemez. Tespit edilmesi durumunda KOSGEB tarafında yapılan desteğin iptali sağlanarak iadesi alınır.
 • KOSGEB destek programından yararlanan kişiler dışında ikinci bir kişi işletmenin destek programlarının takibini vb. yapamaz.
 • KOSGEB tarafından alınacak olan destekler için hazırlanan evraklar gizlilik çerçevesi içerisinde izlenmektedir. Bu bilgiler gerek işletme sahibi, gerekse de KOSGEB tarafından üçüncü kişi veya firmalar ile paylaşılamaz. Tespit edilmesi durumunda KOSGEB yasal işlem gerçekleştirir.
 • KOSGEB desteklerinden yararlanır iken işletmenin türü veya unvanının değişmesi durumunda KOSGEB’e bildirilmesi gerekiyor. Bildirim işlemi gerçekleştirildikten sonra destek programı devam eder. Değişikliğin yasal süreler içerisinde bildirilmemesi durumunda destek programı sonlandırılır.
 • İşletmeye KOSGEB tarafından hata ile fazla para yatırılması durumunda geri talep edilir. KOSGEB’in tespit ettiği tarih itibari ile yasal süre faizi ile birlikte işletmeden geri alınır. Hesaplama işlemi ödemenin KOSGEB tarafından yapıldığı an itibari ile hesaplanır.
 • Yetkilileri tarafından yapılan incelemelerde işletmenin devleti zarara uğratacak veya devletin aleyhine operasyonlar düzenlemesi durumunda destek programı sonlanır. O güne kadar gerçekleştirilen destekler ve hibeler yasal süre faizi kapsamında geri tahsil edilir.
 • Girişimcilere KOSGEB tarafından yapılan ödemelerde katma değer vergisi (KDV) düşülmektedir ve yapılacak olan ödemeye dahil edilmemekledir.
 • Destek alınacak olan gider kalemleri için KOSGEB yetkilileri yerinde inceleme yapar. Malın veya hizmetin olağanından yüksek miktarlarda faturalandırılarak tahsilat yapılmasına neden olmak suçtur ve destek programı kapsamının iptal edilmesine neden olur.
 • KOSGEB kadın girişimci desteğinden her kişi sadece bir kez yararlanmaktadır. Aynı aileden iki kişi KOSGEB desteklerine başvuru gerçekleştiremez.
 • KOSGEB kadın girişimciler için destek programı maksimum 2 yıl uygulanmaktadır. 2 yıldan sonra KOSGEB tarafından otomatik olarak destek programı iptal edilir ve tekrar başvuru gerçekleştirilemez.
 • İşletmenin kurulmasından sonra maksimum 1 yıl içerisinde KOSGEB programlarından yararlanabilirsiniz. KOSGEB eğitim sertifikanızı aldıktan sonra bir yıl içinde şirket kurarak programa dahil olmazsanız süresi dolmaktadır.
 • İşletmenin KOSGEB destek programından yararlandığı süre içerisinde devri gerçekleştirilebilir. Devir işleminden sonra işletmenin yeni sahipleri için gerekli başvuru ve incelemeler yapıldıktan sonra destek programının kapatılması veya devam ettirilmesi kararı alınır.
 • KOSGEB destek ödemeleri sadece başvuru sahibinin ilgili banka hesabına yapılır. KOSGEB tarafından hiçbir şekilde elden ödeme yöntemi bulunmamaktadır.

İşinizi bir an önce kurmak için gerekli olan yatırımı sağlayan KOSGEB’den kadınlara özel girişimcilik fırsatlarını sizlere aktardık.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu