Ulaşım

Ankara Dolmuş Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar?

Ankara dolmuş fiyatları, ülke ekonomisine bağlı olarak her sene değişiklik gösterebilmektedir. Ankaralıların gitmek istedikleri yere kısa süre içerisinde götüren dolmuşlar, toplu taşıma ücretlerinde ön sırada gelen araçlardan birisidir.

Ankara Dolmuş Fiyatları Ne Kadar?

Ankara dolmuş fiyatını anlatmadan önce bu ilimizdeki dolmuş hikayesinin nasıl başladığını anlatalım. Dolmuş, ülkemize özgü olan bir toplu taşıma aracıdır. İlk dolmuşçuluk, 1929 yılında patlak veren ekonomik kriz ile ülkemizde ortaya çıkmıştır.

Cağaloğlu civarlarında bir lokanta işletmesi yapan aşçı Halit, lokantasına müşteri getirmiş olan taksi şoförleriyle ettiği sohbetten sonra mesleğini değiştirmeye karar vermiştir. Taksicilik yapmaya başlar, ancak 1929 yılında ortaya çıkmış olan ekonomik kriz ile işleri berbat bir hal almıştır.

Bütün taksicilerin olduğu gibi aşçı Halit’te birkaç gün siftah yapmadan evine gitmiştir. Tüm bunların üzerine, aklına bir fikir gelmiştir. Aynı yönde giden dört müşterisine taksi ücretini paylaşmayı teklif edince dolmuşçuluk ortaya çıkmıştır.

Ankara Dolmuş Fiyatları 2021
Ankara Dolmuş Fiyatları 2022

İlginizi çekebilir: İzmirim kart bakiye yükleme nasıl yapılır?

Ankara’da Dolmuş Fiyatları 2022 Yılında Gayet Uygun

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da toplu taşıma konusunda birçok alternatif bulunmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi denetimi ile hizmet veren dolmuşlar sayesinde birçok yere ulaşmak gayet mümkündür. Tam bilet ile tam biniş yapılan minibüsler, neredeyse her hatta hizmet vermektedir.

Ankara dolmuş fiyatları Biniş ücretleri 3.25 TL den başlıyor. Tam ve öğrenci bilet fiyatları bugün itibariyle güncellendi. Bu yüzden Ankara’da uzun mesafe yollar minibüs ile gidilmesi mümkündür. Dolmuşların belediye tarafından denetim altında olması, vatandaşların tercih etme sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Az durak sayısına sahip olmasıyla düşük dolmuş ücretleri ile güzergah üzerinde dilediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Özellikle ikinci öğretim gören öğrenciler ve gece çalışanlar için iyi bir alternatif olan dolmuşlar, bilet fiyatının düşük olmasıyla vatandaşlar üzerinde büyük etkiler oluşturur.

Kısa mesafeyi 3.25 TL ye gitmeniz mümkündür. Dolmuşlar, sık sık karşılıklı kalkışlar gerçekleştirir. Bu sayede gitmek istediğiniz yere kısa süre içerisinde gitmeniz mümkün hale gelmektedir. Bu makalemizde fiyatlar hakkında bilgi edinebilir ve planlı olarak yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ankara Dolmuş Fiyatları Ne Kadar?
Ankara Kısa Mesafe ve Uzun Mesafe Dolmuş Tarifeleri Fiyat
Kısa Mesafe Minibüs Fiyatı 3,90TL
Uzun Mesafe Minibüs Fiyatı 4,90TL
Çevre İlçe Sınırlarında Tam Minibüs Fiyatı 4,50TL
Çevre İlçe Sınırlarında Öğrenci Minibüs Fiyatı 2,50TL

Ulaşım ücretinin geçtiğimiz aylarda %15 zam konusu olmasıyla, Ankara minibüsçüler işlerinin %70 oranında azaldığını dile getiriyorlar. Pandemi zamanında, normal zamanda doldurulan koltuklardan daha az koltuk dolduğunu iddia eden esnaflar, otobüslerin 3.25 fiyatından başlamasıyla kendilerini anlatıyorlar.

Ankara Dolmuş Fiyatları Ne Kadar
Ankara Dolmuş Fiyatları Ne Kadar

İlginizi çekebilir: Kahramankart bakiye yükleme işlemi nasıl yapılır?

Ankara EGO Otobüsler

Tam kapanma sebebiyle Ankara’da birçok toplu ulaşım aracında değişiklikler yapılmıştır. 29 Nisan gününden  itibaren EGO otobüsleri en çok kullanılan araçlar arasında yer almaya başlamıştır.

Tam kapanma sürecinden EGO, yaptığı açıklamayla hafta sonu metro ve Ankaray’ın çalışmayacağını bildirmişti. Otobüs saatlerinde değişiklik yapan EGO, metro güzergahlarında çalışmakta olan otobüsler için hafta sonları hizmet sağlama imkanı vermişti.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu