İş İmkanları

Hacker Nasıl Olunur

Hacker nasıl olunur? Hacker ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve hacker konusundaki diğer hususları sizler için derledik.

2023 Yılında Hacker Nasıl Olunur? En Güncel Bilgiler

Hacker olmak için işletim sistemleri, veritabanları yönetimi, programlama dilleri ve ağ teknolojileri alanlarında eğitimler almanız gerekiyor. Aldığınız bu eğitimlerden sonra ise sürekli kendinizi geliştirmeli ve bilgilerinizi uygulayarak kullanmaya başlamalısınız. Bütün bu sürecin sonunda kendinizi hacker olarak nitelendirebilirsiniz. Ancak tam anlamıyla hacker olmak için sadece bu alandaki bilgiler yeterli olmuyor. Sürekli yeni bilgiler edinmeli ve kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Hacker; yetenekli bilgisayar uzmanı veya yeteneklerini bilişim alanındaki problemlerin üstesinden gelmek için kullanan bilgisayar uzmanıdır. Ancak günümüzde hacker denildiği zaman akla ilk olarak kötü niyetli kişiler geliyor. Sistem açıklarını kullanarak bilgiler çalan, insanların kişisel bilgilerini ele geçiren ve bunları kullanarak maddi kazanç elde edilen kişiler hacker olarak kabul ediliyor. Ancak bu genel kabul son derece yanlıştır.

Hacker Nasıl Olunur, Beyaz Şapkalı
Hacker Nasıl Olunur, Beyaz Şapkalı

Hackerler, günümüzde iyi ve kötü olarak ikiye ayrılır. Sahip olduğu bilgileri iyi amaçlar için kullananlara beyaz şapkalı hacker deniyor. Bilgilerini kötü amaçlar için kullananlar ise siyah şapkalı hacker olarak nitelendiriliyor. Buradaki tanımlamalar bile hackerlerin iyi veya kötü olabileceğini gösteriyor.

Alacağınız hacker eğitimi ile siz de hacker olabilirsiniz. Ancak hackerlik ucu açık bir ifadedir. Bu alanda gerçekten iyi olanlar en zor sistemlere dahi girebilmekte ve sistem içerisinden istenen bilgileri alabilmektedir. Veya tam tersine, bilgi güvenliği ve sistemdeki bilgilerin korunmasını etkili olarak sağlıyor. Dışarıdan yapılacak atakları engellemekte ve kötü niyetli hackerlerin önünü kesiyor.

İlginizi çekebilir: Bilgisayar programcılığı maaş 2023 yılında ne kadar oldu? Güzel kazanç elde ediyorlar mı?

Hacker olmak, bir dizi eğitim sayesinde mümkün olabiliyor. Ancak gerçek anlamda hacker olmak için ciddi bir deneyim gerekiyor. Aldığınız eğitimler sonucunda bazı işlemleri nasıl yapacağınızı tam olarak bilebilirsiniz. Ancak teorideki bilgiler ile pratik her zaman uyuşmayabilir. Böyle durumlarda istediğinizi tam olarak yapamaz, yapsanız dahi yakayı ele verirsiniz. Bundan dolayı hacker olmak için eğitim tek başına yeterli değildir. Bunun yanında mutlaka deneyim de gerekiyor.

YouTube video

Tamamen yasal bir şekilde hacker nasıl olunur videosunu izleyebilirsiniz.

Hacker Nasıl Olunur Telefondan?

Telefondan hacker olmak için mobil cihazlarda kullanılan yazılım dillerinde ve diğer alanlarda eğitimler alınması gerekiyor. Böylece mobil cihazları kullanarak hackerlik yapabilirsiniz.

Geçmişte başta internet kullanımı olmak üzere birçok işlem için bilgisayarlara ihtiyaç duyulurdu. Ancak akıllı cep telefonlarının geliştirilmesiyle birlikte bu durum değişmeye başladı. Artık birçok işlem mobil cihazlardan da yapılabiliyor. İnternete girme, yazılım yükleme, yazılım kodlama gibi işlemler için mobil cihazlar tercih ediliyor. Evet, burada bahsedilen işlemler bilgisayarlardan daha rahat bir şekilde yapılabilir. Ancak telefonlar da artık birer alternatiftir.

Siber güvenlik konusunda önemli bir yere sahip olan hackerler birçok işlemi artık telefondan yapabiliyor. Bunun için mobil cihazların işletim sistemleri, yazılım dilleri, veri tabanları ve ağ teknolojilerinin bilinmesi yeterli oluyor. Bu alanlara hakim olanlar, birçok işlemi zorlanmadan telefondan yapabiliyor.

Hacker olmak ile anlatılmak istenen ifadeler, kişiden kişiye göre değişebilir. Bu kavramın tanımına bakıldığında bilgisayar uzmanı ifadesi görülüyor. Ancak kazanılan bu uzmanlığın nasıl ve hangi amaçlar için kullanılacağı tamamen kişilerin kendi inisiyatiflerindedir. İşte tam bu noktada telefondan hacker olmak ifadesi anlam kazanıyor. Evet, telefondan birçok işlem yapılabilir, ancak bazı noktalarda yetersiz de kalabiliyor. Beklentiler ve amaçlara göre telefondan hackerlik yapmak için alınması gereken eğitimler farklılaşabilir.

YouTube video

Beyaz Şapkalı Hacker Nasıl Olunur?

Beyaz şapkalı hacker olmak için bu alandaki profesyonellerin verdiği eğitimler alınması gerekiyor. Daha sonra ise edinilen bilgilerle ilgili deneyimler kazanılmalıdır. Eğitimlerin uygulanması, nasıl sonuç verdiklerinin görülmesi, hacker olmanın en önemli adımıdır.

Beyaz şapkalı hacker olmadan önce beyaz şapkalı ifadesinin ne anlama geldiğinin ve edinilen bilgilerin hangi amaçla kullanılacağının bilinmesi gerekiyor. Beyaz şapkalılar, bu alandaki iyilerdir. Sahip oldukları bilgi birikimleri ve deneyimleri, kötü niyetli hacker gruplarını durdurmak için kullanırlar. Beyaz şapkalılara aynı zamanda etik hacker da deniyor. Beyaz şapkalı hackerlar, kötü niyetlilerin saldırılarını durdurur ve açıkları kapatan rolde görev yapar. Bütün hack bilgisini tamamen iyi niyetli amaçlar için kullanır.

Beyaz şapkalılar CEH sertifikasına sahiptir. CEH (certified ethical hacker), sertifikalı etik hacker anlamına geliyor. Beyaz şapkalı hacker olmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

  • Temel bilgiler öğrenilmelidir. UNIX ve benzeri sistemlerin çalışma prensibi ve özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Programlama dilleri öğrenilmelidir. Bu noktada ilk olarak HTML kodlarından başlanabilir. Bunun ardından Python, Java, C++ gibi diller öğrenilmelidir. Bütün bunlar oldukça zaman alıcı olacaktır. Dolayısıyla programlama dilleri konusunda doğru bir plan yapmanız çok önemlidir.
  • Temel bilgilere sahip olduktan sonra hackleme bakış açısı öğrenilmelidir. Bu noktada atılacak ilk adım ise yaratıcı düşünmedir. Hackerler, yaptıkları işlerde sürekli olarak problem çözerler. Farklı bakış açıları sergilerler ve bundan çok büyük bir keyif alırlar. Karşıdaki kişiyi zekaları ile alt etmek hackerlerin en önemli motivasyon kaynağıdır.
  • Sıradaki adım ise işin hakkını vermektir. Hackerler, kendilerine sunulan yazılımları kullanmaz. Yaptıkları işler için kendileri yazılım kodlarlar. Beyaz şapkalı hackerler, yazılımları açık kaynak kodlu olarak kodlayarak meslektaşlarına katkı sunar.

Beyaz şapkalı hacker olma süreci ele alındığında sıfırdan başladıktan sonra bu alana katkı verecek seviyeye gelinmesi gerektiği anlaşılıyor. Bu ise ancak bilgi edinme ve bunu pratiğe dökme ile mümkün oluyor. Beyaz şapkalı hacker eğitimi veya etik hacker eğitimi almak önemlidir. Ancak eğitimlerden sonra kişinin sürekli olarak kendisini geliştirmesi gerekiyor.

YouTube video

Minecraft Hacker Nasıl Olunur?

Mineceraft hacker olmak için oyunun içerisindeki özelliklerinden yararlanmak gerekiyor. Burada esas olan oyun ile eğlenceli dakikalar geçirmektir. Yani Minecraft oyununu kullanarak hacker olmak gibi bir durum bulunuyor. Bu oyunu sevenler kendi haya dünyalarındaki hacker figürlerini oyuna aktarıyor.

Minecraft, özellikle çocukların yoğun ilgi gösterdiği bir oyundur. Çocuklar, kendi dünyalarında olan her nesneyi burada oluşturabilmektedir. İşte bu imkan hayalinde hacker olmak olan çocuklar için adeta bir ilham kaynağı oluyor.

Minecraft hacker olma ile oyunun özelliklerini değiştirme veya oyunda kendinize avantaj sağlanması mümkün değildir.

Instagram Hacker Nasıl Olunur?

Instagram hacker olmak, dünyanın en büyük sosyal ağları arasında olan Instagram’ı hacklemek anlamına geliyor. Günümüzde ise başka birisinin hesabını ele geçirme veya şifresini öğrenme, Instagram hackleme olarak ifade ediliyor.

Bilindiği gibi Instagram, dünya genelinde bir milyardan fazla kullanıcıya sahip bir platform. Bu platformun en önemli özelliklerinden birisi güvenlik. Kullanıcıların hesap ve kişisel bilgileri büyük bir özenle korunuyor ve sistem beyaz şapkalı hackerler tarafından korunuyor. Bu hacker grubu, güvenlik açıklarını kapatıyor ve kötü niyetli kişilere kesinlikle imkan vermiyor.

Instagram hesaplarını hacklemek veya farklı bir kişinin hesabına girmek karşıdaki kişi hata yapmadan mümkün değildir. Hesap bilgileri alınmak istenen kişiye sahte bir e posta göndererek veya daha farklı bir yoldan hesap bilgileri alınabilir. Ancak tekrar vurgulamak gerekirse burada yapılan işlem Instagram hackerliği değildir.

Hacker Nasıl Olunur CEH
Hacker Nasıl Olunur CEH

Gerçek Hacker Nasıl Olunur?

Gerçek hacker olmak için sürekli bu alanda bilgiler edinmeniz ve kendinizi geliştirmeye odaklanmanız gerekiyor. Bilişim dünyası adeta canlı bir organizma gibi sürekli gelişim içinde. Bu gelişimi takip ederek, konu hakkında bilgi edinerek ve deneyin kazanarak iyi bir hacker olabilirsiniz. Ancak bunun ciddi anlamda zaman gerektiren bir işlem olduğunu unutmayın. Bir hacker başlangıçta yapmak istediklerinin belki küçük bir kısmını yapabilir. Yıllar sonra ise hayallerinin sadece bir bölümüne ulaşabilir. Çünkü hackerler sürekli yeni hayaller kurar.

Hackerlik alanında edindiğiniz bilgileri sadece kendi çıkarlarınız için bazen iyi bazen de kötü amaçlı olarak kullanırsanız gri şapkalı hacker olarak nitelendirilirsiniz. Kötü amaçlara hizmet ederseniz siyah şapkalı olursunuz. İyi niyetli amaçlar ve insanları korumak için ilgili bilgileri kullandığınızda ise beyaz şapkalı siber güvenlik uzmanı şeklinde nitelendirilirsiniz. İşte bu iyi amaçlar sizin gerçek anlamda bir hacker olmanızı sağlıyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu