Müfettiş Maaşları 2021, Vergi Müfettişi, Banka Müfettişi

Müfettiş maaşları ne kadar? Vergi müfettişi maaşı ne kadar? Müfettiş ne iş yapar? Müfettiş maaşları ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Müfettiş Maaşları 2021

Müfettiş maaşları; 7.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Aile yardımı, çocuk yardımı, BES kesintisi ve benzeri unsurlardan dolayı maaşlarda ciddi anlamda farklılıklar olabiliyor. Bunların yanında müfettişin kıdem ve derecesi de maaşları fazlasıyla etkiliyor. Görev süresi yüksek olan müfettişlerin maaşları da yüksek oluyor.

Müfettiş maaşları, kıdem ve dereceye göre şu şekildedir;

  • 9/1 derecesindeki müfettiş maaşı: 7.287 TL
  • 6/3 derecesindeki müfettiş maaşı: 8.692 TL
  • 4/2 derecesindeki müfettiş maaşı: 9.256 TL
  • 1/3 derecesindeki müfettiş maaşı: 10.499 TL
  • 1/4 derecesindeki müfettiş maaşı: 10.689 TL

Buradaki rakamlar ortalama olup medeni hal ve çocuk sayısına göre değişebilir. Ayrıca müfettişliğin kendi içinde farklı türleri ve uzmanlık alanları bulunuyor. Bu alanlara bağlı olarak da alınan maaşlar değişebiliyor.

Buradaki kıdem ve dereceler zamana bağlı olarak artıyor. Örneğin; 1/4 derecesine gelebilmek için en az 25 yıl görev yapılması gerekiyor. 25 yıllık deneyimin ardından en yüksek derece alınıyor.

Müfettiş maaşı 2020 yılında olduğu gibi yine enflasyon oranı kadar zamlandı. Normalde toplu sözleşmede yer alan oran kadar zamlanıyordu. Ancak 6 aylık enflasyonun belirlenen zam oranından yüksek olması maaşlara enflasyon farkı eklenmesine neden oldu. Böylece maaşlar enflasyon oranı kadar zamlandı. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zam ile maaşlar ortalama 9.000 TL kadar oldu.

Müfettiş Maaşları
Müfettiş Maaşları

Vergi Müfettişi Maaşı 2021

Vergi müfettişi maaşı, 9.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor. Vergi müfettişliği, bir kamu görevi olduğundan dolayı medeni hal, çocuk sayısı, kıdem ve derece gibi unsurlara göre maaşlar farklılık gösterebiliyor.

Vergi müfettişleri, Maliye Bakanlığı bünyesinde görev yapan uzmanlardır. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere vergi incelemesi yaparlar. Şirketlerin, işletmelerin ve bireylerin ticari faaliyetlerine bağlı olarak ortaya çıkan vergi yükümlülüklerini denetlemekle sorumludurlar. Detaylı ve kapsamlı incelemeler sonucunda vergi konusunda usulsüzlükleri ve yanlışlıkları ortaya çıkarırlar.

Vergi müfettişliğine olan ilgi son dönemlerde belirgin şekilde artış gösteriyor. Vergi müfettişi olmak isteyen adayların öncelikle hukuk, siyasal bilimler, işletme ve iktisat gibi 4 yıllık lisans programlarından mezun olmaları gerekiyor. Daha sonra ise KPSS puanı ile vergi müfettişliği alımlarında başvuru yapılması gerekiyor. Yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olan adaylar sürecin sonunda vergi müfettiş yardımcılığı pozisyonunda görevlerine başlıyorlar. 3 yıllık yardımcılık sürecinin sonunda yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar vergi müfettişi unvanı alırlar.

Müfettiş Yardımcılığı Maaş 2021

Müfettiş yardımcılığı maaşı; 5.500 TL ile 6.500 TL arasında değişmektedir. Kamuda görev yapan müfettiş yardımcılarının maaşlarına etki eden unsurlar; medeni hal, çocuk sayısı, kıdem ve derecedir. Özel sektörde görev yapan müfettiş yardımcılarının maaşları ise deneyimleri ve eğitim seviyelerine göre değişiklik gösteriyor.

Müfettiş olmak isteyen adayların ilk basamakları müfettiş yardımcılığıdır. Gerek kamuda, gerekse de özel sektörde adaylar öncelikle müfettiş yardımcılığı mesleğine kabul edilirler. Belli bir süre bu pozisyonda görev yaparlar ve başarı durumlarına göre müfettişlik pozisyonuna yükseltilirler. Pozisyonları ile birlikte maaşları da artar.

Müfettiş yardımcılığı sınavına giren adaylardan yeterli puanı alanlar sözlü mülakata davet edilir. Sözlü mülakatlarından da yüksek puan alanlar, mesleğe kabul edilirler.

Banka Müfettiş Yardımcılığı Maaş 2021

Banka müfettiş yardımcılığı maaşı, 4.000 TL ile 6.000 TL arasında rakamlara sahip oluyor. Görev yapılan bankanın maaş politikası buradaki en önemli unsurdur. Bazı bankalar maaş konusunda biraz daha cömert olabiliyor.

Banka müfettiş yardımcısı olabilmek için banka tarafından açılan ilana başvurulması gerekiyor. Burada bankalar yazılı ve sözlü sınav yöntemiyle adayları elemeyi tercih ediyor. Yapılan sınavda başarılı olan adaylar mülakata alınıyor. Bütün bu süreci başarı ile tamamlayanlar bankada müfettiş yardımcısı olarak görevlerine başlıyor. Bu pozisyonda belli bir süre kalındıktan sonra sınavla müfettişlik pozisyonuna geçilebiliyor.

Vergi Müfettiş Yardımcılığı Maaşı 2021

Vergi müfettiş yardımcılığı maaşı; 6.500 TL ile 7.500 TL arasındadır. Maliye Bakanlığı bünyesinde görev yapan vergi müfettiş yardımcıları mesleklerine bu pozisyonda başlıyorlar. Deneyimli müfettişlerin yardımcılıklarını yaparlar ve mesleki tecrübe edinirler.

Müfettiş yardımcılarının aldıkları maaşlar BES kesintisi, kıdem, derece, medeni hal ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor. Bunların yanında eğitim seviyesi ve yabancı dil gibi hususların da yine maaşları etkilediği biliniyor. Bahsedilen hususlar nedeniyle vergi müfettiş yardımcılığı maaşı hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir.

Vergi Müfettiş Maaşları
Vergi Müfettiş Maaşları, Banka Müfettişi Maaşları

Müfettiş Nasıl Olunur?

Müfettiş olmak için öncelikle gerekli olan lisans programlarından mezun olunması gerekiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında müfettişlik yapabilmek için hukuk, siyasal bilimler, işletme ve iktisat gibi bölümlerden mezun olunması gerekiyor. Ancak özel sektörde müfettiş olmak istiyorsanız buna dair mezun olmanız gereken lisans programı değişebilir. Örneğin; teknik bilgi gerektiren alanlarda müfettiş adaylarının mühendislik fakültesi mezunu olması şartı aranıyor.

Kamuda müfettiş olmak isteyenler her kamu görevlisi adayı gibi öncelikle KPSS’ye girmeli ve yeter seviyede bir not almalıdır. Bu şartın sağlanmasının ardından müfettiş yardımcılığı sınavına girilmelidir. Bu yazılı sınavı başarı ile geçmeniz durumunda sözlü mülakata alınıyorsunuz. Sözlü mülakattan da başarılı olduğunuzda mesleğe adımınızı atmış olursunuz.

Müfettişlerin Çalışma Şartları

Müfettiş maaşları gibi bu meslek grubunun çalışma şartları da merak ediliyor. Müfettişlik, özel bir meslek grubudur. Diğer mesleklerdekinden daha farklı çalışma şartları bulunuyor. Görev yerleri ile her ne kadar ilgili yerleşim merkezindeki teftiş kurulu başkanlığı olsa da denetleme görevi için sürekli dışardadırlar. Denetleme sırasında aldıkları veriler burada değerlendir ve denetlerler. Hedefi müfettişlik olan adayların mutlaka bu hususu göz önünde bulundurması gerekiyor.

Müfettiş yardımcılığı görevine atanan adaylar yaklaşık 3 yıl boyunca bu görevi sürdürürler. Süreçte hem mesleki tecrübe edinirler, hem de kendilerini geliştirirler. Süreç sonunda yeterlilik sınavına alınan müfettiş yardımcıları sınavı başarı ile tamamlamaları durumunda müfettiş olarak görev yapmaya başlarlar. Yardımcılık yapılan dönemdeki görevler nispeten biraz daha ağır olabilir. Bu dönemde evrak işleri biraz daha fazladır.

Müfettişlerin görev yerleri genellikle bir il veya bölge ile sınırlandırılır. İlgili bölgedeki kurumların denetlenmesinden müfettişlerden oluşan teftiş grubu sorumlu olur. Müfettişler, gruplar halinde ilgili firma veya kurumlara giderler. Denetleme işlemi kurumun büyüklüğüne göre farklı sürelerde tamamlanıyor. Bazen sadece birkaç saatte denetleme tamamlanırken bazen ise haftalar süren bir süreç yaşanabilir.

Müfettişler denetleme gibi çok önemli bir görevi üstleniyor. Önemli meslekler arasında yer alan müfettişlik, kurumların ve kuruluşların yasal mevzuata göre faaliyet gösterdiğini denetlemekle sorumludur. Görevleri sırasında kesinlikle dış etkenlerden etkilenmezler. Süreci adil ve gizli bir şekilde yürütürler. Elde edilen sonuçlarda çok büyük usulsüzlükler tespit edilirse ilgili kurumlar veya bireyler savcılığa bildirilir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Yazılımcı Maaşları

Yazılımcı Maaşları 2021 Yılında Harika Seviyelerde!

Yazılımcı maaşları ne kadar? Yazılımcı nasıl olunur? Bilgisayar yazılımcıları ne kadar maaş alıyor? Burada yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.