Kamu Maaşları

Vergi Müfettişi Maaşı

Vergi müfettişi maaşı ne kadar? Vergi müfettişi nasıl olunur? Vergi müfettişi ne iş yapar? Vergi müfettişi maaşları ve konuya dair diğer detayları sizler için araştırdık.

Vergi Müfettişi Maaşı 2023

Vergi müfettişi maaşı, 9.100 TL’dir. Ancak bu maaş kıdem ve derece başta olmak üzere bazı unsurlara göre değişiyor. Ayrıca kişinin medeni hali, çocuk sayısı, eşinin çalışıp çalışmama durumu gibi hususlar da yine maaşlar üzerinden etkili oluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki müfettiş kadrosunda görev yapan vergi müfettişleri ülkemizde yüksek maaş alan meslek grupları içerisinde yer alıyor.

Vergi müfettişleri, kamu görevlisidir. Bundan dolayı maaşları diğer memurlarda olduğu gibi Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. Yapılan zam oranı ise genellikle enflasyon oranı kadar oluyor. Normalde zam oranı Maliye Bakanlığı’nın da dahil olduğu toplu sözleşmede belirleniyor.

Ancak belirlenen oranın enflasyonun altında kalması durumunda maaşlara enflasyon farkı da ekleniyor. Böylece yapılan toplam zam enflasyon oranı kadar oluyor. Temmuz aynında maaşlar, %8,45 oranında artmıştır.

vergi müfettişi maaşı ne kadar
vergi müfettişi maaşı ne kadar

Haziran ayının enflasyon oranının açıklanması ile birlikte son 6 aylık enflasyon artışının %8,45 olduğu belli oldu. Toplu sözleşmede memurlara Temmuz döneminde %3 zam yapılacağı belirlenmişti. Ancak açıklanan enflasyon oranının daha yüksek olması nedeniyle yapılan zam enflasyona göre belirlendi. Zamla birlikte vergi müfettişi maaşları ortalama 700 TL arttı.

Bu ve benzer video içerikleri için ‘Maliye Akademisi‘ Youtube kanalına abone olabilirsiniz 🙂

Vergi Müfettiş Yardımcılığı Maaşı 2023

Vergi müfettiş yardımcılığı maaşı, 7.800 TL’dir. Alınan maaş; BES kesintisi, medeni hal, çocuk sayısı, kıdem ve dereceye göre değişiyor. Devletten uzun süre görev yapan vergi müfettiş yardımcıları, yüksek kıdem ve dereceye sahip olur ve buna bağlı olarak daha yüksek maaş alırlar. Ancak vergi müfettiş yardımcısı olarak göreve yeni başlayanların kıdem ve dereceleri daha düşük oluyor. Yine buna bağlı olarak maaşlar da düşük oluyor.

Vergi müfettiş yardımcılığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde görev yapan görevlilerdir. Temel görevleri vergi kaçakçılığı ile mücadeledir. Bu kapsamda vergi kaçakçılığının tespiti için denetlemeler yapar, işletmeleri bilgilendirir. Gerektiğinde temyiz mahkemelerinde dahi görev alabilir.

Vergi müfettiş yardımcılarının farklı görevleri bulunuyor. Bunlardan öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • İlgili vergi mevzuatına bağlı kalarak şirketleri, işletmeleri ve kuruluşları denetlemek
 • Şirket, kuruluş ve işletmelerin ticari hesaplarını incelemek
 • Dolandırıcılığa dair rapor hazırlamak ve bu çerçevede detaylı araştırmalar yürütmek
 • Vergi konusu ile ilgili şirket, kuruluş ve işletmelere bazı tavsiyeler vermek
 • Vergi hukukundaki değişimleri yakından takip etmek
 • Denetleme sonucunda elde edilen verilere göre gerektiğinde soruşturma hazırlığı yapmak
 • Vergi mevzuatının doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek

Vergi müfettiş yardımcısı görevleri genel olarak bu şekildedir. Ancak bunların dışında da farklı görev ve sorumlulukları bulunuyor.

İlginizi çekebilir: işletme mezunu ne iş yapar

İlginizi çekebilir: savcı maaşları

İlginizi çekebilir: müfettiş maaşları

Vergi Müfettiş Yardımcısı Maaşı 2023

Vergi müfettiş yardımcısı maaşı, 7.600 TL’dir. Göreve yeni başlayan ve kıdemi düşük olanlar 6.500 TL alırken, görevde deneyimli olan yüksek dereceliler ise 7.800 TL civarında maaş alırlar.

Vergi müfettiş yardımcısı maaşı kadar, nasıl vergi müfettişi veya vergi müfettiş yardımcısı olunacağı da merak ediliyor. Öncelikle vergi müfettişi olmak isteyenlerin ilk olarak vergi müfettişi yardımcısı olması gerekiyor. Çünkü vergi müfettişliği, deneyim gerektiren bir meslektir ve adayların vergi müfettiş yardımcılığı ile bu deneyimi kazanmaları amaçlanıyor.

Vergi müfettiş yardımcısı olmak isteyenlerin hukuk, siyasal bilimler, işletme veya iktisat bölümlerinden mezun olması gerekiyor. İktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olanlar ile hukuk mezunları bu mesleğe kabul ediliyor. Bu şartı sağlıyor iseniz müfettiş yardımcılığı sınav stresi için şimdiden kendinizi hazırlayın.

Vergi müfettiş yardımcılığı için bakanlık tarafından sınav yapılıyor. Ancak bu sınava girebilmeniz için öncelikle kamu personeli seçme sınavı puanınızın, bakanlığın belirlediği barajdan yüksek olması gerekiyor. Yapılan sınavda başarılı olursanız mülakata çağırılıyorsunuz. Bu sınavda da başarılı olmanız durumunda vergi müfettiş yardımcısı olarak atamanız yapılıyor.

Burada bahsedilen şartları yerine getiren ve sınavlarda başarılı olan adayların görev yerleri belli oluyor. Böylece hemen göreve başlarlar. Vergi müfettiş yardımcısı olarak görev yapan adaylar, bu dönemde hem deneyim elde eder, hem de kendilerini geliştirir. 3 yılın sonunda isteyen adaylar vergi müfettiş yeterlilik sınavına girebilir. Bu sınavda başarı olmanız durumunda vergi müfettişi olarak görev yapmaya başlarsınız.

Vergi müfettişi olmak için 35 yaşını doldurmamış olmak gerekir. Aslında bu şart, bütün devlet memurlukları için geçerlidir.

vergi müfettişi yardımcılığı maaşı
vergi müfettişi yardımcılığı maaşı

Vergi Müfettişi Ne Kadar Maaş Alır?

Vergi müfettişi, 8.900 TL maaş alıyorlar. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında diğer devlet memurlarına yapılan zamlar ile vergi müfettişi maaşları da zamlanıyor. 2023 yılı içerisinde Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zam ile vergi müfettişlerinin zamları ortalama %15 oranında artmıştır.

Vergi müfettişliği, devlet için çok önemli bir meslektir ve bu mesleği yapacak olan kişiler uzun sınavların sonucunda seçiliyor. Bazen uzun saatler çalışmayı gereken bu mesleği yapacak olan kişilerin stres kontrolünü başarılı bir şekilde yapabilmesi gerekiyor. Bunun dışında vergi müfettişi olacak kişilerin taşıması gereken diğer özellikler şunlardır;

 • Analitik düşünme yeteneğinin gelişmiş olması
 • Ayrıntıları fark edebilme ve ayrıntılara odaklanabilme
 • Gelişmiş bir gözlem yeteneğine sahip olma
 • İnsan ilişkilerinde başarılı olma
 • Bağımsız düşünebilme ve değişkenlerin olaylara veya durumlara etkisini görebilme
 • Yazılı ve sözlü iletişimde başarılı olma
 • Güvenilir olma, güven verme

Vergi müfettişleri, farklı illerde yer alan Vergi Denetim Kurulu’na bağlı olarak görevlerini yaparlar. Kendilerine verilen görevlere göre hareket ederler. Şirketlerin, işletmelerin ve kuruluşların detaylı olarak vergi mevzuatı açısından denetlenmesini gerçekleştirirler.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu