Kredi

Kredi Borcu Yapılandırma

Bankalardan alınan kredilerin geri ödenmesinde güçlük çekiyorsanız, kredi borcu yapılandırma 2023 yazımız imdadınıza koşacaktır. İşte borç kapatma kredisi adı altında verilen kredi türleri.

Birçok durumda para ihtiyacımızı gidermek maksadıyla bankalardan kredi alıyoruz. Bütçemizi hesaba katmadan veya ani yaşanan bütçe gelir değişikliklerinden ötürü kredi geri ödemelerinizde güçlük çekebilirsiniz.

İşte bu hususta kredi borç yapılandırma 2023 senesinde de geçerliliği olan bir uygulamadır. İşte geri ödemelerinde güçlük çekilen kredilerde ne tür bir yol izlenmeli sizler için araştırdık. 7 Şubat 2019 tarihinde BDDK tarafından ihtiyaç kredisi alanları mutlu edecek bir bildiri sundu.

Bu bildiriye göre kredisini geri ödemekte zorlananlar için kredi yapılandırması 60 aya varan vadeli olacak şekilde verilebilecek.

Kredi Borcu Yapılandırma 2023 Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi geri ödemelerinizde güçlük mü yaşıyorsunuz? Bu durumda sizler için derlediğimiz yazımızı detaylı bir biçimde incelemeniz yararınıza olacaktır. Kredi borcunuzu yapılandırmak konusunda izleyebileceğiniz iki yol vardır.

kredi borcu yapılandırma
kredi borcu yapılandırma

İlki söz konusu bankayı ziyaret ederek mevcut borcunuzun yeniden düzenlenmesi için anlaşma sağlamak, diğeri ise devletin bir takım durumlarda çıkarmış olduğu borç yapılandırma ile ilgili düzenlemeleri beklemek.

2017 ve 2018 senelerinde borç yapılandırma hususunda hükümet tarafından birçok düzenleme yapılmış ve yüzbinlerce banka borçlusu bu düzenlemelerden faydalanarak borçlarından kurtulmuştur.

2023 senesinde de bu kanun neti bir şekilde çıkacak demek mümkün değildir. Bu durum borçlu sayısıyla ve borçluların durumlarıyla alakalı bir husustur. Hükümetin isteğine bağlı bir durumdur. Öbür taraftan borçlu olduğunuz bankayla anlaşma sağlayarak kredi borcunuzu tekrar yapılandırmanız mümkündür.

Fakat borç transferi ile borç yapılandırma arasında farklılıklar vardır. Şimdi bu konuya da bir göz atalım. Öte yandan borç para veren hayırseverler ile de iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Borç Transferi ve Kredi Borcu Yapılandırma

Durum olarak birbirlerine birçok açıdan benzerlik gösterseler de borç yapılandırma ile borç transferi arasında farklar söz konusudur. Borç transferi, borcunuzun olduğu banka haricinde bir bankaya giderek borcunuz konusunda bilgi veriyor ve borç için kredi başvurusunda bulunuyorsunuz.

Bu adımdan sonra banka uygun gördüğü takdirde borçlu olduğunuz bankaya ödeme yaparak borcun ödenmesini kendi bankasına aktarmaktadır. Kredi borcu yapılandırma ise, borcunuzun olduğu bankayla sizin tekrar anlaşmanızdır.

Borç transfer kredisi; taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borçları için yapılabilir; kredi yapılandırma ise yalnızca konut kredilerinde söz konusudur.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kısaca bu konudan da bahsedelim. Konut kredisi yapılandırmayı düşünüyorsanız birkaç konuya dikkat etmenizde fayda var. Bunlar;

–              Faiz oranları arasındaki farkı kıyaslamak

–              Kalan borç miktarının tamamı

–              Toplam kredi maliyeti

–              Ödenmekte olan taksit miktarı

Bu 4 hususu dikkate alarak yapacağınız hesaplamanın ardından kredi borcunuzu tekrar yapılandırmak için karara varabilirsiniz.

Aynı zamanda şunu da belirtmekte fayda var, aynı bankada da borç yapılandırması mümkündür. Bankalar ödenemeyen veya vaktinde ödenemeyen krediler için anlaşmaya her daim açıktırlar.

Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma adlı yazımızı da bu linkten inceleyip ihtiyaç durumunda yapılandırma yapabilirsiniz.

Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Farklı bankalara bölünmüş borçlarınızı borç transferi ile bir tek bankada birleştirmek mümkündür. (Birden fazla kredi ve kredi kartı borcunuz mevcutsa ve ödeme planlarınıza uymuyorsa borç transferini düşünebilirsiniz) Transfer esnasında farklı bankalara olan toplam borçlar ödenir ve taksit tekrar hesaplanır.

Ardından bu borcu bir tek gün ve tek miktar altında ödeyebilirsiniz. Bu neticede farklı zamanlarda olan borçlarınızı tek bir günde ödeyebilir ve bu ödemelerinizi takip edebilirsiniz. Bu yazımız aracılığıyla kredi yapılandırma 2023 konusunda hazırladığımız yazımızı okudunuz.

Son olarak, Para Üstü TV tarafından yayınlanan uygulamalı videoyu aşağıya bırakıyor, keyifli izlemeler diliyoruz. Kendilerinin kanalına abone olabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu