Kamu Maaşları

Büyükelçi Maaşı 2022, Çalışan ve Emekli

Büyükelçi maaşı ne kadar, büyükelçi ne iş yapar, büyükelçi olmak için hangi bölüm okunmalı? Büyükelçiler ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Büyükelçi Nedir? Kime Denir

Büyükelçiler devletlerin en önemli idari personellerinden biridir. Ülkeleri başka ülkelerde temsil etmek amacıyla görev yapan bu diplomatlar büyükelçi olarak çalıştıkları ülkelerde en üst düzeydeki diplomatlardır.

Aynı zamanda konsolos olarak da bilinen bu idareciler devletlerin iç ve dış politikadaki önemli görevlerini yerine getirir. Faaliyetlerini başka bir ülkede gerçekleştiren ancak kendi ülkesine bağlı sorumlulukları olan bu kişiler Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapar.

Büyükelçiler genellikle farklı ülkelerin kültürünü, dilini ve siyasetini bilen kişilerden seçilir. Başka bir ülkede görev yapabilmek için bütün bu bilgilere gereksinim vardır. Ancak bu büyükelçilerin aynı zamanda kendi ülkenin de kültürünü, görüşlerini ve yasalarını da bilmelidir. Çünkü bu diplomatlar görev yaptıkları ülkelerdeki merkezlerinde kendi ülkelerini temsil eder.

Peki büyükelçi ne iş yapar? Gelin bir göz atalım.

Türkiye'de çalışan ve emekli büyükelçi maaşı
Türkiye’de çalışan ve emekli büyükelçi maaşı

Büyükelçi Ne İş Yapar?

Büyükelçilerin tek ve en önemli görevleri bağlı oldukları ülkeleri uluslararası arenada temsil etmektir. Kutsal bir görev olan bu görev kendi içerisinde farklı faaliyetlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Büyükelçi olarak çalışan diplomatlar bağlı oldukları ülke ile elçilik yaptıkları ülke arasındaki siyasi, ekonomik, toplumsal, askeri ve kültürel ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütür
 • Büyükelçiler bağlı oldukları ülkenin devlet başkanını görev yaptıkları ülkede temsil eder
 • Büyükelçiler faaliyet gösterdikleri ülkelerin politik, ekonomik ve kültürel çalışmalarını kendi ülkelerine iletir, bilgilendirme yapar
 • Büyükelçiler elçilik yaptıkları konsolosluklarda yazışma, denetim vb. idari işlerde yöneticilik yapar
 • Büyükelçiler iki ülke arasında barış ortamı sağlar, bağların güçlenmesi için çalışmalar yürütür.

Büyükelçi görevleri bu şekildeydi. Gelin bir de büyükelçi nasıl olunur sorusuna yanıt arayalım.

Ayrıca, kaymakam, vali ve müfettiş maaşları da ilginizi çekebilir.

Nasıl Büyükelçi Olunur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi büyükelçiler devletlerin en önemli personellerinden biridir. Bu nedenle büyükelçi olmak diğer meslek gruplarına oranla biraz daha zordur.

Büyükelçi olabilmek için öncelikle Ekonomi, Hukuk, Maliye, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Siyasi Bilimler ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden birinden mezun olunmalıdır. Daha sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlara girilmeli ve yeterli düzeyde puan alınmalıdır.

Büyükelçi Sınavı

Büyükelçi sınavı hem yazılı hem de sözlü sınavdan oluşur. Yazılı sınav 4 aşamadan oluşurken sözlü sınav tek aşamadan oluşur ancak bu aşamada alan bilgisi, muhakeme, genel kültür, yabancı dil yeteneği vb. bilgilerin gözlemi yapılır.  Yazılı sınav ise şu aşamalardan meydana gelir;

 • Türkçe kompozisyon yazma yeteneği
 • Yabancı dilde kompozisyon yazma yeteneği
 • Türkçeden yabancı dile çeviri yapma yeteneği
 • Yabancı dilden Türkçeye çeviri yapma yeteneği

Toplam 5 aşamadan oluşan bu sınavlar sonrasında adaylar uygun görülürse boş alanlara ataması yapılır. Bu aşamada daha çok kişinin daha önceden bulundukları ülkelere gönderilmesi söz konusudur.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu sınavlara herkes girememekte. Bu sınavlara girebilmek için yukarıda belirttiğimiz lisans bölümlerinden mezun olunmalı ve aşağıdaki şartlar yerine getirilmelidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmış olmamak
 • 35 yaşından küçük olmak
 • Askerlik görevini yapmış olmak
 • Yabancı dil sınavlarından yeterli puan almak
 • Onaylı sağlık raporuna sahip olmak
 • Yüz kızartıcı suçlar nedeniyle hapis cezası almamış olmak
büyükelçi maaşı ne kadar
büyükelçi maaşı ne kadar

Büyükelçi Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

Büyükelçi maaşları ne kadar sorusu en çok yöneltilen sorulardan biri.

Büyükelçilerin maaşları bulundukları ülkelere göre değişiklik gösterir. Dış politikada kendi ülkelerini temsil eden bu kişilerin maaşları 3 bin ila 8 bin dolar arasında. Bu büyükelçilere ek olarak geçim ödenekleri gibi başka ödenekler de verilir.

Büyükelçiler maaşlarını genellikle dolar bazında alır. Yani bu durum hem Amerika Birleşik Devletleri içinde görev yapan diplomat için hem de Almanya’da görev yapan bir diplomat için aynıdır.

Büyükelçi maaşı konulu bu yazımızda büyükelçilere dair birçok bilgi vermeye çalıştık. Eğer bu meslek grubu hakkında merak ettiğiniz başka konular mevcut ise aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Diplomatlar ne kadar maaş alıyor?

Diplomatların en düşük maaşı 15 bin TL civarındadır.

Konsolos olmak için hangi bölüm okunmalı?

Konsolos olmak için Ekonomi, Hukuk, Maliye, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Siyasi Bilimler ve Uluslararası İlişkiler gibi bölümlerden mezun olmak gerekir.

Büyükelçi ne kadar süre görev yapar?

Büyükelçiler devlet başkanı tarafından görevden alınana kadar görev yapar.

Türkiye’de kaç tane diplomat var?

Türkiye’de yaklaşık 250 adet diplomat görev yapıyor.

Son olarak, genelleme yapabilmek adına işletme mezunu ne iş yapar sayfamızı incelerseniz bu tarz mesleklerle ilgili daha geniş açıdan değerlendirmeler yapabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 4]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu