Borsa

Most İndikatörü Nedir, Nasıl Kullanılır

Bu yazımızda Türk teknik analiz uzmanı Anıl Özekşi tarafından geliştirilen Most İndikatörü hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak bu indikatör hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Most İndikatörü Nedir, Most İndikatörü Ne İşe Yarar?

Most indikatörü stop seviyesini belirlemek için kullanılan indikatörlerden biridir. Hareketli zarar durdur seviyelerinin belirlenmesinde kullanılan bu indikatör daha önceden kullandığınız stop loss indikatörlerinden daha farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bunlardan en önemlisi de yatırım yapılan enstrümanda herhangi bir hareketlilik yaşandığında al sinyali üretiyor olmasıdır. Yani dileyen bu indikatörü kullanarak al sat sinyali de üretebilir.

most indikatörü
most indikatörü

Bilindiği üzere ATR gibi zarar durdur seviyesi belirlemesinde kullanılan indikatörler anlık fiyat ve hacim hareketlerinden etkilenerek işlev görür. Bu indikatörler anlık olarak görülen fiyat oynaklığından ve hacim bilgilerinden hesaplama yaparak tek bir veri ortaya çıkarır. Ancak Most un bu indikatörlerden ayrılan en önemli yanı geçmişteki fiyat hareketlerini de göz önünde bulunduruyor olmasıdır.

Most indikatöründe son 3 günlük periyottaki üssel ortalama kullanılmaktadır. Bu nedenle daha kesin sonuçlar elde edebilmek için Most indikatörü iyi bir seçimdir.

most indikatörü
most indikatörü

Most İndikatörü Nasıl Kullanılır

Most indikatörünün hem zarar durdur hem de al sinyali için kullanılabildiğini bir önceki başlıkta belirtmiştik. Ancak bu indikatör yeni geliştirilen ve çok yaygın olmayan bir indikatör olduğu için birçok kişi nasıl kullanıldığını bilmiyor.

Most indikatörünün kullanımı ile ilgili olarak ilk önce stop loss belirleme konusunda bilgi vermek istedik. Çünkü bu indikatör ile stop loss sinyali almak alım sinyali almaktan çok daha kolay. Bu indikatör ile zarar durdur sinyali alabilmek için grafik üzerinde Most indikatörünün mum çubuğunun üstüne çıkması yeterlidir. Eğer grafik üzerindeki Most çizgisi fiyat çizgisinin üzerine çıktıysa indikatör yatırımcılara “yatırımdan çık ve nakide geç” sinyali verir.

Bazı yatırımcılar bu sinyali aynı zamanda satış sinyali olarak da kullanmaktadır. Burada satış olarak belirttiğimiz şey açığa satış yani short işlemidir. Örneğin kripto para borsalarında işlem yapıyorsanız vadeli işlemler piyasalarında birçok kripto para biriminde short işlemi yapabilirsiniz.

Most İndikatörü Kullanarak Zarar Durdur ve Al Sinyali Nasıl Oluşturulur?

Most indikatörü ile alım sinyali ise tahmin edilebileceği üzerine mum çubuklarının fiyatın üstüne çıkmasıdır. Yani burada çanak gibi bir şey ortaya çıkar. Eğer bu görünüm ortaya çıktıysa ve Most indikatörünün çizgisi mum çubuklarının altında ilerliyorsa bu durumda alım kararı alabilirsiniz.

Eğer vadeli işlemler piyasalarında short işlem yani açığa satış işlemi yapıyorsanız da işlemi kapatmanız gerektiği konusunda sinyal verir. Yani kısaca o yatırım enstrümanının yukarı yönde bir ivme yakalayacağı anlaşılır.

Bu indikatör yeni geliştirilen bir indikatör olduğu için birkaç adet piyasa analiz platformunda bulunabilmektedir. Ancak Tradingwiew Most indikatörünü içeren bir piyasa analiz platformu olduğu için ek başka bir analiz platformuna gerek yoktur. Bu platformda kayıt ol seçeneği ile kayıt olup grafiğe giriş yapınca indikatörler bölümünden ekleme yapabilirsiniz.

Özetle Most indikatörü herhangi bir yatırım aracında stop loss ve alım sinyallerinin oluşturulması için kullanılan bir indikatördür. Yeni geliştirilen bir indikatör olduğu için mutlaka ek indikatörler ile desteklenmelidir. Ayrıca yatırım kararı almadan önce benzer çalışma prensibine sahip olan başka indikatörler de kullanmanız önerilmektedir.

Eğer yalnızca Most indikatörü ile işlem yaparsanız sizin yatırım anlayışınıza uymayan ve ciddi mali tablolar doğurabilen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Most İndikatörü Kimin?

Most indikatörü Anıl Özekşi’ye ait bir indikatördür.

Anıl Özekşi Kimdir?

Anıl Özekşi Türk teknik analist olup, Most indikatörünün yaratıcısıdır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu