Noter

Noter Aslı Gibidir Ücreti Ne Kadar? 2022 Güncel

Noter Aslı Gibidir Ücreti Nedir?

İçerik Rehberi

Noter üzerinden kamu kurum ve kuruluşlarında geçerli olan işlemlerin büyük bir bölümü gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda noterler resmi gerekçeler üzerinden belli ücretler temin etmektedir. Ücretler ödenmeden istenen işlemlerin yapılması mümkün değildir. Noterlik işlemler arasında en çok yapılanlar olarak ise;

 • İhtarname çekmek,
 • Arama alım satımı yapmak,
 • Vasiyetname hazırlatmak,
 • Avukatlara vekâlet vermek,
 • Muhasebecilere vekâlet vermek olarak devam etmektedir.

Sayılan işlemler için belli ücretler alınmaktadır. Ücretler ise ekonomik duruma ve gereksinimlere göre senelik olarak değişim göstermektedir.

Noter Aslı Gibidir Ücreti 2022

Noter aslı gibidir ücreti 2022 yılında rakamları güncellenen işlemlerden biri olarak nitelendirilmektedir. Üstelik aslı gibidir özellikli olan evraklar genellikle bir adet talep edilmemektedir. Bu da farklı sayılar için farklı rakamların gündeme gelmesi anlamına gelmektedir. Resmî Gazete yayınlarından sonra;

 • 1 adet tek taraflı aslı gibidir evraklar için 60 TL ila 70 TL arasında
 • 1 adet tek taraflı aslı gibidir evraklar için 75 TL ila 100 TL arasında
 • 2 adet çift taraflı aslı gibidir evraklar için 70 TL ila 100 TL arasında
 • 2 adet tek taraflı aslı gibidir evraklar için 104 TL ila 150 TL arasında değişim göstermektedir.
Noter Aslı Gibidir Ücreti
Noter Aslı Gibidir Ücreti

Verilen aralıklar işlemlerin hangi şehirde ya da ilçede gerçekleştirildiğine göre de farklı sonuçlar çıkarmaktadır. Bu neden yüzünden farklı noterlerden fiyat alımı da mümkündür.

Noter Aslı Gibidir Nasıl Yapılır?

Asli gibidir belgesi teminleri noter başvuruları üzerinden gerçekleştirilmektedir. İşlemler esnasında aslı gibidir basılacak olan belgenin fotokopisi çekilmektedir. Sonrasında ise ilgi imzalar ve ödemeler aşamasına geçilmektedir.

Tüm adımların tamamlanmasından sonra isteğe göre değişen miktarlarda aslı gibidir belgeleri temin edilmiş olunmaktadır.

Ayrıca, ilgili sayfamızdan noter vekalet ücreti hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Diploma Aslı Gibidir Ücreti Nedir, Ne Kadardır?

Lise ve üniversite sonrasında alınan diplomalar özellikle iş başvuruları esnasında kullanılmaktadır. pek çok üniversite;

 • Diploma,
 • Transkript konusunda titiz davranmaktadır.

Böyle üniversiteler öğrencileri için birden çok aslı gibidir belgesini ücretsiz olarak temin etmektedir. Ancak her durumda bu sonuç yakalanmamaktadır. Ya da aslı gibidir olan diplomalar zaman içerisinde kaybedilmektedir.

Böyle durumlarda diplomaların aslı gibidir olanlarının temini için de noterlere başvurulması lazımdır. Noterler aslı gibidir diploma kategorisinde 70 TL ila 80 TL arasında değişim gösteren ücretler talep etmektedir.

Diploma Aslı Gibidir Kullanım Alanları

İş başvurularında istenen belgeler kurumlara göre değişim gösterebilmektedir. Ancak genel manada diploma asılları kurumlardan talep edilmektedir. Diploma aslı gibidir belgesi bu alanda kendini göstermektedir. Zira diploma asıllarının doğrudan başvuru yapılan yerlere verilmesi ilerleyen dönemlerde sorunlara neden olacaktır.

Noter Aslı Gibidir Ücreti
Noter Aslı Gibidir örneği

Mezunların bu gibi sorunlarla karşılaşmamaları adına diplomalarının kopyaları hazırlanmaktadır. Aslı gibidir baskısı olan kopyalar kurumlar tarafından sorunsuz olarak kabul edilmektedir. Bu sayede hem diploma aslı elde kalmaktadır hem de istenen kurumlara iş başvuruları iletilmiş olmaktadır.

Diğer Noter İşlemlerinde 2021 Ücretleri

Noter ücretleri 2022 tariflerine geçiş yapmıştır. Bu neden yüzünden işlemlerin tamamı yeni rakamlar üzerinden tanımlanmaktadır. Vatandaşların karşı karşıya kalacakları rakamlar ise Resmî Gazete aracılığı ile duyurulmuştur. Online ortamlarda da yayımlanan rakamlar;

 • Araç satışı noter evrak bedeli için 148,5 TL
 • Araç satışı noter ücreti 54 TL
 • Belge baskı ücreti 22 TL
 • Sıfır araç tescili 170 TL
 • Araç satışında vekâletname verme ücreti 150 TL
 • Avukata vekalet verme ücreti 150 TL
 • Muhasebeciye vekalet verme ücreti 170 TL olacak şekilde değişmiştir.

Rakamların bir kısmı için ayrıcalıklar da tanımlanmıştır. Aralarında boşluk olması noter işlemlerine göre sınırlar içerisinde hareket edilebilmesi anlamına gelmektedir.

Noterde evrak onaylatma ne kadar?

Noter’de yapılan işlem üzerinden Harçlar Kanunu gereği %30 değerinde noter ücreti alınır. Bir noterlik işlemi için bu ücret 6,93 TL’nin altında olamaz. Aynı zamanda 0,50 TL’nin altındaki işlemler dikkate alınmıyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu