Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır 2021 – Hesaplama Tablosu

Bankalardan alınan kredilerin kredi faizi nasıl hesaplanır? Bu hesaplamanın formülü nedir? Sizler için tüm bu soruların cevaplarını araştırdık.

Acele olarak nakit ihtiyaçlarınızda bankalardan kredi almayı düşünebilirsiniz. Bankalar da kar kazanma maksadıyla kredilerden faiz ücreti talep edilmektedir. Peki kredi faizi hesaplaması nasıl yapılır? Kredi faizlerini kimler belirler? Kredi faiz hesaplamalarının formülü nedir? Faiz konusuyla alakalı aklınıza gelen bütün soruların cevapları bu yazımızda.

 

Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan alınan krediler kredi hesaplama formülüyle hesaplanır. Bu formüle göre, bankalar ilk zamanlarda faiz ücretlerini fazla tutarlar. Burada amaç kredinin erken kapanması gibi bir durum olduğunda faiz gelirini garantilemektir. Peki faiz hesaplaması neye göre yapılır ve formülü nedir?

 

Kredi Faiz Hesaplama Formülü

Bankalardan alınan ihtiyaç, taşıt, konut ve diğer bütün tüketici kredilerinde faiz ücreti istenmektedir. Peki söz konusu faizler kimler tarafından hesaplanır ve formülü nedir? Buyurun sizlere bankaların kredi alımlarında kullandıkları kredi hesaplama formülü. Formülde belirtilen “faiz” ise faizin miktarı olarak hesaplanmaktadır. Örnek verecek olursak faiz oranınız %0,80 ise hesaplamayı yaparken 0,0080 faiz oranınızı kullanmanız gerekiyor.

Enpara günlük faiz yazımızı da bu linkten inceleyebilirsiniz.

 

 

Taksit Tutarı =  Kredi Tutarı x Faiz(1+Faiz)Taksit Sayısı / (1+Faiz)Taksit Sayısı -1

 

BSMV ve KKDF Vergileri

Bankalardan kredi alırken pek çok vergiyle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunların en başında ise KKDF ve BSMV gelmektedir. Konut kredilerinde bu söz konusu vergiler kaldırılmıştır. Fakat ihtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde bu vergiler istenmektedir. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde faiz oranlarına %15 KKDV ve %5 BSMV ilave etmek gerekiyor. Örnek verecek olursak %2 olarak aldığınız krediye %20 vergi ilave edilecektir. Bu durumda siz toplam olarak %2,40 miktarında faiz ödemeniz gerekecektir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu bilgiler ile sizler de kredi faizi nasıl hesaplanır sorusuyla alakalı cevaplarınızı bulabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz formül ile alınan kredilerin faizleri hesaplanacak olup, kkdv ve bsmv vergileri de bu söz konusu orana ilave edilmektedir. Daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız internet üzerinde bulunan kredi faiz hesaplama uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Kredi faizi nasıl hesaplanır konusunda aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizler de belirtmiş olduğumuz kredi hesaplama formülü ile bankalardan alacağınız kredilerin faiz ücretlerinin hesabını yapabilirsiniz.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Emeklilere Kredi 2021, Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Emeklilere kredi 2021 yılında hangi bankalar tarafından verilmektedir? Emeklilerin de düşük faiz oranlarıyla kredi çekebilmeleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.