NoterUlaşım

Araç Satış Noter Ücreti

Son dönemlerde yaşanan ekonomik olaylardan kaynaklı olarak araç satış noter ücreti 2023 gibi birçok durum üzerinde fiyat değişikliği yaşanmıştır. Günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan ulaşım için vazgeçilmez bir ihtiyaç olan arabalar ise bu ekonomik dalgalanmalardan olumsuz olarak etkilenmiştir.

Araç Satış Noter Ücreti 2023 Yılında Ne Kadar?

Araç almak isteyen birçok insan 0 araba fiyatlarını görünce direkt olarak 2.el arabalara yönelmektedir. Araç almak isteyen kişiler için bu durum son derece zor iken araç satış yapmak isteyen kişiler için ise avantaj hâline gelmiştir. Peki araç satış noter ücreti bu yıl ne kadar oldu?

araç satış noter ücreti
araç satış noter ücreti

Ekonomik dalgalanmalardan direkt olarak etkilenen sıfır araçlar, ikinci el araba fiyatları üzerinde de değişiklik göstererek artışa geçmiştir. Araçlarını satmak isteyen kişiler için ise akıllarda araç satış noter masrafı meydana gelmiştir.

2020 yılı içerisinde yapılan yeni düzenlemelere göre notere yapılacak olan net ücret toplam olarak 224, 50 TL olarak belirlenmiştir. Bahsi geçen bu toplam tutar içerisinde farklı masraflar yer almaktadır. Bunlar 148, 50 TL evrak bedeli, 54 TL noter ücreti ve 22 TL belge baskı ücretleridir. Plaka değişim ücreti ise araç satış ücreti dışında tutularak ayrı değerlendirilerek farklı fiyata sahiptir.

İlginizi çekebilir: Noter masrafları 2023 yılında ne kadar oldu?

Araç Satış Noter Ücreti Kim Öder?

Araç satışında noter masrafını kim öder sorusu da akılları karıştırırken bu yöntem sayesinde artık tek bir çözüm yer almaktadır. Araç satışının gerçekleştirilmesi için gidilen noterlerde belli bir tutar ödemek gerekmektedir. Yapılan düzenlemelerle belirlenen kurallara göre araç satış işlemi yapılırken noter ücreti alıcıya aittir.

Eğer 2023 yılında araç satışı esnasında noter işlemlerinde ödediğiniz ücret konusunda bir anormallik ile karşılaşırsanız bize bildirin. Konu ile ilgili aşağıya yapacağınız yorumlar tüm diğer ziyaretçilerimizi bilgilendirecektir.

İlginizi çekebilir: noter aslı gibidir ücreti 2023‘de ne kadar oldu?

Sizler için aşağıya Yeşil Oto Ekspertiz tarafından yayınlanan açıklayıcı videoyu bıraktık, keyifli izlemeler.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu