Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Gemi Mühendisliği Maaşı

Bu yazımızda devlette ve özel sektörde gemi mühendisliği maaşı verileri hakkında bilgiler verdik. Eğer gemi mühendisleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Gemi Mühendisi Nedir?

Gemi mühendisliği, mühendislik alanları içerisinde en kapsamlı mesleklerden biridir. Her türlü küçük deniz taşıtından tutun da devasa gemilere kadar her türlü deniz aracı hakkında uzmanlaşan bu kişiler gemi yapımından tutun da güvenlik sistemlerinin oluşturulmasına kadar pek çok yerde görev alırlar.

Gemi mühendislerinin çalışma şartları göz önünde bulundurulduğunda daha çok gemi inşaatı ve gemi makineleri yapımında çalıştıklarını görüyoruz. İşleri daha çok karada olan bu meslek grubu tersane ve limanların olmazsa olmaz parçalarındandır.

Gemi mühendisliği mezunları günümüz şartlarında hem özel sektörde hem de deniz ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabiliyor. Ancak denizcilik faaliyetlerinin daha çok özel sektör elinde bulunduğunu göz önünde bulunduracak olursak bu kişilerin devlete oranla özel sektörde daha çok iş bulduklarını söyleyebiliriz.

gemi mühendisliği maaşı ve görevleri nelerdir
gemi mühendisliği maaşı ve görevleri nelerdir

Gemi Mühendisi Ne İş Yapar?

Gemi mühendisleri ne iş yapar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için gemi mühendislerinin yaptığı işleri araştırdık ve aşağıda listeledik.

  • Gemi projelerinin bakım, onarım ve planlama aşamasında yer alırlar
  • Hazırlanan taslakları ve projeleri genel proje taslağına yerleştirirler
  • Bakım onarım ve yapımı gerçekleştirilecek gemi için ulusal ve uluslararası kurallara uygun olarak makine, araç ve teçhizat seçimi yaparlar
  • Gemi yapımının tüm aşamalarında ve onarımı yapılacak gemilerin öncesinde gerekli mühendislik hesaplamalarını yaparlar
  • Hazırlanan projelere göre gemi makineleri işletme, yapım ve onarım işlerini yürütür

Gemi mühendisliği bölümü mezununun ne iş yaptıkları hakkında merak ettiğiniz başka husus varsa bunu bize yorum olarak bildirebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: otomotiv mühendisliği, mekatronik mühendisliği, uçak mühendisliği

Gemi Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm?

Şu anda ülkemizde okutulan iki farklı bölüm ile gemi mühendisi olmak mümkündür. Bunlar Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ile Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümleridir.

Yabancı dilin oldukça önemli olduğu bu bölüm tercih edildiğinde zorlu bir eğitim süreci başlar. Üniversitelerin eğitim politikalarına bağlı olarak değişmekle birlikte fizik, matematik, tersane, denizcilik, elektrik, mukavemet ve bilgisayar çizim programları alanında dersler verilir.

Aynı zamanda gemi mühendisleri bu bölümü okuduktan sonra kısa süreli gemi tasarım, imal, bakım ve onarım alanlarında staj yaparlar.

gemi mühendisliği maaşı ne kadar
gemi mühendisliği maaşı ne kadar

Gemi Mühendisi Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Gemi mühendislerinin ne kadar maaş aldığı merak konusu. Oldukça prestijli bir meslek olan gemi mühendisliği maaşları hem öğrenciler tarafından hem de çalışanlar tarafından merak ediyor.

Bu mühendislerin maaşı devlette ortalama 7 bin TL’den başlıyor ve 11 bin TL’ye kadar artıyor. Bu rakam özel sektör için çok daha fazla.

Özel sektörde çalışan gemi mühendisleri en az 14 bin TL kadar maaş alıyor. Bu rakam işletmeye ve gemi mühendisinin tecrübesine göre 50 bin TL’ye kadar artış gösteriyor.

Yurtdışındaki bir gemi mühendisi ise Dolar ve Euro bazında maaş alır. Bu rakamlar günümüz şartlarında ortalama 20 bin dolar kadardır. Gemi makineleri mühendisi olmak isteyen birçok kişi de zaten tercihlerini yurtdışındaki işletmelerden yana kullanıyor.

Bu yazımızda gemi mühendisliği maaşı verileri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Gemi mühendisliği maaşı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bunu bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Gemi Mühendisleri kaç ay çalışır?

Gemi mühendisleri genellikle 1 ay izin 5 ay çalışma şeklinde çalıştırılır.

Gemi mühendisi nerede çalışır?

Gemi mühendisleri tersanelerde ve limanlarda görev alır.

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği iş bulabilir mi?

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği iş imkânı olan bölümlerdendir.

Gemi makineleri işletme mühendisliği önü açık mı?

Gemi makineleri işletme mühendisliği bölümünün önü açıktır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 3 Anlık Puan: 4.7]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu