Kredi Kartı

Debit Kart Nedir, Ücretli Mi, Ne İşe Yarar

Debit kart nedir? Debit kart ne işe yarar? Debit kart ne demek? Debit kart hakkında merak ettiğiniz hususları ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Debit Kart Nedir, Ne İşe Yarar?

Debit kart; vadesiz banka hesabınızın bağlı olduğu banka kartıdır. Bu kart ile vadesiz hesabınızda bulunan parayı çekebilir veya farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Hesabınıza yatan maaşınızı kart üzerinden dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu yüzden debit kart, maaş kartı olarak da biliniyor.

Günümüzde birçok insanın banka ile işlem yaptığı biliniyor. Alınan maaşların banka hesabına yatması veya birikimlerin banka hesabında değerlendirilmesi gibi hususlar,, bu durumun en önemli nedenidir. İşte böylesine durumlardan dolayı hemen herkesin banka hesabı bulunuyor. Hatta birçok kişinin birden fazla bankada hesabı bulunuyor. İşte bu hesaplara bağlı olan banka kartı, debit kart olarak isimlendiriliyor.

Debit kart kullanımı, birçok alanda önemli kolaylıklar ve avantajlar sağlıyor. Birçok noktada kullanılması yanınızda nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Debit kart; maaş hesabınıza veya vadesiz banka hesabınıza bağlı olan banka kartıdır. Bu kart üzerinden harcama yaptığınızda direkt olarak banka hesabınızdan kesiliyor. Bu yönüyle kredi kartından farklıdır. Kredi kartı ile harcama yaptığınızda ekstre döneminde ödemesini yaparsınız. Üstelik sizin olmayan bir parayı harcarsınız. Ancak debit kart kullanarak harcama yaptığınızda sizin olan parayı kullanırsınız.

Her ne kadar geçmişte debit kart ile kredi kartı arasında keskin çizgiler bulunsa da günümüzde durum önemli ölçüde değişmeye başladı. Artık bu çizgiler daha esnektir. Banka hesabınızda para olduğu sürece debit kartınızı adeta bir kredi kartı gibi kullanabiliyorsunuz. Kredi kartının birçok özelliği aynı zamanda debit kartlarda bulunuyor.

debit kart nedir
debit kart nedir

Debit Kart Nedir, Ne Anlama Geliyor?

Debit kart, banka hesap kartı demektir. Banka hesaplarındaki paraları çekmek veya harcamak için kullanılıyor. Maaş aldığınız hesabınız veya birikim yaptığınız banka hesabınızı daha rahat kullanmanız için geliştirilmiştir. Debit kartı siz talep etmeseniz dahi çoğu banka size gönderiyor. Böylece birçok bankacılık işlemini ATM veya internet üzerinden yapabilirsiniz. İlgili durum ise bankaların üzerindeki yüklerin azalmasını sağlıyor.

Debit kartlar kredi kartı ile birebir aynı özelliklere sahip değildir. Evet, her geçen gün biraz daha kredi kartlarına benzemeye başlıyorlar. Geçmişte sadece ATM’lerde nakit para çekmek için kullanılan bu kartlar, günümüzde birçok işlemde kullanılabiliyor. Banka müşterileri kendi parasını isteği gibi kullanabiliyor. İnternet üzerinden harcama yapmak, marketlerde ve mağazalarda debit kart ile ödeme yapmak ve benzeri işlemleri gerçekleştirmek artık mümkün.

Kredi kartlarından en açık farkı kullanıcıların kendi paraları ile harcama yapmasıdır. Ancak bankaların bu kartlara tanımlamış oldukları kredili mevduat hesapları ile durum değişebiliyor. Böyle bir imkandan yararlanmanız durumunda sizin olmayan parayı kullanmanız söz konusudur. Kullanmış olduğunuz parayı ise daha önce belirlenen geri ödeme planına göre ödüyorsunuz. Geçmişte debit kart para çekilmesi için geliştirilmişti. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde durum değişti.

debit infinitum kart
debit infinitum kart, Infinitum debit kart nedir

Debit Kart Ne İşe Yarar?

Debit kart, banka hesabınızdaki parayı çekmenize ve bu parayı farklı şekillerde kullanmanıza imkan veriyor. Kullanım alanınıza göre debit kartın sunmuş olduğu kolaylıklar ve avantajlardan yararlanabilirsiniz. Debit kart ile yapabileceklerinizden bazıları şunlardır;

  • Paranız kadar harcamanızı sağlar. Böylece bütçenizi aşmamış olur ve sonraki dönemlerde kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.
  • İnternet alışverişi yapabilir ve hesabınızdaki para ile bu alışverişe dair ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Para kartı olarak da isimlendirilen debit kart ile yaptığınız işlemler, nakit ödeme ile birebir aynıdır. Nakit ödeme yerine kartınız üzerinden ödeme yapabilirsiniz.
  • Alışveriş yapma başta olmak üzere bütün harcamalarınızı debit kart ile karşılayabilirsiniz.
  • Nakit para taşımak zorunda kalmazsınız. Böylece farklı güvenlik risklerini büyük ölçüde ortadan kaldırmış olursunuz.

Debit kart ne işe yarar sorusunun cevaplarından bazıları bu şekildedir. Kartın sağlamış olduğu avantajlar kullanıcıların beklentisine göre farklı değerde olabiliyor. Bazı kullanıcılar için en önemli husus internetten alışveriş yapmaktır. Bazıları için ise ATM’den direkt nakit çekebilme imkanıdır. Debit kartın tüm bu beklentileri en üst seviyede karşılaması kullanım oranlarını da arttırıyor.

Debit Kart Ücretli Mi?

Debit kart, bankalar tarafından müşterilerine ücretsiz olarak veriliyor. Kart için herhangi bir ücret ödemesi yapmanız gerekmiyor. Ancak bu noktada ufak bir ayrıntı bulunuyor. Evet, kart için bankalar ücret talep etmiyor fakat banka hesabınız için işletim ücreti isteyebilir. Üstelik bu ücreti genellikle direkt olarak hesabınızdan çekerler. Çoğu zaman fark etmeyebilirsiniz.

Hesap işletim ücreti olmayan bankalar da bulunuyor. Bu noktada hesap açtırırken şubedeki görevliden bilgi isteyebilirsiniz. Bankaların yıllık ücret konusunda farklı uygulamaları olabiliyor. Ücretsiz olan seçenekleri tercih ederek debit kart avantajlarından gönül rahatlığı ile yararlanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu