Odeabank

Odeabank Satılık Gayrimenkuller

Odeabank satılık gayrimenkuller, ipotekli şekilde haciz işlemi başlatılan mesken, arsa, tarla ve iş yeri gibi taşınmazların banka tarafından satışa çıkarılan gayrimenkulleri ifade eder. Bankadan satılık gayrimenkuller, mülkiyeti banka üzerinde olan fazlalık gayrimenkullerin satışa çıkarılmasıdır. Bu şekilde satışa sunulan varlıklar, katılımcılara normalde satacakları fiyatın çok altında, indirimli fiyattan sunulur. Gayrimenkul ihtiyacı olan veya gayrimenkule yatırım yapmak isteyenler bankanın satışa sunduğu gayrimenkul ürünlerini satın alabilirler.

Odeabank Satılık Gayrimenkuller

Bankaya ait satılık gayrimenkulleri, emlak piyasasındaki diğer gayrimenkullere göre daha ucuza alıcı bulabilmesi nedeniyle oldukça rağbet görmektedir. Türkiye’nin bazı bölgelerinde şubeleri bulunsa da mobil hizmet ağıyla müşterilerinin yanında olan Odeabank, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve konut kredisi gibi farklı seçeneklerle yardımcı olmaya devam ediyor.

Kurumsal ya da bireysel gayrimenkul kredilerini ödemekte zorlanan banka, müşterinin ipotekli gayrimenkulünü ipotekli gayrimenkul kredisi karşılığında satışa çıkarıyor. Bir dizi işlemden sonra icra dairesi tarafından satışa çıkarılan bina, bankanın takdirine bağlı olarak banka tarafından alınır ve satılır. Bankalar genellikle kendi internet sitelerinden satış yapmak yerine kendi adlarına yetkili aracılar kullanırlar.

Odeabank satılık ev, dükkan, işyeri, arsa
Odeabank satılık ev, dükkan, işyeri, arsa

Odeabank Satılık Gayrimenkul Fiyatları

Odeabank gayrimenkullerinin satış fiyatı standart piyasadan farklı fiyatlanmaktadır. İcra takibi başladıktan sonra icra dairesi tarafından ekspertiz raporu ile fiyat belirlenir. Yaklaşık fiyatına satışa çıkacak olan gayrimenkul, ​​halka açık bir internet sitesinde satışa sunulmaktadır. Burada belirlenen ekspertiz değeri banka tarafından yeterli görülmez veya ekspertiz bedeli üzerinden satış yapılamazsa bina banka vekilleri tarafından satın alınır. Satın alma işleminden sonra bankaya intikal eden gayrimenkul ürünleri, kamu ihalesi ile değil, bankanın belirlediği stratejiler çerçevesinde aracılar aracılığıyla yeniden satılmaktadır. Yeniden satış üzerine, banka yeni değerleme raporuna yakın bir fiyat belirleyebilir. Böylece, mülkün ilk fiyatı belirlenmiş olacaktır.

Odeabank satılık gayrimenkuller almanın en önemli faydası ekspertiz değerinin ve rezerv fiyatının belirlenmesidir. Genellikle, kendi evinizi makul bir getiri oranı veya serbest emlak piyasasında fahiş ücretler karşılığında satmak size kalmıştır. Ancak Odeabank yaklaşık bir fiyat listelemiştir ve buna uygun en düşük fiyata satmaya çalışılır. Faiz geliri bir bankanın en önemli gelirlerinden biridir.

Normal şartlar altında satılık gayrimenkuller açık arttırma usulü ile satılmaktadır. Bunun için belli bir prosedür uygulanmaktadır. Aynı zamanda bankalar bünyelerine ekledikleri binaları en fazla iki yıl süre ile muhafaza etmektedirler. Satış tamamlanmadıysa ve mülk iki yıl sonra hala sahipliyse, sermaye kazancı olarak muhasebeleştirilmelidir. Bankaların amacı gayrimenkul satın almak değil, kredi ve finansman sağlayarak ekonomik ekosisteme katkıda bulunmaktır.

Odeabank Gayrimenkul Nasıl Satın Alınır?

Odeabank’ta tıpkı açık arttırma gibi fazla zaman almayan elektronik müzayede ile satılık gayrimenkul satın alabilirsiniz. Her banka kendi yöntemiyle varlık satmayı seçebilir. Doğrudan teklif yöntemiyle satış yapmayan Odeabank, web sayfaları üzerinden elektronik teklif yöntemiyle satış yapmaktadır. İki broker arasında benzer düzenlemeler yapıldığından komisyon ödemeniz gerekmez veya farklı koşullarla karşılaşmazsınız. Hangi platformu tercih ederseniz edin, beğendiğiniz gayrimenkul için teklif verebilir ve kazanırsanız satın alabilirsiniz. Satışın tamamlanabilmesi için satış sözleşmesiyle birlikte teminat bedelinin yaptırıldığına dair dekont gönderilmelidir. Odeabank satılık gayrimenkuller satın alabilmek için aşağıdaki evraklar istenmektedir:

  • Gerçek ve tüzel kişiler için kimlik fotokopisi (tüzel kişiler için yetkili kişi kimlik fotokopisi)
  • Tüzel kişi adına sözleşmeyi imzalayan kişinin yetkili kişi olduğunu gösterir vekaletname
  • Tüzel kişiler için sirküler imza
  • Tüzel kişiler için işletme kayıt günlüğünün kopyası
  • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi.
Odeabank satılık gayrimenkuller
Odeabank satılık gayrimenkuller

Odeabank Gayrimenkul Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler

Odeabank satılık gayrimenkuller için öncelikle beğendiğiniz platformun emlakçısını aramalı ve tüm detayları sormalı ve gayrimenkul konularını size anlatmalısınız. Aslında, şansınız varsa, mülkü kendiniz görmelisiniz. Satın almak istediğiniz gayrimenkulün çevre koşulları, ulaşımı ve yakın çevresi sizin için önemliyse satın almadan önce bunları göz önünde bulundurmalısınız. Satın alma sürecinde ve sonrasında bu sorunlarla karşılaşmamak için en baştan araştırma yapmak gerekiyor.

Gayrimenkullerin piyasa koşullarından çok daha ucuza satın alınabileceği düşünülmemelidir. Çünkü özellikle elektronik ihale sisteminin kurulmasıyla birlikte inşaat halindeki gayrimenkuller gerçek değerine çok yakın fiyatlarla satılıyor.

Bilirkişi raporlarındaki ifadelerin güncelliğini yitirmiş olabileceğine dikkat edilmelidir. Çünkü her zaman maddi hasar (kapı kırılması, radyatör değişimi vb.) ve durum değişikliği (imar planı değişikliği, toprak kaymasına maruz kalma vb.) riski vardır.

Müzayede konusu taşınmazın kiracısı varsa satıldıktan sonra hemen çözümlenemez ve başka bir kişiye devredilemez. Satın alınan gayrimenkulün kısa sürede başkasına yüksek bedelle satılması durumunda gelir vergisinin ödeneceğini bilmelisiniz.

Bir satın alma işleminden sonra karşılaşılan belki de en önemli sorunlardan biri, gayrimenkulün geçmiş borçlarıdır. Öncesinde bu konuyu araştırmazsanız, büyük borçlarla bir bina satın alabilirsiniz. Vergiden elektriğe, suya, doğalgaza kadar tüm borçlar gayrimenkulü satın aldığınızda üzerinize borç olarak geçer. Şartnamede yazıldığı ve kabul ettiğiniz gibi bu durumdan bankayı sorumlu tutamazsınız.  Odeabank satılık gayrimenkuller satın alma işlemi sırasında ve satın alırken bilinmesi gereken detaylara dikkat edilmelidir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu