Kredi KartıYapı Kredi

Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu

Yapı Kredi aidatsız kredi kartı özellikleri neler? Yapı Kredi’de aidatsız kredi kartı başvurusu nasıl yapılır? Eko Kart ile merak edilen bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını sizler için araştırdık.

Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı: Eko Kart

Yapı Kredi aidatsız kredi kartı klasik bir kredi kartının temel özelliklerine sahiptir. Buna karşın aidatsız, yani yıllık ücreti yoktur. Bu kart tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilir.

Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu
Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu

Günümüzde kredi kartı kullanımı son derece yaygın hale geldi. Gerek market ve mağaza alışverişlerinde gerekse de internet alışverişlerinde kredi kartları yoğun olarak kullanılıyor. Taksit, para puan ve benzeri avantajları olması insanların kartları yoğun olarak kullanmasının temel nedenleri arasında. Ancak birçok olumlu yönüne rağmen kredi kartlarının yıllık ücretleri bulunuyor. Tüketiciler, bu ücretleri yıl içinde ödemek zorunda. Sadece aidatsız kartlardan ücret talep edilmiyor.

Geçmişte tüketiciler, kendilerinden alınan kart aidatları için tüketici mahkemelerine gitti. Mahkeme yaptığı değerlendirme ile tüketicileri haklı buldu ve bankaların aldıkları ücretleri iade etmesi gerektiğine hükmetti. İşte bu karardan sonra yapılan düzenleme ile bankaların en az bir tane aidatsız kredi kartını tüketicilere sunması zorunlu hale getirildi. Bu zorunluluk sonucunda Yapı Kredi Bankası, Eko Kart adında olan aidatsız kartı kullanıma sundu.

Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı Var Mı
Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı Var Mı

Eko Kart Özellikleri Nelerdir?

Eko Kart, aidatsız bir kredi kartı. Bu kartın en önemli özelliği yıllık ücretinin olmaması. Yıllık ücret olmamasına karşın sahip olduğu diğer özellikler, tüketicilerin beklentilerini rahatlıkla karşılıyor. Ancak bankanın ücretli kredi kartlarına göre bazı sınırlılıkları olduğu da unutulmamalıdır. Eko Kart özellikleri genel olarak şu şekildedir:

  • Temassız Alışveriş

Eko Kart temassız özelliği ile 350 TL ve altındaki tutarlarda alışverişlerinizi şifre girme zorunluluğu olmadan yapabilirsiniz. Pandemi nedeniyle büyük önem kazanan temassız alışveriş özelliğini kullanmak için kartınızı POS cihazına yaklaştırmanız ve cihazın ödeme onayını vermesini beklemeniz yeterlidir.

Kartınızı teslim aldığınızda ilk alışverişinizi imza ile yapmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra temassız özelliği aktif olacaktır. Daha sonraki alışverişlerinizde temassız özelliğini kullanabilirsiniz.

  • Ödeme Talimatı Verme

Eko Kart sahipleri, verecekleri talimat ile ödemelerini otomatik olarak yapabilir. Birçok kredi kartı ve banka hesap kartından olan otomatik ödeme Yapı Kredi aidatsız kredi kartında da var. Vereceğiniz talimat ile ödemelerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

  • WorldPuan Kazanma

Yapı Kredi WorldCard sahiplerinin en sevdiği özelliklerden birisi WorldPuan kazanmadır. Üye iş yerlerinden yapılan alışverişlerde yaptığınız alışveriş miktarının belli bir oranı kadar WorldPuan kazanabilirsiniz. Biriktirdiğiniz puanları yine üye iş yerlerinde kullanabilir ve para ödemeden alışveriş yapabilirsiniz.

  • Taksitli Alışveriş

Taksitli alışveriş, bu kartın en önemli özelliklerden biridir. Üye iş yerlerinden yapılan alışverişler ürün türüne bağlı olarak farklı sayıda takside bölünebilir. Böylece ödemeler daha kolay bir şekilde yapılır. Örneğin; 100 TL olan bir alışverişinizi 10 takside bölebilir ve aylık 10 TL ödeyebilirsiniz.

  • Hızlı Cep

World Eko ile Turkcell hazır kartınıza hızlı bir şekilde TL yükleyebilirsiniz. Bunun sadece bir SMS atmanız yeterli olacaktır.

  • Taksitli Nakit Avans

World Eko Kart, kullanıcılarına taksitli nakit avans kullanma imkanı veriyor. Acil nakit ihtiyaçlarınızı burada bahsedilen özellikten yararlanarak karşılayabilirsiniz. Kredi kartınızdan diğer hesaplara veya telefon numaralarına para transferi dahi yapabilirsiniz.

Çekebileceğiniz nakit avans miktarı kartınıza daha önce tanımlanacaktır. Bu limite kadar çekim yapabilirsiniz. Nakit çekim ücreti, çekilen tutarın %1’i kadardır. Ayrıca çektiğiniz nakit avansı, isteğinize bağlı olarak 5-12 taksit olarak ödeyebilirsiniz. Nakit avans için uygulanan aylık faiz oranı %1,98’dir.

İlginizi çekebilir: Yapı Kredi temassız ödeme açma işlemi nasıl yapılır?

Taksitli nakit avans özelliğinden yararlanarak çektiğiniz 300 TL’yi 5 taksitte ödemek istediğinizde aylık ödeyeceğiniz rakam 64 TL olur. Toplam yapacağınız ödeme ise 321 TL’dir. Faiz oranlarının değişmesine bağlı olarak buradaki hesaplamalar da değişecektir.

Kart aidat derdine son veren Eko Kart genel olarak bu özelliklere sahiptir. Kredi kartlarına sağlanan birçok avantaj burada da vardır. Tamamen ücretsiz olması ise çok önemli bir avantajdır. Buna karşın klasik World kredi kartlarına kıyasla bazı sınırlı özellikleri olduğu da unutulmamalıdır.

Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

World Eko Kart başvurusu, farklı kanallar üzerinden yapılabilir. Bu kart, normal kredi kartı olarak alınabileceği gibi farklı bir kredi kartına bağlı ek kart olarak da alınabilir. Eko Kart başvurusu için kullanılacak yollar şunlardır;

·         Banka Şubeleri

En yakın Yapı Kredi şubesine giderek Eko Kart başvurusu yapabilirsiniz. Şubede bulunan görevlilerin verdiği formu doldurmanız ve diğer talimatları yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

·         Müşteri Hizmetleri

Eko Kart sahibi olmak isteyenler, direkt olarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir. Bunun için aranması gereken numaralar  444 0 444 / 0850 222 0 444 şeklindedir.

·         İnternet Bankacılığı

Yapı Kredi Bankası’nın internet şubesine giriş yaparak, kredi kartları bölümünden kart başvurusunda bulunulabilir.

·         Web Sitesi

Yapı Kredi Bankası’nın resmi web sitesi üzerinden başvuru yapılabilir.

Eko Kart için başvuru yapmak isteyenler buradaki yollardan istediklerini kullanabilir. Yapı Kredi aidatsız kredi kartı olan Eko Kart, ek kart olarak da çıkarılabilir. Üstelik 18 yaş altındaki çocuklarınıza dahi Eko Kart çıkarttırabilirsiniz. Böyle bir durumda direkt olarak şubeye gitmek gerekiyor.

Eko Kart Limiti Nasıl Belirlenir?

Yapı Kredi Eko kart, normal bir kredi kartının temel özelliklerine sahiptir. Ücretsiz olması dışında farklı bir yanı yoktur. Limit belirleme de diğer kartlarda olduğu gibi yapılır. Kredi kartları başvurusu sırasında bankalar sizin limit taleplerinizi alır. Talebiniz ile aylık geliriniz arasında uyum var ise genellikle talebiniz kabul edilir ve limitiniz sizin isteğinize göre belirlenir. Ancak aylık gelirinizle limit talebiniz arasında ciddi bir uyumsuzluk var ise banka, kredi kartı limitini kendisi belirler.

Bilindiği gibi kredi kartlarının limitleri eski kullanıcılar için aylık gelirlerinin 4 katından, yeni kullanıcılar için ise aylık gelirlerinin 2 katından fazla olamaz. Bu durum Eko Kart için de geçerlidir. Eğer başka bir kredi kartınız yok ise ilk 2 yıl, aylık gelirinizin 2 katı kadar limit tanımlanır. 2 yıldan sonra limitiniz, aylık gelirinizin 4 katına kadar çıkarılabilir.

Eko Kart, ek kart olarak alınıyorsa limit belirleme daha farklı yapılır. Burada ana kart sahibinin istekleri dikkate alınır. Ana kartın limitinden istenilen miktar kadar ek karta yansıtılır.

Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı Hangisi?

Yapı Kredi aidatsız kredi kartı Eko Kart’tır. Eko Kart, birçok özelliğe sahip olmasına karşın tamamen ücretsizdir. Diğer World Card türleri için yıllık ücret ödenmesi zorunlu iken burada herhangi bir yıllık ücret veya aidat yok.

Yapı Kredi Eko Kart Taksit Yapıyor Mu?

Yapı Kredi Eko Kart, taksitli alışverişe imkan veriyor. Üye iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerde sizlere sunulan taksit imkanından yararlanabilirsiniz.

World Eko Kart Limiti Ne Kadar Olur?

World Eko Kart, aylık gelirinize bağlı olarak farklı limitlerde olabilir. Aylık geliriniz ne kadar yüksek ise limitiniz de o kadar yüksek olacaktır.

Yapı Kredi Eko Kart Kart Aidatı Var Mı?

Yapı Kredi Eko Kart için herhangi bir kart aidatı yok. Bu kart tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu