İdari Hakim Maaşı 2021, İdari Yargı Hakimi

İdari hakim maaşı ne kadar? İdari hakim nasıl olunur? İdari hakim ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve konuya dair merak ettiğiniz diğer hususları sizler için derledik.

İdari Hakim Maaşı Ne Kadar Oldu?

İdari hakim maaşı, 10.000 TL ile 12.000 TL arasında değişiyor. İdari hakimlerin görev yaptıkları pozisyon ve dereceleri aldıkları maaşları etkiliyor. Ayrıca bir kamu görevlisi olarak kabul edilen idari hakimlik, eş ve çocuk yardımı gibi ek ödemeler de alıyor. Buna bağlı olarak maaş seviyesi biraz daha yükseliyor.

İdari hakim maaşları, özellikle dereceye bağlı olarak ciddi anlamda farklılık gösteriyor. Dereceye göre idari hakimlerin aldıkları maaşlar şu şekildedir;

  • derecedeki idari hakim maaşı: 9.650 TL
  • derecedeki idari hakim maaşı: 10.000 TL
  • derecedeki idari hakim maaşı: 10.740 TL
  • derecedeki idari hakim maaşı: 11.075 TL
  • derecedeki idari hakim maaşı: 11.850 TL
  • derecedeki idari hakim maaşı: 15.000 TL
İdari Hakim Maaşı ne kadar
İdari Hakim Maaşı ne kadar

İdari yargıda hakim olarak görev yapanların medeni hali ve çocuk sayısı alınan maaşları belli bir seviyede etkiler. Eşi çalışmayan hakimlere aile yardımı adı altında ek ödeme yapılır. Yine çocuğu olanlar için de çocuk yardımı yapılır. Burada bahsedilen ek ödemelere bağlı olarak yukarıda yer alan listedeki maaş seviyeleri farklılık gösterebilir.

İdari Hakim Maaşı 2021

İdari hakim maaşı 2021 yılında ortalama 10.000 TL’dir. Hakimin maaşı, derecesine göre farklılık gösterebilir. İdari yargı içinde geçirilen süreye bağlı olarak hakimlerin derecesi artar ve bunun sonucunda maaşlar da yükselir. Göreve yeni başlayan idari hakim yaklaşık 9.600 TL kadar maaş alır. Meslekte 20 yıldan fazla tecrübeye sahip olanlar ise 14.000 TL üzerinde maaş almaktadır.

İdari hakimlerin maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon oranına göre zam yapılıyor. Temmuz 2021 döneminde açıklanan verilere göre son 6 aylık enflasyon oranının %8,45 olduğu anlaşıldı. Maaşlara da bu oranda zam yapıldı. Yapılan maaş zammıyla birlikte idari hakim maaşları 2021 yılının Temmuz döneminde ortalama 1.000 TL arttı. Enflasyondaki artış dikkate alındığında 2022 yılında da benzer oranda zam yapılacak ve maaşlar ortalama 11.000 TL kadar olacak.

İdari Yargı Hakimi Maaşı 2021

İdari yargı hakimi maaşı ortalama 10.000 TL’dir. Hakimlerin dereceleri, görev yaptıkları pozisyonlar ve benzeri unsurlar maaşların farklılık göstermesine neden olabiliyor.

İdari hakim olmak için öncelikle adayları hukuk fakültesine giderek buradaki eğitimi başarı ile tamamlaması gerekiyor. Hukuk fakültesi mezunları idari hakim alımı için ÖSYM tarafından yapılan sınava girebiliyor. İstisnai bir durum olarak bazı pozisyonlar için iktisadi ve idari bilimler fakültesindeki belli bölümlerden mezun olanlar da yine bu sınavlara girebiliyor. Hakimlik sınavları için bakanlık tarafından farklı şartların sağlanması da istenebiliyor.

Sınava giren adaylar, en az 70 puan almalıdır. Bu barajı geçen adaylar başarılı olarak kabul edilir ve mülakata girme hakkı elde eder. Hakim ve savcı adayları mülakattan da yeterli puan almak zorundadır. Bu sınavı da başarıyla geçenler Adalet Bakanlığı bünyesinde hakim adayı olarak görev yapmaya başlıyor. Adaylık sürecini başarı ile tamamlayanların ataması hakim olarak ihtiyaç olan bölgelere yapılıyor. Adli yargı için de alımlar genel olarak bu şekilde yapılıyor.

İdari Hakim Adayı Maaşı 2021

İdari hakim adayı maaşı, ortalama olarak 7.500 TL’dir. Ancak BES kesintisi, medeni hal ve benzeri unsurlara göre bu rakamlar değişebilir. Ayrıca adaylığı başarı ile tamamlayan hakimlerin maaşları hizmet yılına göre de artış gösteriyor.

Aday hakimler, bu unvan ile yaklaşık 2 yıl boyunca görev yaparlar. Görev süreleri boyunca sürekli takip edilirler ve hakim olmaya uygun olup olmadıkları değerlendiriliyor. Staj süresinin sonunda ise hakim adaylarına yeterlilik sınavı yapılıyor. Sınavı kazananlar aday hakimlikten hakim statüsüne geçiyor.

İdari hakimler, devlet kurumları ile vatandaşlar arasındaki uyuşmazlıkların giderilmesini sağlamak için görev yapıyor. Bu görevleri; idare mahkemeleri, bölge idare mahkemeleri, Danıştay ve vergi mahkemeleri üzerinden yerine getirirler.

Adli ve İdari Hakim Maaş Farkı 2021

Adli ve idari hakim arasında herhangi bir maaş farkı bulunmuyor. Hakimler, yaklaşık olarak aynı maaşı alırlar. Maaşlardaki küçük farklılıklar adli ve idari yargı farkından değil başka unsurlardan kaynaklanıyor.

Hakim ve savcı maaşları 2021 yılında benzer seviyelerdedir. Bu noktada maaş adaletsizliğinin olmaması için Adalet Bakanlığı tarafından böyle bir uygulama yapılıyor. Ancak hizmet yılı, görev yapılan pozisyon, alınan ek ödemeler ve benzeri unsurlara bağlı olarak rakamlar değişiyor.

İdari Yargı Hakimi Maaşı
İdari Yargı Hakimi Maaşı

En Düşük İdari Hakim Maaşı 2021

En düşük idari hakim maaşı 2021 yılında yaklaşık 9.500 TL’dir. En düşük adli yargı hakimi de benzer seviyede maaş alıyor.

Hukuk kuralları temelli olarak vicdanlardaki adalet hissinin güçlenmesi için görev yapan hakimler, ülke ortalamasına göre yüksek sayılabilecek maaşları alırlar. İdari hakim maaşı ile ilgili genel detaylar bu şekildedir.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

göz doktoru maaşları ne kadar oldu

Göz Doktoru Maaşları 2021 Ne Kadar?

Göz doktoru maaşı ne kadar? Göz doktoru nasıl olunur? Göz doktoru çalışma şartları nasıl? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.