Edebiyat Öğretmeni Maaşı 2021 Ne Kadar Alır?

Edebiyat öğretmeni maaşları ne kadar? Edebiyat öğretmeni nasıl olunur? Bu soruların cevaplarını ve edebiyat öğretmenliğine dair merak ettiğiniz diğer hususları sizler için derledik.

Edebiyat Öğretmeni Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

Edebiyat öğretmeni maaşı, 4.500 TL civarındadır. Öğretmenlerin hizmet yılı, deneyimleri ve medeni halleri gibi unsurlara göre maaşlar değişiyor. Devlette edebiyat öğretmenliği maaşları ortalama 5.500 TL iken, özelde ise maaşlar ortalama 4.000 TL’dir.

Edebiyat Öğretmeni Maaşı
Edebiyat Öğretmeni Maaşı

Devlet okullarında görev yapan edebiyat öğretmenleri en düşük 4.900 TL maaş alıyor. En yüksek maaş ise ek derslerde dahil olmak üzere 8.000 TL’dir. Kıdem, derece, medeni hal ve çocuk sayısına bağlı olarak öğretmenlerin aldıkları maaşlar artıyor.

Özel sektörde ise maaşlar oldukça düşüktür. Göreve yeni başlayan öğretmenlere genellikle asgari ücret verilir. Deneyimli olan edebiyat öğretmenleri ise 4.000 TL seviyelerinde maaş alıyor. Edebiyat öğretmenliği mezununun çok fazla olması ve bunların iş araması özel sektördeki maaşların düşmesinin en önemli nedenlerindendir.

Edebiyat Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Edebiyat öğretmenleri 2021 yılında ortalama 5.000 TL maaş alır. Devlette ortalama maaşlar 5.500 TL iken, özel okullarda ise 4.000 TL’dir. Burada belirtilen rakamlar öğretmenlerin bazı özelliklerine bağlı olarak değişebiliyor.

Edebiyat öğretmeni olmak isteyen adayların üniversite sınavından aldıkları eşit ağırlık puanları ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü tercih etmesi gerekiyor. Bu bölüm birçok üniversitede bulunuyor.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olanlar edebiyat öğretmeni olarak görev yapabilir. Devlette edebiyat öğretmeni olarak görev yapmak isteyenlerin öncelikle KPSS’ye girmesi ve bu sınavı kazanması gerekiyor. Daha sonra ise adaylar çağrıldıkları mülakatta yüksek puan almalıdır. Son aşamada ise adaylar güvenlik soruşturmasından geçerler. Bütün bu aşamaları sorunsuz olarak geçenler devlet kadrolarında bu mesleği yapabilirler.

Özel okullarda edebiyat öğretmenliği yapmak isteyenler özel okulların öğretmen alım ilanlarına başvuru yapabilir. Bu başvurular sonrasında adayların özel okulda mülakata katılması gerekecektir. Mülakatı da başarı ile tamamlayanlar özel okullarda bu mesleği yapabilir. Ancak özel okullarda yeni başlayan öğretmenlere düşük maaşlar ödeniyor. Bu husus dikkate alınarak hareket edilmelidir.

Ücretli Edebiyat Öğretmeni Maaşı Ne Kadar Alır
Ücretli Edebiyat Öğretmeni Maaşı Ne Kadar Alır

Edebiyat öğretmeni, ortalama 5.000 TL civarında maaş alır. Öğretmenlerin görev yaptıkları kurum, hizmet yılı, medeni hal ve BES kesintisi gibi unsurlar nedeniyle aldıkları maaşlar değişiyor. Devlet kadrolarında görev yapan öğretmenler özel okullarda görev yapanlara göre daha yüksek maaşlar alıyor.

Devlette görev yapan öğretmenler maaşlarının yanında bir de ek ders ücreti alırlar. Öğretmenlerin girdikleri ders saati ne kadar ek ders alacaklarını belirler. Ek derslere saat başına 20 TL ödeniyor.

Öğretmenler, aldıkları maaş karşılığında haftalık 15 saat derse girmelidir. Bu 15 saat için herhangi bir ek ders ücreti alınmaz. Ancak bundan sonraki her ders saati için öğretmenlere ödeme yapılır. Haftalık 20 saat derse giren öğretmenler 550 TL ek ders ücreti alır. Haftalık 30 saate girenler ise aylık 1.600 TL civarında ek ders alır. Ek derslerin de eklenmesi ile birlikte devlette görev yapanların maaşları daha da yükselir.

Edebiyat Öğretmen Maaşları Özel Okul

Özel okul edebiyat öğretmen maaşları, ortalama 4.000 TL’dir. Özel okullarda öğretmenlere düşük maaşlar veriliyor. Özellikle her geçen yıl mezun sayısının artması ile birlikte iş bulmak isteyenler düşük maaşlara katlanıyor. Bundan dolayı yeni başlayan bazı öğretmenler asgari ücret alıyor.

Ücretli Edebiyat Öğretmeni Maaşı 2021

Ücretli edebiyat öğretmeni maaşı, 1.800 TL ile 2.500 TL arasındadır. Ücretli öğretmenlerin maaşları, girdikleri ders saatine göre hesaplanır. Ders başına yaklaşık 20 TL alırlar. Girilen ders sayısı arttıkça alınan maaşlar da aynı şekilde artıyor.

Ücretli öğretmen maaşları, çoğu zaman asgari ücretin altında kalıyor. Haftalık ortalama 20 saat derse giren ücretli öğretmen aylık ise 80 saat derse girmiş olur. Saati 20 TL’den yapılan hesaba göre ilgili öğretmen sadece 1.600 TL maaş alır. Bundan dolayı ücretli öğretmenlik öğretmen adaylarının en son tercihidir.

Dershane Edebiyat Öğretmeni Maaşları 2021

Dershane edebiyat öğretmeni maaşları, ortalama 4.000 TL’dir. Dershaneler, yeni başlayan öğretmenlere asgari ücret veya bunun biraz üzerinde maaş veriyor. Ancak kendini geliştiren ve başarılı olan öğretmenler çok daha yüksek rakamlarda maaşlar alabiliyor.

Lise Edebiyat Öğretmeni Maaşı 2021

Lise edebiyat öğretmeni maaşı, ortalama 5.000 TL’dir. Türk dili ve edebiyatı öğretmeni devlet okullarında 5.500 TL alırken, özel okullarda ise 4.000 TL alıyor. Deneyim, kıdem ve dereceye bağlı olarak maaşlar artıyor. Ayrıca yabancı dil ve yüksek lisans gibi hususlar da maaşlar üzerinde etkilidir.

Özel Okul Edebiyat Öğretmeni Maaşları 2021

Özel okul edebiyat öğretmeni maaşları, 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor. Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği maaşları öğretmenin deneyimi ve başarısı ile direkt olarak ilgilidir. Bu alanda kendisini geliştiren, öğrencilere konuları etkili olarak anlatan öğretmenler daha yüksek maaşlar alıyor. Hatta bazı özel okul öğretmenleri 10.000 TL üzerinde maaşlar alıyor.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2021 Güncel Rakamlar

İşsizlik maaşı ne kadar? İşten ayrılanların belli şartları sağladıklarında verilen işsizlik maaşı ne kadar süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.