Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Edebiyat Öğretmeni Maaşı 2022 Ne Kadar Alır?

Edebiyat öğretmeni maaşları ne kadar? Edebiyat öğretmeni nasıl olunur? Bu soruların cevaplarını ve edebiyat öğretmenliğine dair merak ettiğiniz diğer hususları sizler için derledik.

Edebiyat Öğretmeni Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Edebiyat öğretmeni maaşı, 6.600 TL civarındadır. Öğretmenlerin hizmet yılı, deneyimleri ve medeni halleri gibi unsurlara göre maaşlar değişiyor. Devlette edebiyat öğretmenliği maaşları ortalama 6.600 TL iken, özelde ise maaşlar ortalama 6.100 TL’dir. Ayrıca Türkçe öğretmeni maaşları da bu yıl artış gösterdi.

Edebiyat Öğretmeni Maaşı
Edebiyat Öğretmeni Maaşı

Devlet okullarında görev yapan edebiyat öğretmenleri en düşük 5.000 TL maaş alıyor. En yüksek maaş ise ek derslerde dahil olmak üzere 8.200 TL’dir. Kıdem, derece, medeni hal ve çocuk sayısına bağlı olarak öğretmenlerin aldıkları maaşlar artıyor. Eğer kariyerinizde yükselmek niyetindeyseniz okul müdürü maaşı içeriğimiz tam da size göre!

Özel sektörde ise maaşlar oldukça düşüktür. Göreve yeni başlayan öğretmenlere genellikle asgari ücret verilir. Deneyimli olan edebiyat öğretmenleri ise 4.100 TL seviyelerinde maaş alıyor. Edebiyat öğretmenliği mezununun çok fazla olması ve bunların iş araması özel sektördeki maaşların düşmesinin en önemli nedenlerindendir.

Edebiyat Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Edebiyat öğretmenleri 2022 yılında ortalama 5.100 TL maaş alır. Devlette ortalama maaşlar 5.600 TL iken, özel okullarda ise 4.100 TL’dir. Burada belirtilen rakamlar öğretmenlerin bazı özelliklerine bağlı olarak değişebiliyor.

Edebiyat öğretmeni olmak isteyen adayların üniversite sınavından aldıkları eşit ağırlık puanları ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü tercih etmesi gerekiyor. Bu bölüm birçok üniversitede bulunuyor.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olanlar edebiyat öğretmeni olarak görev yapabilir. Devlette edebiyat öğretmeni olarak görev yapmak isteyenlerin öncelikle KPSS’ye girmesi ve bu sınavı kazanması gerekiyor. Daha sonra ise adaylar çağrıldıkları mülakatta yüksek puan almalıdır. Son aşamada ise adaylar güvenlik soruşturmasından geçerler. Bütün bu aşamaları sorunsuz olarak geçenler devlet kadrolarında bu mesleği yapabilirler.

Özel okullarda edebiyat öğretmenliği yapmak isteyenler özel okulların öğretmen alım ilanlarına başvuru yapabilir. Bu başvurular sonrasında adayların özel okulda mülakata katılması gerekecektir. Mülakatı da başarı ile tamamlayanlar özel okullarda bu mesleği yapabilir. Ancak özel okullarda yeni başlayan öğretmenlere düşük maaşlar ödeniyor. Bu husus dikkate alınarak hareket edilmelidir.

Ücretli Edebiyat Öğretmeni Maaşı Ne Kadar Alır
Ücretli Edebiyat Öğretmeni Maaşı Ne Kadar Alır

Edebiyat öğretmeni, ortalama 5.100 TL civarında maaş alır. Öğretmenlerin görev yaptıkları kurum, hizmet yılı, medeni hal ve BES kesintisi gibi unsurlar nedeniyle aldıkları maaşlar değişiyor. Devlet kadrolarında görev yapan öğretmenler özel okullarda görev yapanlara göre daha yüksek maaşlar alıyor.

Devlette görev yapan öğretmenler maaşlarının yanında bir de ek ders ücreti alırlar. Öğretmenlerin girdikleri ders saati ne kadar ek ders alacaklarını belirler. Ek derslere saat başına 20 TL ödeniyor.

Öğretmenler, aldıkları maaş karşılığında haftalık 15 saat derse girmelidir. Bu 15 saat için herhangi bir ek ders ücreti alınmaz. Ancak bundan sonraki her ders saati için öğretmenlere ödeme yapılır. Haftalık 20 saat derse giren öğretmenler 550 TL ek ders ücreti alır. Haftalık 30 saate girenler ise aylık 1.600 TL civarında ek ders alır. Ek derslerin de eklenmesi ile birlikte devlette görev yapanların maaşları daha da yükselir.

Edebiyat Öğretmen Maaşları Özel Okul

Özel okul edebiyat öğretmen maaşları, ortalama 4.100 TL’dir. Özel okullarda öğretmenlere düşük maaşlar veriliyor. Özellikle her geçen yıl mezun sayısının artması ile birlikte iş bulmak isteyenler düşük maaşlara katlanıyor. Bundan dolayı yeni başlayan bazı öğretmenler asgari ücret alıyor.

Ücretli Edebiyat Öğretmeni Maaşı 2022

Ücretli edebiyat öğretmeni maaşı, 1.900 TL ile 2.600 TL arasındadır. Ücretli öğretmenlerin maaşları, girdikleri ders saatine göre hesaplanır. Ders başına yaklaşık 20 TL alırlar. Girilen ders sayısı arttıkça alınan maaşlar da aynı şekilde artıyor.

Ücretli öğretmen maaşları, çoğu zaman asgari ücretin altında kalıyor. Haftalık ortalama 20 saat derse giren ücretli öğretmen aylık ise 80 saat derse girmiş olur. Saati 20 TL’den yapılan hesaba göre ilgili öğretmen sadece 1.600 TL maaş alır. Bundan dolayı ücretli öğretmenlik öğretmen adaylarının en son tercihidir.

Dershane Edebiyat Öğretmeni Maaşları 2022

Dershane edebiyat öğretmeni maaşları, ortalama 4.100 TL’dir. Dershaneler, yeni başlayan öğretmenlere asgari ücret veya bunun biraz üzerinde maaş veriyor. Ancak kendini geliştiren ve başarılı olan öğretmenler çok daha yüksek rakamlarda maaşlar alabiliyor.

Lise Edebiyat Öğretmeni Maaşı 2022

Lise edebiyat öğretmeni maaşı, ortalama 5.100 TL’dir. Türk dili ve edebiyatı öğretmeni devlet okullarında 5.600 TL alırken, özel okullarda ise 4.100 TL alıyor. Deneyim, kıdem ve dereceye bağlı olarak maaşlar artıyor. Ayrıca yabancı dil ve yüksek lisans gibi hususlar da maaşlar üzerinde etkilidir.

Özel Okul Edebiyat Öğretmeni Maaşları 2022

Özel okul edebiyat öğretmeni maaşları, 3.100 TL ile 5.100 TL arasında değişiyor. Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği maaşları öğretmenin deneyimi ve başarısı ile direkt olarak ilgilidir. Bu alanda kendisini geliştiren, öğrencilere konuları etkili olarak anlatan öğretmenler daha yüksek maaşlar alıyor. Hatta bazı özel okul öğretmenleri 10.500 TL üzerinde maaşlar alıyor.

Bu yazımızda sizlere edebiyat öğretmeni maaşı ile ilgili bilgiler verdik. Eğer sizlerin de farklı yönde düşünceleri olursa aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Sorumuz şu: Acaba edebiyat öğretmenlerine maaş yetiyor mu?

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu