Fiyatlar

Satılık Jersey İnek

Satılık Jersey inek fiyatlarının neden değiştiğini ve satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilgi edinebileceğiniz, sizler için kısa bir bölüm hazırladık. Genel olarak Jersey ineklerinin fiyatları hayvanın yaşına, fiziksel yapısına, cinsiyetine ve genetik yapısına göre değişmektedir. Ürettikleri sütün kalitesi Jersey ineklerini değerli kıldığından, fiyatlarının normal inek sütüne göre daha yüksek olması anlaşılır bir durumdur.

Satılık Jersey İnek

Elbette kaliteli Jersey ineklerinin sütü de en az Jersey inekleri kadar değerli ve kalitelidir. Bununla birlikte, çiftlikler yüksek kaliteli süt elde etmek için Jersey ineklerinden daha fazla talep ediyor. Jersey inekleri satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar meme yapısı ve bacak yapısıdır. Jersey ineğinin genetik veya fiziksel bir sorunu olmadığından emin olmak, çiftliğinizde kaliteli süt üretmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle satın aldığınız yerin yetkili bir çiftlik veya üretim merkezi, sürekli veteriner kontrolü sağladığını ve hatta veteriner olduğundan emin olmalı ve yetki belgelerini sıkı bir şekilde incelemelisiniz.

satılık Jersey inek fiyatları
satılık Jersey inek fiyatları

Jersey İnek Nedir?

Süt ırklarından biri olarak kabul edilen Jersey ineğinin anavatanının İngiltere ile Fransa arasında yer alan Jersey adası olduğu bilinmektedir. Adını adadan alan inek sayısı 6000 adet civarındadır. Adanın katı kuralları ile korunan safkan çeşidi, 150 yıldır üretilmektedir. Öyle ki bu adada başka inek cinsi yoktur.

İlk kez 1958’de Türkiye’ye gelen Jersey ineği, önce Amerika Birleşik Devletleri’nden, ardından İngiltere ve Danimarka’dan ithal edildi. Bu tür ülkemizde ağırlıklı olarak Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Nadir bulunması ve verimli süt sağlaması nedeniyle çiftçiler satılık Jersey inek arayışına girmektedir. Genellikle Jersey inekler için yetiştirme alanı olarak seçilen Karadeniz bölgesinde bugün çok sayıda Jersey inek görebilirsiniz. Ve satın almak için bu bölgede bulunan Jersey inek çiftlikleri sahipleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Boyu kısa olduğu için sıcak hava koşullarında yetişmesi kolaydır. Karadeniz’den sonra ağırlıklı olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Otçul olduğu için samanla beslemeye gerek yoktur, bu nedenle yetiştirme maliyeti de son derece düşüktür.

İlginizi çekebilir: simental inek fiyatları

Jersey İnek Özellikleri

Et ve Süt Kurumu’nun paylaştığı bilgilendirici Jersey ineği özellikleri sayesinde cinsi ayırt edebilmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bu özelliklerin arasında en belirgin olanı tüy rengi, süt rengi ve gözleri gelmektedir. Satılık Jersey inek arayışındaysanız bu kriterleri göz önünde bulundurmanız avantaj sağlar.

 • Jersey inekleri hafif sararır. Bazı ineklerde açık kahve tonlarının olduğu görülürken bazılarında krem ​​tonları görülür. Nadiren de olsa Jersey inekleri griden mat siyaha kadar değişen renklerde görülebilir.
 • Bazı hayvanların beyaz benekleri vardır.
 • Beyaz bir ağız ve siyah bir burun görülebilir. Gözleri siyaha dönmektedir. Sarı kürk ve siyah gözlerin kombinasyonu bir geyiği andırmaktadır.
 • Hem erkek hem de dişi Jersey ineklerinin boynuzları vardır.
 • Sıcak iklimlere kolaylıkla uyum sağlayan ineklerin aşırı soğuk havalarda özenle bakılması gerekir.
 • Kalın boynuzları ve kökleri vardır. Jersey sığırları, pürüzsüz kemikleri ve derileriyle bilinir.
 • Göğüsleri dolgundur.
 • Ortalama omuz yüksekliği erkeklerde 130 cm, dişilerde 120 cm’dir.
 • Erkek Jersey ineklerinin ağırlığı 350 ila 450 kg, dişilerin ağırlığı ise 330 ila 400 kg arasındadır.
 • Diğer ırklara göre daha küçük, daha ince fakat daha güçlü karkas yapısına sahiptir. Sert, siyah ayakları olan Jersey sığırlarında ayak hastalığına yakalanma olasılığı çok daha düşüktür. Ayrıca, iyi huylu bir tür olduğu için topallama çok daha az yaygındır.
 • Oldukça sorunsuz bir cins olan Jersey, iyi karakteriyle tanınır. Hayvanlar iyi huylu oldukları için bakımları kolaydır.
 • Çalışmalar, Jersey ineklerinin mastitis gibi meme hastalıklarına daha az eğilimli olduğunu göstermiştir.

Jersey İnek Süt Verimi

Jersey inekleri; cins olarak doğası gereği küçüktür, ancak süt üretimi açısından çok iyidir. Ağırlığı 300 ila 350 kg olmasına rağmen günde ortalama 15 ila 18 litre süt verir. Sütünün verimi diğerlerinden üstündür. Dolayısıyla hem dünyada hem de ülkemizde büyük bir satılık Jersey inek talebi vardır. Jersey ineklerinin bu kadar sevilmesinin nedeni sütlerinin çok faydalı olmasıdır. Sütünde bulunan yağ ve protein arasındaki oran dengelidir.

Süt verimi ne kadar çoksa vitamin içeriği o kadar düşüktür, ancak bu Jersey inekleri için geçerli değildir. Sütü, vitamin ve kalsiyum açısından her zaman zengindir. Sütünden yapılan peynir ve tereyağı mükemmel olur. Ayrıca çok lezzetlidir. Süt ürünleri Jersey inek sütünden daha popülerdir. 5 litre Jersey inek sütünden yaklaşık 2 kg inek peyniri elde edilir. Bu oranı diğer ırklarda bulmak neredeyse imkansızdır.

satılık Jersey inek
satılık Jersey inek

Jersey İnek Fiyatları

Jersey inekleri, inek ırkları arasında oldukça popülerdir. Bu yüzden fiyatı da diğer inek türlerine göre daha yüksektir. Jersey inekleri süt verim oranı ve içerdiği vitaminler açısından oldukça değerli bir çeşittir. Bu nedenle, Jersey inek süt ürünleri fiyatı da diğerlerinden daha yüksektir. Sığır yetiştiricisiyseniz ve mevcut bir çiftliğiniz varsa, Jersey ineğinden elde edeceğiniz mali gelir oldukça yüksek olacaktır. Bu nedenle tercih edilmesi önerilen bir cinstir. Verimi oldukça yüksek olacağı için kazanç getirisi de en az o kadar yüksek olacaktır. Daha iyi kazanç sağlayabilmek için 5.000 TL’den satılık Jersey inek satın alabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu