Borsa

Fiyat İstikrarı Nedir, İstikrarlı Para Talebi

Bu yazıda ülke ekonomilerinin önemli kavramlarından biri olan fiyat istikrarı hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak fiyat istikrarı nedir, nasıl yapılır ve etkileri nedir şeklindeki sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Fiyat İstikrarı Nedir, Ne Anlama Gelir?

Fiyat istikrarı için kısa bir tanım yapacak olursak, “vatandaşların hiçbir harcamasını ve yatırımını etkilemeyecek miktarda enflasyon oranı” şeklinde bir tanım yapılabilir. Yani kısaca fiyat istikrarı düşük enflasyon oranı anlamına gelir.

Bu kavram merkez bankaları tarafından “yatırım kararlarında, ekonomik birimlerin enflasyon oranını ifade eder” şeklinde tanımlanır. Fiyat istikrarı olan ülkelerde vatandaşlar her türlü yatırım kararı, tüketim alışkanlığı ve diğer harcamalarında enflasyon oranını önemsemez. Çünkü bu ülkelerde fiyat istikrarı sağlanarak enflasyon oranı %1 ila %3 arasında tutulmaktadır.

fiyat istikrarı nedir ve istikrarlı para talebi ne anlama gelir
fiyat istikrarı nedir ve istikrarlı para talebi ne anlama gelir

Bir ülkede hem finans alanında hem de vatandaşların sosyal yaşamında istikrar sağlayabilmek için ilk etapta fiyat istikrarının sağlanması gerekmektedir. Fiyat istikrarı yalnızca bir ülkenin enflasyon oranına yaklaşmayı değil aynı zamanda o düşük enflasyon oranının uzun bir zaman boyunca devam ettirilmesini amaçlar.

Fiyat istikrarı olan ülkelerde enflasyon oranının yüksek olmaması nedeniyle ülke genelinde başta ekonomi ve sosyal refah olmak üzere pek çok alanda gelişme gözlemlenir. Büyüme ve istihdama yönelik projeleri olan ülkelerin fiyat istikrarını sağlaması gerekmektedir.

Öyle ki enflasyon oranı %10 ve üzeri olan ülkelerde görülen mali ve sosyal tabloların ne denli olumsuz aldığı bunu destekler niteliktedir. Enflasyon oranı yüksek olan ülkelerde finans alanında yaşanan belirsizlik ve güvensizlik ortamı fiyat istikrarı sağlanan ülkelerde gözlemlenmez.

Bu tamamen iyi bir para politikası yöneten, büyük ölçüde düşük ve istikrarlı enflasyon oranı sağlayan ülkelerde olur.

İlginizi çekebilir: senyoraj nedir

Gelişmekte olan ve vatandaşlarını refah içinde yaşatmak isteyen ülkelerin temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Merkez bankası tarafından para politikasının uzun dönemli temel amaçları yerine getirildiği takdirde fiyat istikrarlı bir enflasyon oranını yakalamak mümkündür.

2023 yılı itibariyle birçok ülke bakanlıkları yerine para politikasındaki karar alma süreçlerinde etkili olan ve iktidardan bağımsız olan merkez bankaları aracılığı ile fiyat istikrarı sağlamaya çalışır. Her ne kadar maliye bakanlığındaki ekonomik birimlerin karar alma yetkisi olsa da bağımsız merkez bankalarının istikrar sağlama konusunda etkinliği daha fazladır.

fiyat istikrarı nedir
fiyat istikrarı nedir

İstikrarlı Para Talebi Nedir, Ne Anlama Gelir?

Birçok kişi istikrarlı para talebi nedir? istikrarlı para talebi ne işe yarar? şeklinde soru yöneltir. Bu kavram para arzı ve para talebi arasında olan ilişkiyi ifade etmek için kullanılır. İstikrarlı para talebi uzun vadedeki para talebinin nelere bağlı olarak değişeceğini, öngörülüp öngörülmeyeceğini ve değişimlerin neler olduğunu açıklayan kavramdır.

Yani kısaca para talebindeki sürekli talebi ifade etmek için kullanılır. Aşağıya konu ile ilgili açıklamalarını izlemeniz açısından Saygıdeğer Prof. Dr. Burak Arzova tarafından hazırlanan videoyu ekliyorum.

Fiyat İstikrarının Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

Fiyat istikrarı sağlanan bir ülkenin ekonomisinde görülen değişimler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ürün ve hizmetlerin fiyat değişimleri kolay bir şekilde incelenebilir. Bir ülkede fiyat istikrarı sağlandıysa her ürün ve hizmetteki fiyatlar kolay bir şekilde izlenebilir, diğer ürün ve hizmetlerin fiyatları ile karşılaştırma yapılabilir. Bu şekilde o ülkede yaşayan vatandaşların para harcama konusunda karar vermesi daha kolay olur.
  • Yatırımcılar yatırım kararı alırken enflasyon riskini göz ardı eder. Bu ülkelerde enflasyon oranı çok düşük olduğu için yatırımlar enflasyona bağlı olarak olumsuz etkilenmez. Hal böyle olunca yatırımcıların risk yönetimindeki masrafları azalır ve daha güvenli bir piyasa ortamı oluşur.
  • Mal stoklama olarak bilinen ve enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde görülen bu kavram ile karşılaşılmaz. Bu ülkelerde enflasyon dalgasız ve stabil olduğu için vatandaşlar daha iyi tasarruf eder ve ürün stoklama vs. görülmez.
  • Enflasyonu düşürmek için politika uygulanmasına gerek kalmaz. Fiyat istikrarı olan ülkelerde enflasyon oranı düşük olduğu için gerek hükumet gerek merkez bankası enflasyon oranını daha fazla düşüremeyeceği için zaman kaybına neden olan para politikaları uygulamaz. Çünkü bu ülkelerde hiçbir politika tarafından etkili olmayacak ölçüde düşük enflasyon oranı vardır.
  • Fiyat istikrarı sağlanan ülkelerde gelir dağılım dengesi bozulmaz. Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde genellikle zenginler daha zengin olurken fakirler daha fakir olur. Ancak fiyat istikrarı sağlandığında vatandaşların kendilerini enflasyondan koruması gerekmediği için toplum aynı oranda zenginleşme gösterir.

Fiyat İstikrarı Sağlanamazsa Ne Olur?

Fiyat istikrarı sağlanmayan ülkelerde enflasyon oranı sürekli bir şekilde artış gösterir. Bu da ekonominin ve piyasaların olumsuz etkilenmesine neden olur.

Türkiye Ekonomisinde Fiyat İstikrarı Ekonomik İstikrarı Sağlamak İçin Merkez Bankası Hangi Araçları Ne Şekilde Uygulamalıdır?

TCMB sağlam ekonomik temeller attıktan sonra hükumet ile iş birliği içinde para politikaları uygulayarak fiyat istikrarı sağlayabilir.

Fiyat İstikrarının Sağlanması Etkileri Nelerdir?

Fiyat istikrarı sağlanan bir ülkede enflasyon oranı düşer, vatandaşlar refah içinde yaşar ve piyasalar daha güvenli olur.

Hissede Fiyat İstikrarı Nedir?

Hisse senetleri ilk kez halka arz edildiğinde alınan fiyat destekleri hissede fiyat istikrarı olarak ifade edilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu