Dilekçe

Evde Bakım Maaşı Başvuru Dilekçe Örneği

Bu yazımızda evde bakım parası almak isteyen kişiler için evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği paylaşacağız. Eğer evde bakım maaşı almak istiyor ancak dilekçenin nasıl yazılacağını bilmiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Dilekçe Örneği

Türkiye Cumhuriyeti her yıl on binlerce kişiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile evde bakım maaşı veriyor. Evinde bakmakla yükümlü olduğu bakıma muhtaç, engelli ve yaşlı kişiler olan ve maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara her ay belirli tutarlarda ödemeler yapılıyor.

evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği
evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği

Vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu ödemelerden faydalanmak istiyor ancak birçok kişi başvuruları nasıl yapacağını bilmiyor.

Biz de bu yazımızda evde bakım maaşı almak isteyen kişiler için evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır, evde bakım maaşı nasıl alınır, evde bakım maaşı alacak kişilerin hangi şartları taşıması gerekir, 2023 evde bakım maaşı ne kadar vb. soruların cevaplarını verdik. Eğer yazımızı sonuna kadar okursanız evde bakım maaşlarına kolay bir şekilde başvuru yapabilir ve hak kazanırsanız ödemelerinizi alabilirsiniz. İşte evde bakım maaşına dair önemli bilgiler;

İlginizi çekebilir: Yaşlı bakımevi fiyatları ne kadar oldu?

Evde Bakım Maaşı Nedir? Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca verilen maaşlardır. Bu maaşlar evlerinde hasta, ağır engelli ve yaşlı olan ve aynı zamanda maddi durumu yerinde olmayan vatandaşlara verilir. Hasta bakım parası da olarak adlandırılan bu bakım aylığı her ay düzenli olarak bakıcının Ziraat Bankası hesabına yatar.

Evde bakım maaşı alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Evde bakım maaşı şartları 2023 yılında şu şekildedir;

 • Bakmakla yükümlü olunan yaşlı kişilerin 65 yaşından büyük olması, engellilerin yüzde 50’den fazla olan ağır engelli raporunun olması, bazı tür hastalıklara sahip olması
 • Evdeki kişi başına gelirin asgari ücret tutarının 1/3’ünden fazla olmaması (eve giren toplam para kişi sayısına bölünür ve ortaya çıkan rakamın güncel asgari ücret tutarının 1/3’ünden fazla olmaması gerekir)
 • Maaşı alacak kişinin aile bireyi ve akraba olması ya da vasisi olması

Eğer söz konusu bu şartları yerine getiriyorsanız sizlerde başvuru yapabilir ve evde bakım maaşı alabilirsiniz. Eğer şartları yerine getirip getirmediğinizi bilmiyorsanız Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ulaşabilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşları şu an aylık 1.798 TL. En son Ocak 2023 tarihinde güncellenen bu rakam yıl sonuna kadar sabit kalacak. Böylelikle evde bakım maaşı olan kişiler senede 20.377 Türk Lirası ödeme alabilecek.

İlginizi çekebilir: Yaşlılık maaşı ne kadar?

Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvurulur?

Evde bakım maaşları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçelerdeki temsilcilikleri aracılığı ile yapılabiliyor. Ancak bakım maşı alacak kişilerin beraberinde bazı belgeleri de götürmesi gerekiyor. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Başvuru dilekçesi
 • Bakıma muhtaç kişinin engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu
 • Bakıma muhtaç kişinin ve bakım verecek kişinin kimlik fotokopileri ve aslı
 • Adrese dayalı sistemde evde kimlerin yaşadığının beyanı
 • Hanede yaşayan kişilerin gelir durumunu gösteren aylık bordrosu, mal durumunu gösteren belgeler ve varsa kira gelir beyanı
 • Bakıma muhtaç kişiye ait 2 adet resim
 • Bakıma muhtaç kişi eğitim görüyorsa öğrenim belgesi
 • Bakıma muhtaç kişinin varsa vasi kararı belgesi
 • Anne ile baba boşanmış ise mahkeme kararı
evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği ve başvuru
evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği ve başvuru

Eğer bu belgeleri tamamladıysanız aşağıdaki evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği ile hemen başvuru yapabilirsiniz. İşte evde bakım maaşı başvurusunda kullanılacak dilekçe örneği;

Evde Bakım Maaşı İçin Dilekçe Örneği

XXX Sağlık Kurumu/ Hekim Adı

Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu
Kimlik Bilgileri;İletişim Bilgileri;
Adı:

Soyadı:

Anne adı:

Baba adı:

Doğum tarihi:

Doğum yeri:

Türkiye Cumhuriyeti kimlik no:

Ev Telefonu:

GSM:

E-mail:

Adres:

 

 

Diğer Bilgiler:
Güvence Durumu/Sosyal Güvenlik Numarası:

Hastalığı hakkında bilgi (tanısı ve tedavisi):

Sürekli kullandığı ilaçlar/tıbbi cihazlar/ortez/protez:

 

Yukarıda açık kimliği, adres ve hastalık bilgileri olan şahısın evde sağlık hizmetine ihtiyacı vardır. Tarafınızdan değerlendirilmesi arz olunur.

Tarih:

Adı ve Soyadı:

Müracaat yapan kişinin yakınlık derecesi:

Açık adresi:

Müracaatı yapan hekim:

 

Buradaki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak evde bakım maaşı için başvuruda bulunabiliriniz. Eğer Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile başvuru yapacaksanız orada sizlere verilen hazır formları da kullanabilirsiniz.

Kısmi Bağımlı Evde Bakım Maaşı Alabilir Mi?

Engellilik düzeyi yüzde 50 ve üzerinde olan kişiler evde bakım maaşı almaya hak kazanabilir.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Elektrik İndirimi Var Mı?

Şu an evde bakım maaşı alan kişiler elektrik indiriminden faydalanabiliyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu