Ekonomi

Teknoloji Tasarım Enerji Dönüşümü Projeleri

Teknoloji tasarım enerji dönüşümü projeleri sayesinde öğrenciler fizik bilimi hakkında bilgi edinme fırsatı buluyor. Teknoloji; temel ve uygulamalı bilimlerden elde edilen verilerin yaratıcı süreçler içerisinde üretime dönüştürülmesi, değerlendirilmesi ve toplumsal etkilerinin analiz edilmesi süreci olarak tanımlanmaktadır. Bu yaklaşım, teknolojinin tüm sosyal faaliyetlerin bir süreci olarak ortaya çıktığı gerçeğini vurgular.

Teknoloji Tasarım Enerji Dönüşümü Projeleri

İnsanların yaşam kalitesini artıran teknoloji; yaratıcılık ve zeka ile birleşerek bilim, sanat, teknoloji, iş ve sosyal hizmetin sentezidir. Her konuda daha iyi, daha hızlı, daha kolay, daha ekonomik ve daha verimli hale getirme girişimidir. Tasarım; zihninizde görselleştirilen bir formdur. Bu tanım, zihinsel süreçlerin kullanımına odaklanmaktadır. Farklılıkları görme, hayal etme, sorgulama, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme ve akıl yürütme gibi üst düzey zihinsel süreçler tasarımda önemli rol oynar.

Teknoloji ve Tasarım Nedir?

Teknoloji ve tasarım, ürün geliştirme sürecinde yer alır ve insan yaşamıyla doğrudan bağlantılıdır, bu nedenle birlikte ele alınmalıdır. Teknoloji ve tasarım birbirini doğrudan etkileyen kavramlardır. İkisi arasındaki ilişki özne ve nesne ilişkisidir. Yaratıcılık bu ilişkide birincil zihinsel süreç olarak ortaya çıkar. Teknoloji ve tasarım ilişkisinin gelişmesi ancak bireysel yaratıcılık seviyesinin yükseltilmesi ile mümkündür. Yaratıcılığın gelişimi, dış uyaranlara karşı açıklık ve alıcılığın yanı sıra duyguların, arzuların, hayal gücünün ve içsel tepkilerin farkında olmayı gerektirir.

Teknoloji ve tasarım bölümlerinde okutulan yaş grubunun en önemli özelliği, bir gruba ait olma ve grup üyeleri arasında etkili olma isteğidir. Bu yaratıcılığın önündeki engeldir. Ancak uygun motivasyon, grup dinamikleri, hayal gücünün ve iş birliğinin geliştirilmesi ve bunu sağlayan eğitim süreçlerinin kullanılması bu durumu olumluya çevirebilir. İçeriğimizde fizik bilimini yakından ilgilendiren ve öğrencilere çok fayda sağlayan teknoloji tasarım enerji dönüşümü projeleri hakkında örnekler ve bilgiler vereceğiz.

teknoloji tasarım enerjinin geri dönüşümü çalışmaları
teknoloji tasarım enerjinin geri dönüşümü çalışmaları

Enerji Dönüşümü Nedir? 

Teknik olarak enerji, bir varlığın iş yapabilme yeteneğidir. Fizikte enerji terimi, bir sistemde belirli değişiklikleri meydana getirme yeteneğini tanımlar. Diğer bir deyişle enerji, çevremizdeki tüm canlıların yaşam aktivitelerini gerçekleştirmelerini ve cansız nesnelerin (makineler gibi) fonksiyonlarını yerine getirmelerini sağlayan temel faktördür.

Bugün arabalarımızı kullanabilmemizin, evlerimizi ısıtabilmemizin ve fabrikalarımızı üretebilmemizin ana nedeni enerjidir. Enerji dönüşümü; enerjinin bir halden başka bir şekle dönüşmesi olarak tanımlanmaktadır. Bugün hayatımızın önemli bir parçası olan enerji, günlük hayatımızda kullandığımız tüm cihazlara güç sağlıyor. Bilgisayarlar, telefonlar, evimizdeki tüm ev aletleri, arabalar ve tüm şehir merkezlerinde kullanılan halk otobüsleri gibi toplu taşıma araçları büyük miktarda enerji gerektirmektedir. Teknoloji tasarımı enerji dönüşümü projeleri amaçlarından biri de öğrencilerin bu günlük hayattan örnekleri somutlaştırabilmesi içindir.

Enerji Dönüşümü Nasıl Gerçekleşir

 Farklı süreçler ve enerji dönüşümleri yoluyla farklı enerji türleri elde edilebilir. Örneğin hidroelektrik santrallerde bir nehirden akan suyun kinetik enerjisi bir rezervuarda potansiyel enerjiye dönüştürülür. Bu potansiyel enerji barajın havuz örtüsünden geçerek doğrusal hareket eder ve kinetik enerjiye dönüşür. Bu aşamadan sonra türbin çalışır ve doğrusal hareketi dairesel harekete dönüştürür ancak hem doğrusal hem de dairesel hareket kinetik enerji olduğu için bu kısımda enerji dönüşümü olmaz. Jeneratör bu aşamadan sonra türbinden aldığı dairesel hareketi elektrik enerjisine, kinetik enerjiyi de elektrik enerjisine dönüştürür. Teknoloji tasarım enerji dönüşümü projeleri öğrencilerden bu dönüşümleri gerçekleştirerek öğrenmesini amaçlar.

Diğer bir örnek ise hayatımızın büyük kısmını kaplayan arabalardır. Yakıt yandığında, gaz genişler ve potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürür. Bu kinetik enerji, dairesel hareketi krank miline ileten pistonu döndürür. Bu dairesel hareket, enerjisini tekerleklere aktaran diferansiyeli harekete geçirerek aracı bu momentumla hareket ettirir.

Teknoloji Tasarım Enerji Dönüşümü Ne İşe Yarar? 

Enerji dönüşümleri hayatımızın her alanında vardır ve olmaya devam edecektir. Çünkü enerji dönüşümü hayatımızı kolaylaştıran bir faktördür. Enerji dönüşümü, yaşamlarımız için yeni enerji üretmek yerine, bize verimli yaşama ve mevcut enerji türlerinden dönüştürerek ihtiyaçlarımızı karşılama fırsatı sunuyor. Bir diğer avantajı da sıfırdan enerji üretmenin dönüştürmekten daha zor, maliyetli ve dünyaya zararlı olmasıdır. Enerji üretiminin büyük bir kısmı doğal kaynaklardan geldiği için çevre dostu olmak için verimli bir yaşam tarzından enerji dönüşümünü kullanmak gerekmektedir. 

Enerji Dönüşümü Örnekleri 

  • Bir kibrit yandığında mekanik enerji ısıya dönüşür.
  • Kapı zili çaldığında zilin içindeki kinetik enerji ses enerjisine ve ısıya dönüşür.
  • Işık, deşarj tüpleri ve elektrik lambaları kullanılarak elektrik enerjisinin ışık enerjisine dönüştürülmesiyle elde edilebilir. Ateşböcekleri gibi bazı parlayan hayvanlar da ışığa dönüşebilir.
  • Su ısıtıcıları, tost makineleri, fırınlar, elektrikli sobalar ve benzeri cihazlardan elde edilen elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüştürülebilir.
  • Bir ampul yandığında elektrik enerjisi ısıya dönüşür.
  • Kavanoza su koyup salladığınızda mekanik enerji ısıya dönüşür.
  • Ellerimizi ovuşturursak mekanik enerji ısıya dönüşür.
  • Silgi ile yazılan yazılar silindiğinde silginin ısındığını anlarsanız, mekanik enerjinin ısıya dönüştüğünü de anlamış olursunuz.
  • Termoelektrik etkide, ısı enerjisi elektriğe dönüştürülür. Hidroelektrik santrallerin potansiyel enerjisi elektrik enerjisine çevrilir.
teknoloji tasarım enerji dönüşümü projeleri
teknoloji tasarım enerji dönüşümü projeleri

Enerji Dönüşümü Proje Örnekleri

Hayatta sorunlarla karşılaştığımızda çözüm aramak yerine sürekli kavga eder, üzülür ve şikayet ederiz. Teknoloji tasarımı dersi, öğrencilerden hayatı kolaylaştıran, sorunları çözen, değişim ve gelişim sağlayan fikirleri kafalarında canlandırmalarını ve bunları belirli bir mantıkla inşa etmelerini ister. Teknik olarak mümkün olup olmaması fark etmez. En önemli olan; bir fikir bulmak, onu inşa etmek ve bunu bir çizimde ifade edebilmektir. Bütün bunlar, öğrencilerin sorunlarla karşılaştıklarında çözüm üretebilen bireyler olmalarını amaçlamaktadır. Hayatını değiştirebileceğini ve iyileştirebileceğini fark etmelerini sağlar. Üretimin hem kendimize hem de topluma fayda sağlayabileceğini öğretiyor. Bu yüzden teknoloji tasarım enerji dönüşümü projeleri yaparken çok önemli bir buluş bulunması gerekmez.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu