KrediBankalar

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar konusuna değinmeden evvel öncelikle doğum borçlanmasının detaylarını açıklamakta fayda vardır. Doğum izni, doğumdan önce ve sonrasında kadınların kullandıkları, bu süreç içerisinde SGK uygulamasının dışında tutulacakları bir haktır.

Sadece SGK’ya yapılan başvurular neticesinde doğum borçlanmasında bulunarak bu süreci hizmet günlerinden olacak şekilde saydırmaları mümkündür.

Özetlememiz gerekirse, doğum borçlanmasıyla erken emeklilik gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak prim günü kazanıyorsunuz.

Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Kadın çalışanlar doğum yapmalarının ardından, sigortalı olmaları şartıyla SGK’ya borçlanmaları mümkündür. Söz konusu borçlanmanın kaç güne kadar olabileceği de kanunların belirttiği sınırlar çerçevesinde belirlenmektedir.

doğum borçlanması için kredi veren bankalar
doğum borçlanması için kredi veren bankalar

Doğum borçlanması hesaplanırken bir takım koşullar göz önünde bulundururlar. Üç çocuğa kadar, kadınların doğum borçlanması yapmaları mümkün kılınmaktadır. Üç çocuklu bir kadın en fazla 2160 gün olacak şekilde borç yapabilir. Bu kadar gün sizlere çok fazla gelirse daha az olacak şekilde de alabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Yapabilmeniz İçin Lüzumlu Olan Koşullar

 • Doğumdan sonraki süreçte adına herhangi bir prim ödenmemiş olmalıdır.
 • Doğumdan önce kadının bir sigorta girişinin olması şarttır.
 • İlk doğumun sonrasında iki sene geçmeden ikinci doğumunu da yapan sigortalı kadın, ilk doğumuyla ikinci doğuma kadar geçen süre ve ikinci doğumdaki hakkı olan iki senenin toplamı olacak kadar borçlanabilmektedir.
 • Borçlanacağı süre içerisinde çocuğun sağ olması gerekir.

Aynı zamanda, tatil kredisi veren bankalar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Doğum Borçlanması İyi Mi Hesaplanır?

Doğum borçlanmasının hesaplanması, sigortalı kadınların primlerine günlük kazançlarının üst ve alt sınırlarının içinde olmak şartıyla belirlenecek olan günlük kazançtan %’si üzerinden yapılmaktadır.

Doğrusu 1 Ocak 2023 ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında doğum borçlanması için müracaatta bulunmanız durumunda ihtiyaç duyulan ödemeniz gereken günlük asgari tutar 21,64 TL olacaktır. Yine bu tarihler arasında yapacağınız başvuruda ödemeniz gereken günlük azami tutar da 162,32 TL olacaktır.

Bu miktarın ödenebilmesi için doğum borçlanması için kredi veren bankalar incelenerek bir çözüm yolu bulunabilmektedir. Yine yukarıda bahsettiğimiz koşullara bakılırsa çocuk sayısıyla bağlantılı olarak genel bir değerlendirme yapacak olursak aşağıda belirtilen verilere ulaşılması olasıdır.

 • 1 çocuğa çıkarılan doğum borçlanmasında: 580,80 TL toplam
 • 2 çocuğa çıkarılan doğum borçlanmasında: 31.161,60 TL toplam
 • 3 çocuğa çıkarılan doğum borçlanmasında: 46.742,40 TL toplam

Doğum borçlanması yapacağınız gün sayısı konusunda da gelecek olursak, çocuk sayısına bakılırsa farklılık görülmesi olasıdır. Bu durumda:

 • 1 çocuk için doğum borçlanmasında: 720 gün
 • 2 çocuk için doğum borçlanmasında: 1440 gün
 • 3 çocuk için doğum borçlanmasında: 2160 gün olacak şekilde hesaplanır.
Doğum borçlanması için kredi veren bankalar
Doğum borçlanması için kredi veren bankalar

Doğum Borçlanması Başvurusu Nereye ve İyi mi Yapılmaktadır?

Bankalardan doğum borçlanması için kredi imkanı sunanlar konusunda öncelikle doğum borçlanmasına müracaat adımlarına değinelim. Kadın çalışanların bu uygulama hususunda yasaların belirlenen sayılarınca, çalışmasının geçmiş olduğu Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne veya Toplumsal Güvenlik Merkezi’ne başvuruda bulunmaları mümkündür. İhtiyaç duyulan evraklar ise kimlik fotokopisi ve doğum borçlanması müracaat formudur. Gerekli koşulları taşıyan herkes söz konusu doğum borçlanmasından yararlanabilmektedir.

Bir diğer konu ise doğum borçlanması yaparak erken emekliliğin söz konusu olup olmadığıdır. Birçok vatandaş bu uygulama ile erken emeklilik şansına sahip olabileceğini düşünmektedirler. Ancak durum bu şekilde değildir. Doğum borçlanması yapmanız emeklilik için doldurmanız gereken yaşı değiştirmez. Ancak çalışır durumda olmadığınız zamanlarda meydana gelecek olan eksik primlerinizi tamamlamanıza yarayacaktır. Bu primleri ödemeniz faydalıdır. Doğum borçlanması için kredi imkanı sunan bankalar aracılığıyla parayı almanız mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte, hayvancılık kredisi veren bankalar adlı yazımızı da sizler için hazırladık.

YouTube video

Ayrıca, Tele1 Youtube kanalına abone olarak tüm videolarını keyifle izleyebilirsiniz.

Bankalardan Doğum Borçlanması İçin Kredi Verenlerin Listesi?

Doğum borçlanması olarak adlandırılan, eksik primlerin ödenmesi durumuna dayanan sistem için, 2017 senesinden beri bir takım bankalar kredi imkanı sunmaktadırlar. Bu konuda hem 2017 yılında hem de 2023 yılında yapmış olduğu çalışmalarıyla göze çarpan banka, Ziraat Bankası’dır.

Bir takım koşulların sağlanması karşılığında avantajlı faiz oranlarıyla bu konuda hizmet vermeye devam etmektedir. Doğum borçlanması için kredi veren bankalar denilince akla ilk gelen isim Ziraat Bankası’dır.

Doğum borçlanması denildiğinde akla ilk gelen banka olan Ziraat Bankası ile SGK ortaklaşa bir protokol hazırlamışlardır. Bu protokole göre banka, bu konuda ilklerden sayılmıştır. Burada yapılan başvurular genel olarak çoğunlukla onaylanmaktadır.

Verilen diğer kredilere bakacak olursak daha az detaylı bir inceleme söz konusudur. Kredinin kabul edilme oranı %90 civarında olabilmektedir. 2017 yılında sadece Ziraat Bankası bu kredi imkanını tanırken 2023 yılında bu durum değişmiştir.

Ziraat Bankası dışından doğum borçlanması için kredi imkanı sunan bankalar içerisinde sayacağımız diğer bankalar şunlardır:

 • Halk Bankası
 • İş Bankası

Yukarıda belirttiğimiz SGK ile sözleşme imzalamış olmaları şarttır. Bu bankaların  dışında doğum borçlanması kredi imkanı sunan bankalardan bahsetmek çok da mümkün olmamaktadır. Yine de diğer bankalardan ihtiyaç kredisi adı altında kredi almak ve borcun kapatılması söz konusu olabilmektedir.

Bankaları incelerken faiz miktarlarını kıyaslamanız yararınıza olacaktır. Üstelik kredi son dönemlerde oldukça rağbet görmeye başladığından dolayı zaman içerisinde doğum borçlanması kredisi imkanı sunan bankaların daha da artması beklenilmektedir.

Doğum borçlanması için kredi imkanı sunan bankalar yazımızı hazırladık. Merak edilen diğer bir konu, doğum borcunun taksitlendirilerek ödenip ödenemeyeceği konusudur. Doğum borçlanması için yapılacak başvurunun hemen ardından ödeme için sizlere verilen süre bir aydır.

Bu süre içerisinde ödemede bulunmazsanız yaptığınız başvuru iptal edilecektir. Aynı zamanda miktarı peşin ödemeniz gerekir ve bu tutara taksit yapılmaz. Ancak siz borcunuzun bir kısmını ödeyerek ödemiş olduğunuz kadar günün primini satın alabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 4 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba 8 Ekim 1991 sigorta girişim var iki çocuğum var 1600’ün sigortalı prim günüm EYT kapsamında çocuk borçlanması yapıp dışarıdan geri kalan 18 ayı ödersem 3.600 gün ile emekli olabiliyor muyum yani eyt’den yararlanabiliyor muyum teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu