Kamu Maaşları

MEB Okul Müdürü Maaşı

Okul müdür maaşı ne kadar? Okul müdürü nasıl olunur? Okul müdürü yardımcısı maaşı ne kadar? Okul müdürü maaşları ile ilgili merak ettiğiniz hususları yazımızda bulabilirsiniz.

Okul Müdürü Maaşı 2023 Ne Kadar?

Okul müdürü maaşı, devlet okullarında 7.000 TL ile 9.000 TL arasındadır. Özel okullarda ise okul müdürleri 6.000 TL ile 8.000 TL arasında maaş alıyorlar.

Devlette görev yapan okul müdürleri öğretmen maaşı almaya devam ediyor. Okul müdürlerinin öğretmenlere göre daha yüksek maaş aldıkları düşünülür ancak devlet okullarında böyle bir uygulama bulunmuyor. Hatta derece, kıdem, aile ve çocuk yardımı gibi unsurlara göre okul müdüründen daha fazla maaş alan öğretmenler dahi olabiliyor.

Devlet okullarında müdür olmanın maaş noktasındaki en önemli getirisi ek ders ücretidir. Okul müdürleri haftada en az 2 saat derse girer. Buna karşın müdürlük görevini yaptıkları gerekçesi ile kendilerine haftalık 24 saat ek ders ücret ödenir. Böylece aylık 96 saat ek ders almış olurlar. Ek ders ücreti ise saat başına 20 TL’dir. Dolayısıyla okul müdürleri aylık 1.970 TL ek ders ücreti alır.

Okul Müdürü Maaşı
Okul Müdürü Maaşı

Okul Müdürü Maaşları 2023 Yükseldi Mi?

Okul müdürü maaşları, 9.000 TL ile 11.000 TL arasında değişiyor. Devlet okullarında görev yapan okul müdürleri ek ders hariç, ortalama 8.000 TL maaş alıyor. Özel okullarda görev yapan okul müdürleri ise 4.000 TL ile 7.000 TL arasında maaş alıyor. Ancak burada bahsedilen maaşlar ortalama rakamlardır ve belli unsurlara göre değişebilir.

Okul müdürü olmak için öncelikle EKYS sınavına girilmesi ve buradan yeterli puanın alınması gerekiyor. Bu sınavda baraj 60’dır. Daha düşük puan alanlar müdürlük mülakatına çağırılmazlar. Mülakat için çağrılacak aday sayısı toplam alınacak müdür sayısının 3 katı kadardır. Adaylar, puan sırasına göre çağırılır ve sözlü sınava alınır. Bu sınavda başarılı olanlar devlet okullarında müdür olarak görev yapmaya başlar.

Devlet okullarında müdür olmak isteyenler için süreç genel olarak burada ifade edildiği gibidir. Okullarda öğretmen olarak görev yapan kişiler müdür olmak istediklerinde bu yolu izleyebilir.

Özel okullarda ise durum tamamen farklıdır. Özel okulların yönetimleri deneyimli kişiler arasından kendileri okul müdürü seçer. Bu seçim sınav veya benzeri bir yolla olmaz.

İlginizi çekebilir: Banka müdürü maaşı

İlginizi çekebilir: insan kaynakları müdürü maaşı

Okul Müdürü Yardımcısı Maaşı 2023

Okul müdürü yardımcısı maaşı, 7.000 TL ile 9.000 TL arasında farklılık gösteriyor. Devlette okullarında görev yapan okul müdür yardımcıları öğretmenler ile aynı maaşı alıyorlar. Müdür yardımcılıklarından kaynaklanan fazla maaş alma durumları bulunmuyor. Öğretmen iken aldıkları maaşı müdür yardımcısı olduklarında da almaya devam ederler. Ancak haftalık 19 saat ek ders alırlar. Bu ise aylık 1.520 TL demektir.

Özel okullarda görev yapan müdür yardımcıları ise okulun maaş politikasına göre farklı rakamlar alabilir. Bu noktada deneyim ve iş yoğunluğu oldukça önemlidir. Bir özel okulda müdür yardımcıları 8.500 TL maaş alırken, başka bir özel okulda 7.500 TL maaş alabilirler.

Okul Müdürü Maaşları 2023 Güncel

Okul müdürü maaşları 2023 yılında ortalama olarak 5.500 TL + ek ders ücreti kadar oldu. Devlet okullarında görev yapan okul müdürlerinin ortalama 2.000 TL ek ders ücreti alırlar. Böylece maaşlar 7.500 TL olur.

Bilindiği gibi okul müdürlerinin maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılıyor. Temmuz 2023 döneminde maaşlara %8,45 zam yapıldı. Bu zam, aynı zamanda ek dersleri de etkiledi. Böylece bir önceki döneme göre maaşlardaki ortalama artış 600 TL kadar oldu.

Okul Müdürü Yardımcısı Maaşı
Okul Müdürü Yardımcısı Maaşı

Okul Müdürleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Okul müdürleri 7.000 TL ile 8.000 TL arasında maaş alıyor. Devlette görev yapanlar bu rakamın üzerine bir de ek ders ücreti alıyor. Müdürlere ödenen ek ders ücreti aylara göre değişse de genellikle 2.000 TL üzerinde oluyor. Böylece devlette müdür maaşları 7.500 TL seviyesini geçiyor.

Özel okullarda görev yapan okul müdürleri ise herhangi bir ek ödeme almıyor. Burada maaş seviyesi özel okulun maaş politikasına göre şekilleniyor.

Okul müdürü maaşı 2023 yılı için 5.000 TL ile 6.000 TL arasındadır. Devlette görev yapan müdürlerin maaşları ek ders, BES kesintisi, çocuk ve aile yardımı gibi unsurlara göre değişiyor. Özel okullarda görev yapan müdürlerin maaşları ise deneyim, asgari geçim indirimi, medeni hal ve çocuk sayısına göre değişiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan devlet okullarda maaşlar ilgili mevzuata göre düzenleniyor. Özel okullardaki maaş düzenlenmesinden ise okulun ilgili birimi sorumludur. Ancak maaşlar kesinlikle asgari ücretten düşük olamıyor. Buna dair SGK tarafından gerekli kontroller yapılıyor.

Emekli Okul Müdürü Maaşı 2023 Ne Kadar?

Emekli okul müdürü maaşı, 3.950 TL ile 4.900 TL arasındadır. Okul müdürlerinin almış oldukları emekli maaşları görev sırasında aldıkları maaşa göre farklılık gösteriyor. Özel okullarda görev yapan okul müdürlerinin farklı oranlarda maaş alması emekli maaşlarının da farklı olmasına neden oluyor. Ancak devlet okullarındaki maaşlar standart olduğundan devletten emekli olanların maaşları arasındaki farklar daha azdır.

Lise Okul Müdürü Maaşı 2023

Lise okul müdürü maaşı, 9.000 TL ile 11.000 TL arasında oluyor. Lise müdürleri, haftalık 24 saat ek ders alırlar. Bu rakam aylık bazda maaşlara yaklaşık olarak 2.000 TL olarak yansıyor. Dolayısıyla devlette görev yapan lise müdürleri 8.000 TL ile 9.000 TL arasında maaş alırlar.

MEB Okul Müdürü Maaşı 2023

MEB okul müdürü maaşı, 9.000 TL ile 11.000 TL arasındadır. Anaokullarında görev yapan okul müdürleri 26 saat, diğer okullarda görev yapan okul müdürleri ise 24 saat ek ders ücreti alır. Bu ücret ile birlikte maaşlar 10.000 TL ile 13.500 TL seviyesine kadar yükselir.

Sizlerle paylaştığımız okul müdürü maaşı rakamları bilgilendirme amaçlıdır. Bu rakamlar farklı unsurlara bağlı olarak değişebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu