Yapı Kredi

Esnek Hesap Nedir? Yapı Kredi’den Büyük Yenilik 2022

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından birisi olan Yapı Kredi’nin müşterilerine sunduğu esnek hesabın özellikleri ve avantajları nelerdir? Nasıl esnek hesap açtırabilirsiniz? Bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizlere sunuyoruz.

Esnek Hesap Nedir?

Esnek hesap; Yapı Kredi tarafından müşterilerine sunulan yeni nesil bir kredili mevduat hesabıdır.. Vadesiz hesabınızda para olmasa dahi, daha önceden size tanımlanan limitiniz dahilinde hesabınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Bu kapsamda Yapı Kredi esnek hesap üzerinden para çekebilir, kredi kartı borcunuzu ödeyebilir ve kartınızla harcama yapabilirsiniz.

Bu hesabının müşterilere sunulmasının temelinde acil ihtiyaçların karşılanması yatıyor. Hesabınızdaki paranın bittiğinden habersiz olduğunuz anlarda kötü bir sürpriz yaşamanız engelleniyor. Böylece adeta hesabınızda para varmış gibi banka hesabınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Esnek Hesap Özellikleri ve Avantajları Nedir?

Yapı Kredi esnek hesap, müşterilerin birçok ihtiyacına cevap verecek özelliklere ve avantajlara sahip olarak geliştirilmiştir. Bu hesabın en önemli özelliği, isteğe bağlı kullanılması oluyor. Eğer banka tarafından hesabınıza tanımlanan ek hesabı kullanmazsanız, sizden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Yani ek hesabınız olduğu için faiz ödemesi yapmanız gerekmiyor.

Hesabınızda tanımlı olan miktar sizin için adeta bir acil durum kurtarıcısı oluyor. Hesabınızda para kalmadığında ve acil nakit paraya ihtiyaç duyduğunuzda, esnek hesap üzerinden istediğiniz tutarı kullanabilirsiniz. Daha sonra ise kullanmış olduğunu bu tutarları, belirlenen faiz oranları üzerinden bankaya ödüyorsunuz.

Acil nakit ihtiyaçlarının adeta kurtarıcısı olan kredili mevduat hesabını bankanızla görüşerek ücretsiz olarak açtırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Garanti Elma hesabı nedir

Esnek hesabınızı kullandığınızda, kullanılan tutar ve kullanım yapılan gün sayısına göre faiz tutarı hesaplanıyor. Bir nevi nakit avans olarak kullanmış olduğunuz tutarı ne kadar erken öderseniz, o kadar düşük faiz tutarı ödemiş oluyorsunuz. Faiz hesaplamasının aylık değil de günlük yapılması, esnek hesap kullanıcıları adına önemli bir avantajdır. Bu hesapla yapabilecekleriniz genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Nakit para çekme
 • Havale ve EFT gibi para transferleri yapma
 • Esnek hesaba bağlı olan TLCard’ı bütün ihtiyaçlar için kullanma
 • İnternet üzerinden veya direkt mağazalardan alışveriş yapma
 • Fatura, kredi taksiti ve diğer ödemeleri gerçekleştirme

Esnek hesap özellikleri bu şekilde olur iken acil nakit ihtiyacının en etkili ve en kısa yoldan çözülmesini sağlayan bir hesap türüdür.

Esnek Hesap Nedir
Esnek Hesap Nedir

İlginizi çekebilir: Halkbank mevduat faiz oranları nedir?

Esnek Hesap Başvuru Nasıl Yapılır?

Esnek hesap başvurusu için Yapı Kredi müşterilerine farklı seçenekler sunmuştur. Söz konusu seçeneklerden kendiniz için uygun olanı tercih ederek hemen bir esnek hesap açtırabilirsiniz. Başvuru için kullanabileceğiniz kanallar şu şekildedir;

 • Yapı Kredi mobil uygulaması
 • Banka şubeleri
 • İnternet şubesi
 • Müşteri iletişim merkezi (444 0 444 veya 0850 222 0 444)
 • Yapı Kredi ATM’leri

Banka şubesi veya müşteri iletişim merkezi üzerinden esnek hesap başvurusu yaparken, karşınızdaki görevlinin yönlendirmesi ile başvuruyu kısa sürede tamamlayabiliyorsunuz. Bireysel internet şubesinden veya mobil uygulama üzerinden yapacağınız başvurularda ise aşağıdaki adımları takip ederek başvuruyu tamamlayabilirsiniz;

Hesaplarım > Esnek Hesap Başvurusu ve Limit Arttırma

Benzer şekilde bankanın ATM’lerinden de esnek hesap açtırabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yapılan hesap başvurularını Yapı Kredi genellikle onaylıyor ve hesabı hemen kullanabiliyorsunuz. Ancak kredi notu çok kötü olan ve resmi bir geliri olmayanların başvuruları onaylanmayabiliyor. Ya da böyle kişiler sunulan esnek hesap limit seviyesi oldukça düşük olabiliyor. Dolayısıyla yapılan başvurunun böyle sonuçlanacağını da dikkat almalısınız.

İlginizi çekebilir: TEB marifetli hesap nedir?

Esnek Hesap İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Diğer bankalarda olduğu gibi Yapı Kredi Bankası’nda da kredili mevduat hesabı başvurusunda birtakım belgeler isteniyor. Bu belgeler şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı
 • Gelir belgesi

Bu iki belge ile esnek hesap başvurusu hemen yapılabilir. Gelir belgesi olarak ücretli çalışanların son maaş bordrosunu getirmesi yeterli oluyor. Bordro alamayacaklar ise çalıştığı firma tarafından onaylanan ücret belgesi, serbest meslek sahipleri ise son vergi levhasının fotokopisini getirmeleri gerekiyor.

Bu belgelerin talep edilmesinin nedeni bankanın kendisini güvene almak istemesidir. Yukarıda belirtildiği gibi banka kullandığınız nakit avansı ödemenizi şüpheli görüyorsa başvurunuzu kabul etmeyecektir.

Başvurunuzu mobil uygulama veya internet şubesi üzerinden yapmışsanız, bahsedilen belgeleri daha sonra şubeye götürebilirsiniz. Bu noktada banka yetkilileri size ulaşıyor ve gerekli bilgilendirmeyi yapıyor.

Esnek hesap başvurusu yaparken bu belgelerin bankaya sunulması gerekiyor. Ancak normal banka hesabınızı açarken bu belgeleri bankaya vermişseniz yeniden talep edilmeyebilir. Özellikle ücretli çalışanlar ve maaşını bankadan alanlardan söz konusu belgeler istenmiyor.

İlginizi çekebilir: Fibabanka kiraz hesap nedir?

Esnek Hesap Nasıl Kapatılır?

Esnek hesap kullanıcıları istedikleri zaman hesaplarını kapatabiliyor. Ancak bunun için öncelikle esnek hesaba ilişkin kullanım var ise mevcut borçların ödenmesi gerekiyor. Borçlarınızı ödedikten sonra müşteri hizmetleri veya banka şubesi üzerinden kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Esnek hesap kapatma işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız hesabınızı kullanmamanız yeterli olacaktır. Çünkü esnek hesabı kullanmadığınızda herhangi bir faiz veya farklı bir ödeme yapmanız gerekmiyor.

Esnek Hesap Faiz Hesaplama

Esnek hesap faiz hesaplama kullanılan miktar ve süreye dikkate alınarak yapılıyor. Bu noktada kullanmış olduğunuz tutara günlük faiz uygulanıyor. Ne kadar erken ödeme yaparsanız ödemeniz gereken faiz miktarı da o kadar azalmış oluyor.

Öncelikle uygulanan faiz oranlarına değinmek gerekiyor. Ancak son dönemde faiz oranlarının sürekli değiştiğini unutmamanız gerekiyor. Burada belirtilen oran güncel ek hesap faiz oranıdır. Fakat daha sonraki süreçte bu oran değişebilir.

İlginizi çekebilir: Vakıfbank Arı hesabı nedir?

Esnek Hesap Yapı Kredi Ürünüdür
Esnek Hesap Nedir : Yapı Kredi Ürünüdür

Esnek hesap aylık faiz oranı %1,98

Faiz hesabı yapılırken bu oran dikkate alınıyor. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta, hesaplamalar sırasında farklı kalemlerin de maliyet dahil edilmesi. Böylece ödenmesi gereken biraz daha artabiliyor.

Örneğin; esnek hesabınızdan 100 TL kullandığınızı varsayalım. Bu miktar için günlük ödeyeceğiniz faiz miktarı 16 kuruştur. İki gün sonra ödeme yaparsanız, ödemeniz gereken faiz tutarı 24 kuruş olmaktadır. Aylık olarak ise ödeyeceğiz faiz tutarı 2,46 TL civarındadır.

Esnek hesap faiz hesaplama işleminden de görüleceği üzere ilk gün için bir miktar daha yüksek faiz alınıyor. Ancak diğer günler bu miktar sabittir ve 100 TL için yaklaşık 8 kuruştur.

Esnek Hesap Limiti Nasıl Arttırılır?

Esnek hesap limiti banka tarafından resmi olarak elde ettiğiniz gelir dikkate alınarak belirleniyor. Ancak size verilen limiti yetersiz buluyorsanız limitin arttırılması için başvuru yapabilirsiniz. Ek hesap limitine ilişkin başvuruyu şubeler, internet şubesi, mobil şube ve iletişim merkezlerinden yapılıyor.

Esnek hesap limiti arttırma başvurunuz değerlendirilirken yine gelir durumunuz dikkate alınıyor. Bunun yanında bankacılık işlemlerinize ve kredi notunuza da bakılıyor. Bütün bunlar birlikte değerlendirilerek karar veriliyor.

Esnek Hesap Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Esnek hesap borç ödemesi için ayrı bir işlem yapmanız gerekmiyor. Hesabınıza para yatırdığınız anda bu miktardan borç tahsil ediliyor. Böylece hesaptaki kredi borcu ödenmiş oluyor. Ne kadar borcunuz olduğunuzu hesap özeti üzerinden rahatlıkla öğrenebilir ve planlamalarınızı da buna göre yapabilirsiniz.

Bu noktada merak edilen bir diğer önemli husus ise faiz ödemelerinin ne zaman yapılacağı ile ilgilidir. Esnek hesaplardaki faiz ödemeleri aylık veya 3 aylık periyotlarda yapılıyor. Bu noktada tercih sizin, yani müşterilerindir. Tercih edilen dönemin sonuna kadar ödemelerin yapılması gerekiyor.

Esnek Hesap Borcu Taksitlendirilir Mi?

Esnek hesap borcu, seçilen ödeme dönemi sonuna kadar ödenmelidir. Bu noktada Yapı Kredi müşterilerine taksitlendirme seçeneği sunmuyor. Yani esnek hesap, bir taksitli ek hesap değildir. Mevcut uygulamada ödemelerin taksitlendirilmesine izin verilmemektedir.

Ancak bankanın kredi kartı üzerinden çekeceğiniz nakit avansı taksitli olarak ödeyebilirsiniz. Nakit avans kullandıktan sonra ödeme için taksitlendirme seçeneği tercih edebilirsiniz. Böylece çektiğiniz tutarı üzerinden hesaplama yapılır ve taksit tutarları belirlenmiş olur.

Esnek hesap üzerinde olmayan taksitlendirme seçeneğini bu şekilde kullanabilirsiniz. Taksitli ödeme seçeneğinde faiz oranlarının farklılaşabileceğini unutmamanız gerekiyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu