FiyatlarUlaşım

Korsan Taksi Fiyatları 2022 Ne Kadar Alıyor?

Korsan taksi fiyatları ne kadar, 2022 yılında zamlandı mı ve benzeri sorularınızın yanıtlarına hemen içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Çünkü korsan taksi ile ilgili fiyatlar dahil olmak üzere merak edebileceğiniz diğer tüm detayları kaleme aldık.

Korsan taksi fiyatları
Korsan taksi fiyatları

Korsan Taksi Fiyatları

Korsan taksi fiyatları illere ve hatta semtlere göre farklılık gösteriyor. Normal şartlarda sarı taksiler ticari olarak hizmet verir. Ticari hizmet verdikleri için yasal olarak yolcu taşımalarında hiçbir sakınca yoktur. Ancak buna alternatif olarak korsan taksilerin sayısı da gün geçtikçe artış gösteriyor. Kişiler kendi araçları ile duraklara bağlı ancak korsan şekilde hizmet verebiliyor. Bazı illerde ve ilçelerde korsan taksilerin kilometre fiyatları şu şekilde yansıyor;

  • Bodrum korsan taksi fiyat listesi kilometre başına 4,5 TL
  • Esenler korsan taksi fiyat listesi kilometre başına 5 TL

Ülkemizde korsan taksi hizmeti vermek de almak da normal şartlarda yasaktır. Ancak buna rağmen özellikle de İstanbul’un çeşitli ilçelerinde sayısız korsan taksi hizmeti sunan kişiye rastlamak mümkündür.

Korsan taksi ne kadar alıyor
Korsan taksi ne kadar alıyor

Korsan Taksi Nedir?

Korsan taksi en yalın tanımıyla hiçbir turizm ya da taşımacılık şirketi bünyesinde olmayan, ticari kayı ya da taksi plaka kaydı olmayan binek araçların yolcu taşımacılığı hizmeti vermesidir. Kendi aracı olan ve aracını ek gelir amaçlı değerlendirmek isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu bir iş alanı olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Ancak korsan taksi hizmeti verildiği saptandığı zaman kişiye büyük cezalar yansıtılır.

Korsan Taksi Hizmeti Nasıl Verilir?

Kendi binek aracınız varsa ve korsan taksicilik yapmayı istiyorsanız birden fazla alternatif yol deneyebilirsiniz. Bireysel olarak kendi çevrenize bu hizmeti verebileceğiniz gibi yasal taksi durakları ile anlaşma sağlayarak da hizmet verebilirsiniz.

Bodrum korsan taksi ya da Türkiye’nin birçok noktasında yer alan taksi durakları mevcut müşteri potansiyeline yetişemediği için korsan taksi hizmeti sunmaktayız şeklinde bildirimde bulunuyor. Bu tarz duraklarla yüz yüze ya da web siteleri üzerinden irtibata geçerek siz de hizmet vermeye başlayabilirsiniz.

Korsan taksi fiyatları ve detayları hakkında yer verdiğimiz tüm detaylar sadece bilgilendirme amacı taşır. Bu noktada yanlış ya da eksik bilgi verdiğimizi düşünüyorsanız ya da korsan taksicilik deneyiminiz varsa tüm detayları yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Akyol Taksi plaka fiyatları ne kadar?

Korsan Taksi Cezası Ne Kadardır?

Korsan taksi hizmeti almak da vermek de ülkemizde yasal suç kapsamında değerlendiriliyor. Bu noktada 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren korsan taksilere binmeyi tercihe den her yolcuya 607 TL ceza uygulanırsan korsan yolcu taşımacılığı yapan araç sahiplerine ile 1823 TL ile 9125 TL arası ceza yansıtılacaktır.

Korsan Taksi Kaç Ay Bağlanır?

Korsan taksi hizmeti veren kişilere istisnasız olarak 1823 TL ile 9125 TL arası para cezası yansıtılıyor. Bunun yanı sıra hizmet verilen araç ise 2 ay boyunca bağlanarak trafikten bu süre zarfında men ediliyor. Sürücünün ehliyet puanından ise 20 puan düşürülerek ceza yansıtılıyor.

Korsan Taksi ile Yolculuk Etmek Suç Mu?

Korsan taksi hizmeti vermek de korsan taksileri yolcu olarak tercih etmek de tamamen yasal suç kapsamındadır. Hizmeti alan da veren de tam kusurlu görüldüğü için yolcu ve araç sahipleri para cezasına çarptırılır.

Korsan Taksiye Binme Cezası Nereye Ödenir?

Korsan taksi kullandığınız saptandıysa direk para cezasını maruz kalırsınız. Gelen bu para cezasının ödemesini ise banka şubelerinden, PTT şubelerinden ya da vergi dairesi üzerinden kolayca ödeyebilirsiniz.

Korsan Taksi İtirazı Nereye Yapılır?

Korsan taksi hizmeti saptandığı zaman araçlar 2 ay yani 60 gün boyunca trafikten men ediliyor. Bu noktada aracının 60 gün boyunca men edilmesini istemeyen kişiler itirazlarını İdare Mahkemesi’ne dava açarak yapabilir. Mahkeme tarafından alınacak karar sonucunda araç sahipleri araçlarını geri alabilir.

Korsan Taksi Durağı Nereye Şikayet Edilir?

Korsan taksi durakları, araç sahipleri ve yolcular şikayet edilebilir. İhbar etmek için (0530) 580 77 99 numaralı telefonu arayarak 7/24 şikayet bildirimlerinizi aktarabilirsiniz. Bunun yanı sıra hafta içi mesai saatleri içerisinde ise direk 0216 327 07 73 numarasını arayarak ya da direk korsanihbar@tbym.org adresine ulaşarak da şikayet bildiriminde bulunabilirsiniz

Korsan İhbar Hattı Kaç?

7/24 korsan ihbar hattı için (0530) 580 77 99 numarasını, hafta içi şikayet bildirimi için ise 0216 327 07 73 numarayı arayabilirsiniz.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu