Medikal

Vajinismus Tedavisi Ücreti

Vajinismus tedavisi ücreti ne kadar? Vajinismus nedir? Nasıl tedavi edilir? Vajinismus ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus; vajina girişinde yer alan kasların kasılarak, cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale getirdiği duruma verilen isimdir. Buradaki kasılma kadının kendi isteğiyle yaptığı bir kasılma değildir ve istem dışı olarak gerçekleşir.

Kadın, ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu durumu engelleyemez. İşte bundan dolayı vajinismus bir rahatsızlık olarak kabul edilir ve tedavi edilmesi gerekir.

Vajinismus tedavisi ücreti ne kadar
Vajinismus tedavisi ücreti ne kadar

Vajinismus olan kişilerde vajinanın girişinde yer alan kasların kasılmasına bağlı olarak yanma, acı, ağrı ve benzeri olumsuzluklar yaşanır. Kasılmalar nedeniyle cinsel ilişkiye girmek çok zordur. Ancak cinsel ilişkiye girilse dahi kadın büyük acılar çeker ve bu durumdan ciddi rahatsızlık duyar.

Vajinismus, vajinanın etrafında yer alan pelvik taban kaslarıdır. Bunlar, cinsel birleşme sırasında istemsiz bir şekilde kasılır. Hasta, bu durumun çoğu zaman farkında dahi olmaz ve kaslarını kontrol edemez.

Bu probleme sahip olan kadınlar rahatsızlıklarının farkına sonradan varır. Evlendikten sonra ilk cinsel ilişki deneyimi sırasında yoğun ağrı hissetme, cinsel ilişkiye girememe gibi şikayetler, vajinismus belirtileri olarak kabul edilir.

İlginizi çekebilir: eczanelerde satılan cinsel gücü artırıcı ilaçlar nelerdir?

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus nedenleri, fiziksel ve fiziksel olmayan nedenler şeklinde ikiye ayrılır. Fiziksel nedenler; vajina girişinin dar olması, vajina girişinde yer alan kitle veya perde gibi unsurlardır.

Ancak fiziksel nedenlere bağlı olarak tespit edilen vajinismus oranı, toplam vakaların sadece %1-2’sini oluşturuyor. Dolayısıyla bu sorunun temelinde fiziksel olmayan nedenler yatıyor.

Bu problemin temelinde genellikle geçmişten genel psikolojik unsurlar var. Geçmişte cinsel ilişki ile ilgili duyulanlar, korkutucu hikayeler ve bilinçaltına yerleşen korkular gibi durumlar nedeniyle hastalık ortaya çıkabiliyor. Buradaki en önemli hususlardan birisi, hastalığın cinsel deneyim girişimi yaşayana kadar fark edilmemesidir.

Farklı nedenlerle vajinismus ortaya çıkabilir ancak burada psikolojik nedenlerin oranı çok yüksektir. Bu durum, vajinismus tedavileri içerisinde terapi yöntemlerinin önemli bir yer tutmasına neden oluyor. Fakat tedavi için terapinin haricinde fiziksel çalışmaların yapılması da gerekebiliyor.

İlginizi çekebilir: Travocort krem fiyat ne kadar?

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi; cinsel terapi, fiziksel çalışmalar ve benzeri yöntemler kullanılarak yapılıyor. Tedavi için kullanılan yöntemler, hastaların genel durumlarına göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin; bazı hastalar için sadece cinsel terapi yöntemi tercih edilirken, bazı hastalar için ise birden fazla yöntemin aynı anda kullanılması tercih edilebiliyor.

Vajinismus problemi, genellikle ilk gece olarak da ifade edilen ilk cinsel ilişkide fark ediliyor. Böyle bir durumla karşılaşacağını tahmin etmeyen kadınlar, yaşadıkları durumun bir rahatsızlık olduğunu dahi bilemiyor. Öyle ki; bu durumun normal olduğunu ve zamanla düzeleceğini düşünenler dahi var.

Rahatsızlık fark edilince uygun bir klinikte tedavi süreci başlatılıyor. Bu süreçte öncelikle hastanın durumunun tespit edilmesi için jinekolojik muayene yapılıyor. Hastanın vajinismus olduğu anlaşılırsa buna uygun bir tedavi planı oluşturuluyor. Tedavi, hastanın durumuna göre 3 ay ile 12 ay arasında sürebilir. Vajinismus çiftleri, bu süreçte sabırlı olmalı ve tedavi planına uymalıdır.

Bu süreçte vajinismus merkezleri farklı yöntemler kullanabiliyor. Cinsel terapiyi tercih eden merkezler tedaviden alınan sonuca göre diğer yöntemleri de buna ek olarak kullanabiliyor.

Vajinismus tedavisi ücreti
Vajinismus tedavisi ücreti

İlginizi çekebilir: ozon tedavisi fiyatları ne kadar?

Vajinismus Tedavisi Ücreti Ne Kadar?

Vajinismus tedavisi fiyatları; hastalığın derecesine, uygulanacak tedavi yöntemi ve seans sayısı gibi farklı unsurlara bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Bundan dolayı fiyatlar hakkında net bir rakam vermek neredeyse imkansız.

Vajinismus hastaları, genellikle uzun süre tedaviler sonrasında bu sorunu aşabiliyor. Uygulanan tedaviler için ise farklı fiyat seçenekleri sunulabiliyor. İsteyen hastalar, seans sayısı üzerinden ödeme yapabiliyor. Burada sorunun kaç seans sonunda tamamen düzeleceği bilinmediği için ödenecek ücreti kestirmek zor. Bazı hastalar sadece birkaç seans sonunda önemli bir ilerleme gösterirken, bazıları ise bu ilerleme için daha fazla sayıda seansa ihtiyaç duyabiliyor.

Vajinismus tedavi merkezi bünyesinde yer alan uzmanlar tarafından yapılan seanslar, genellikle 40 ila 50 dakika arasında sürüyor. Seans üzerinden ücretlendirme tercih edildiğinde her seans için ayrı ödeme yapılması gerekiyor. Seans sayısına göre ödenecek toplam ücret farklılık gösteriyor.

Vajinismus tedavi ücreti konusunda sunulan bir diğer seçenek ise paket ücret tarifesidir. Burada sunulan fiyat, hastalığın tamamen aşılana kadar yapılan seansların tamamı için ödenecek ücrettir. Seans sayısı kesin olmamakla birlikte yaklaşık kaç seans sonunda sonuç alınabileceğine dair bir tahmin yapılır. Ve buna göre bir rakam belirlenir.

Genel olarak vajinismus tedavisi için ödenecek rakam, seans sayısına bağlı olarak belirlenir. Bu rakamın tüp bebek tedavisine göre daha ucuz olduğu söylenebilir. Ancak bazılarına göre ücretler son derece yüksektir.

Vajinismus tedavisi pahalı mı?

Vajinismus tedavisinin pahalı olup olmadığı, kişiden kişiye göre değişebiliyor. Vajinismus tedavisi genellikle tip bebek ile kıyaslanıyor ve tüp bebek tedavisine göre ucuz olduğu ifade ediliyor.

Vajinismus kaç seansta tedavi edilir?

Vajinismus tedavisinin kaç seans süreceğini direkt olarak söylemek çok zordur. Bu rahatsızlık, herkeste aynı şiddette olmayabiliyor. Bundan dolayı bazılarında daha az sayıdaki seans ile tedavi gerçekleşirken, bazıları için ise daha fazla seansa ihtiyaç duyulabiliyor.

Vajinismus hastalığı için hangi bölüme gidilmeli?

Vajinismus tedavisi için kadın doğum uzmanına gidilmelidir. Burada konulacak teşhisin ardından tedavi için özel merkezler tercih edilebilir.

Vajinismus olan bir kadın hamile kalabilir mi?

Vajinismus olan kadınlar hamile kalabilir. Yarım cinsel birleşme sonucunda spermler rahime ulaşabilir. Ayrıca vajinanın hemen dış kısmına yapılacak boşalma sonucunda da gebelik gerçekleşebilir. Spermlerin yüzme yetenekleri, dışa boşalma sonucunda gebeliğin gerçekleşmesini sağlar.

Vajinismus kendi kendine geçer mi?

Vajinismus, önemli ve dikkate alınması gereken bir problemdir. Bu sorunun aşılması için mutlaka uzman yardımı alınması gerekir. Kendi kendine geçme olasılığı yok denecek kadar azdır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu