Başvuru

Almanya Üniversite Başvurusu ve Gerekli 6 Evrak

Almanya üniversite başvuru nasıl yapılır, Almanya’da hangi bölümler okunur, Almanya’daki üniversitelere başvuru yaparken hangi belgeler gerekli? Merak ettiğiniz bütün soruların cevabı bu yazımızda mevcut.

Almanya Üniversite Okumak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki eğitimin kalitesi çoğu üniversitede yeterli olsa da öğrenciler yurt dışındaki farklı üniversitelerden de eğitim almayı tercih ediyor. Özellikle lisans eğitimi için yurt dışında birçok üniversiteye başvuru yapılmakta.

Almanyada üniversite okumak
Almanya’da üniversite okumak

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin büyük çoğunluğu tercihlerini Almanya’dan yana kullanıyor. Tabi öğrencilerin bu tercihinde iki farklı faktör rol oynuyor. Almanya öğrenci kabulünde Türkiye ile iş birliği yaparken aynı zamanda birçok alanda kaliteli eğitim şansı tanıyor.

Eğer Almanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız Almanya Akademik Değişim Servisi kapsamında başvuruda bulunabilirsiniz. DAAD Türkiye projesi ile yürütülen bu çalışmalarda Almanya’daki üniversiteler tarafından yapılan ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

Almanya’daki bir üniversitede eğitim almak için birazdan vereceğimiz belgeleri toplayarak ve varsa eğer üniversitenin istediği belgeleri hazırlayarak başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yaparken DAAD Türkiye ile iletişime geçmeli ve buradaki üniversite ilanlarından size uygun üniversiteyi ve eğitimi seçmelisiniz. Eğitimde lisans eğitimi ya da yüksek lisans eğitimi tercihlerinde bulunabilirsiniz.

Almanya Üniversite Başvuru Evrakları

Almanya’da üniversite okumak için bazı belgelere ihtiyaç duyuluyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mezun olunan liseden alınacak diploma
 • ÖSYM üniversiteye kabul belgesi
 • Başvuru yapacağınız üniversiteye yazılmış mektup
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • İngilizce ve Almanca dil yeterlilik belgesi

Almanya’daki çoğu üniversite İngilizce dil yeterlilik belgesi ile öğrenci kabul ediyor. Ancak bazı üniversiteler Almanca dilinde de yeterlilik istiyor. Bu durumda Almanca dil yeterlilik sınav sonucunun iletilmesi gerekiyor.

Üniversiteye göndereceğiniz belgelerin noter onaylı Almanca tercüme edilmiş belgeler olmalıdır. İşlemler Türkiye’deki kadar hızlı yürütülmeyeceği için eksiksiz bir şekilde gönderdiğinizden emin olmalısınız.

İlginizi çekebilir: üniversiteye dilekçe nasıl yazılır?

Almanya’da Hangi Bölümler Okunabilir?

Almanya’da eğitim almak istiyorum diyen birçok öğrenci beraberinde hangi bölümleri okuyabileceğini de merak ediyor. İyi haber şu ki Almanya’da eğitim alabileceğiniz birçok program bulunuyor.

Almanya’da tıp eğitimi ve Almanya’da mühendislik eğitimi en çok tercih edilen bölümlerden. Ancak zaman zaman başvuru için ilan açıldığında farklı bölümleri de görebiliyoruz. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hukuk
 • Tekstil
 • Uluslararası ilişkiler
 • Finans programları
 • Veri bilimi

Bu alanlarda ve alt alanlarında siz de eğitim alabilirsiniz. YÖK denkliğinin de sağlanacağı bu alanlarda eğitim aldıktan sonra ister yurt dışında çalışabilir isterseniz ülkenize dönerek de iş bulabilirsiniz.

almanya üniversite başvurusu
Almanya üniversite başvurusu

Almanya’da Hangi Üniversitede Eğitim Alınabilir?

Almanya’da eğitim görebileceğiniz üniversitelerin isimleri hakkında ne yazık ki net bir bilgi veremiyoruz. Çünkü her dönem farklı üniversiteler ilan açıyor ve farklı alanlarda öğrenci kabul ediyor.

Eğer Almanya’daki hangi üniversitelerin öğrenci kabul ettiğini merak ediyorsanız DAAD resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Burada hem hangi üniversitelerin ve bölümlerin ilan açtığını görebilir hem de üniversitelerin özel bir isteğinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Almanya üniversite başvuru formu çoğu zaman yeterli olmayacağından üniversite ile doğrudan iletişime geçmenizi öneriyoruz. Eğer Almanya’da eğitim konusunda merak ettiğiniz başka hususlar varsa DAAD internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Almanya’da üniversite başvurusu nasıl yapılır?

Almanya’da üniversite okumak istiyorsanız DAAD platformunu ziyaret edebilirsiniz.

Kimler Almanya'da üniversite okuyabilir?

Almanya’daki üniversitelerin şartlarını yerine getiren herkes Almanya’da üniversite okuyabilir.

Almanya’da üniversite okuma şartları nelerdir?

Almanya’da üniversite okuma şartları ilan açan üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir.

Almanya’da üniversite başvuruları ne zaman?

Almanya üniversite başvuruları genellikle bahar ve yaz aylarında açılır.

Almanya’da okumak için hangi sınav?

Almanya’da okumak için ÖSYM tarafından yapılan resmi sınavlara girmeniz gerekiyor.

Almanya'da üniversite okumak için Almanca şart mı?

Bazı üniversiteler İngilizce dilinin yanı sıra Almanca dilinin de olmasını istiyor.

Almanya'da hangi bölümleri okuyabilirim?

Almanya’da tıp, mühendislik, hukuk vb. bölümleri okuyabilirsiniz.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu