Kamu Maaşları

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi

Evde bakım maaşı yatan iller listesi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bu içeriğimiz tam size göre. Bu yazımızda evde bakım parası alan kişiler için maaş listesi belli oldu mu onu konuşacağız.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı ya da bilinen diğer adıyla evde bakım parası evde bakıma muhtaç bireylere bakan diğer aile bireyine verilen düzenli ödemelerdir. Bu maaşlar engelli ile yaşlı bireylere bakan ve aynı zamanda maddi durumu iyi olmayan diğer aile bireyine yapılır. Yani kısaca bakım parasıdır.

Evde bakım maaşı alan kişiler genel olarak engelli ya da yaşlı bireyin eşi ile çocuğu oluyor. Bu kişiler bakıma muhtaç olan kişi ile aynı adreste ikamet etmek zorunda. Çünkü zaman zaman bakanlık görevleri tarafından denetime gelinebiliyor.

Evde bakım maaşı alabilmek için bakıma muhtaç kişinin ağır engelli olması gerekiyor. Yani fiziksel ve zihinsel olarak sağlık sorunlarının birlikte olması evde bakım maaşı almaya hak kazanmak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Evde Bakım Maaşı Kaç TL Oldu?

Evde bakım maaşının güncel miktarını merak eden bakıcı sayısı oldukça fazla. Peki evde bakım maaşı ne kadar?

En son yapılan zamlarla birlikte Kasım 2021 evde bakım maaşı 1.658 TL’ye kadar çıkmıştı. Ancak bu maaşlara da yeni bir zam yapıldı ve 2023 evde bakım maaşı 2 bin 706 TL’ye kadar çıktı.

evde bakım maaşı yatan illerin listesi
evde bakım maaşı yatan illerin listesi

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi Güncel

Geldik yazımızın en önemli yerine. Evde bakım maaşı yatan iller hangileri?

Evde bakım maaşı alan kişiler evde bakım maaşı ödemesinin yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor ve evde bakım maaşı yattı mı şeklinde sorular yöneltiyor.

Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor ki evde bakım maaşlarının yattığı il diye bir kavram ne yazık ki yok. Evde bakım maaşları genellikle ayın ilk 15 günü içerisinde yatar. Maaşlar farklı tarihlerde hesaplara yattığı için maaş alan kişiler illere göre maaşların farklı tarihte yattığını düşünüyor. Örneğin bir kişiye 12 Kasım tarihinde ödeme yapıldıysa size 16 Kasım tarihinde ödeme yapılabilir. Yani günler farklılık gösterebilir.

Evde bakım maaşının yatıp yatmadığını öğrenmek istiyorsanız ve bakiye takibi yapmak istiyorsanız mobil bankacılık uygulamasını kullanabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve mobil bankacılık şifreniz ile uygulamaya girebilir, maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı?

evde bakım maaşı yatan iller listesi
evde bakım maaşı yatan iller listesi

Evde Bakım Maaşı Yatmadı Ne Yapmalıyım?

Evde bakım maaşlarının yatma süresi kimi zaman gecikebiliyor. Bu durumda evde bakım maaşı neden yatmadı diye soru yönelten pek çok bakıcı yanıt bulmak istiyor.

Bakım parası alan kişiler ikametgâh adresini değiştirdiğinde ya da maaş alan kişi usulsüzlük yaptığında maaşlar kesilebiliyor. Böyle bir durumda itiraz etmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili kurumlarına başvurmanız gerekiyor. Eğer maaşınızda kesinti söz konusu değilse ancak maaş alma ile ilgili sorun yaşamaya devam ediyorsanız yine aynı kurumlara başvurabilirsiniz.

Evde bakım maaşı yatan iller listesi hakkında vereceğimiz bilgiler bu şekildeydi. Eğer sosyal yardımlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz paylaştığımız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği

Evde bakım ne kadar oldu?

Evde bakım maaşlarının güncel miktarı 2 bin 706 TL.

”Engelli

?” state=”close”]Engelli evde bakım maaşları 2 bin 706 TL oldu.

”Yaşlılık

?” state=”close”]Yaşlılık maaşları 1.296 TL olmuştur.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu