Yapı Kredi

Yapı Kredi Nakit Avans Nedir, Faiz Hesaplama

Yapı Kredi nakit avans nedir? Taksitli nakit avans nasıl kullanılır? Türkiye’nin en büyük özel bankalarından olan Yapı Kredi tarafından sunulan nakit avans konusunda merak edilen hususları araştırdık.

Yapı Kredi Nakit Avans Nedir, Taksit Oluyor Mu, Faizi Ne Kadar?

Yapı Kredi nakit avans, kredi kartından acil nakit ihtiyaçlarına cevap vermek için sağlanan bir hizmettir. Bu hizmet ile en yakın Yapı Kredi ATM’sine giderek nakit avansınızı kullanabilir ve çektiğiniz tutarı daha sonra ödeyebilirsiniz. Üstelik ödemeyi isteğinize bağlı olarak 5-12 taksitte yapabilirsiniz. Kullandığınız nakit avans miktarı ve tercih ettiğiniz vadeye göre ödemeniz gereken faiz miktarı değişebilir.

Yapı Kredi Nakit Avans Hesaplama
Yapı Kredi Nakit Avans Hesaplama

Yapı Kredi Bankası, acil nakit ihtiyaçlarınıza cevap vermek için sizlere nakit avans çekme imkanı veriyor. Worldcard’ınızı kullanarak çektiğiniz nakit avansı 5-12 taksitte ödeyebilirsiniz. Çekilen tutarın %1’i işlem ücreti olarak alınır. Taksitle yapılan havale ve EFT için ise herhangi bir çekim ücreti alınmaz.

Nakit avans çekimini müşteri hizmetleri üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için 444 0 444 numaralı hattı aramanız ve talebinizi iletmeniz yeterli olacaktır. Yine bu numara üzerinden EFT ve havale işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yapı Kredi swift kodu nedir?

Yapı Kredi Taksitli Nakit Avans Hesaplama 2023

Yapı Kredi taksitli nakit avans hesaplama, güncel faiz oranlarına göre yapılır. Banka tarafından uygulanan faiz oranı değiştikçe yapılan hesaplamalar da değişir.

Yapı Kredi, kredi kartından nakit avans çekilmesi ve bunun taksitli şekilde ödenmesi durumunda aylık %1,98 oranında faiz uyguluyor. Bu oran; 5 ila 12 ay arasındaki vadeler için geçerlidir.

Taksitli nakit avans çekmek isteyenler en az 300 TL çekebilir. Bu hizmetteki üst sınır ise her müşteri için farklı belirlenir. En üst sınır ise 10.000 TL’dir. Banka müşterileri bunun üzerindeki bir rakamı ATM’den nakit avans olarak çekemezler.

Yapı Kredi taksitli nakit avans hesaplama aşağıdaki şekilde yapılır;

  • 300 TL nakit avansı 5 taksitle çektiğinizi varsayalım. Aylık %1,98 uygulanan faiz sonucunda toplam borç 321 TL olur. Aylık ödenmesi gereken rakam ise 64 TL olacaktır.
  • 000 TL nakit avansı 8 taksitle çektiğinizi varsayalım. Aylık %1,98 uygulanan faiz sonucunda toplam borç 1.110 TL olacaktır. Aylık ödenmesi gereken rakam ise 139 TL olur.
  • 000 TL nakit avansı 12 taksitle çektiğinizi varsayalım. Aylık %1,98 uygulanan faiz sonucunda toplam borç 2.322 TL olacaktır. Aylık ödenmesi gereken rakam ise 193,5 TL olur.

Burada yapılan hesaplamalar ortalama rakamlara göre yapılmıştır. Alınan faiz tutarları üzerinden ayrıca %5 BSMV ile %15 KKDF de alınır. Ayrıca çekilen tutarın %1’i kadar çekim ücreti alınacağı da unutulmamalıdır.

Yapı Kredi Nakit Avans Faizi Ne Kadar?

Yapı Kredi nakit avans faizi aylık %1,98’dir. Bu oran Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranına göre belirleniyor. Merkez Bankası faizleri yükselttiğinde bankanın uyguladığı faiz oranı da yükseliyor. Tersi durumda ise faiz oranı azalıyor.

Türkiye’de son dönemde faizlerde hızlı bir yükseliş meydana geldi. Faiz oranı tek haneden kısa sürede %19 seviyesine kadar yükseldi. Merkez Bankası’ndan %19’la para alan bankalar, müşterilerine bundan daha yüksek faizle kredi desteği sağlıyor. Nakit avansta ise faizler daha yüksek olabiliyor. Yapı Kredisi Bankası’nın nakit avans için yıllık aldığı faiz miktarı %23,76 seviyesinde. Ayrıca bunun haricinde çekim ücreti ve benzeri kalemler için de ücret alıyor.

Yapı Kredi Taksitli Nakit Avans Nasıl Ödenir?

Yapı Kredi taksitli nakit avans kullandıysanız bir sonraki hesap ödeme tarihinde ilk taksiti ödemelisiniz. Tercih edilen taksit miktarı ve uygulanan faiz oranına göre ödemeniz gereken miktar hesaplanır ve kredi kartına yansıtılır. Kredi kartınızın ekstresini ayrıntılı olarak incelediğinizde nakit avansınızın taksitini de görebilirsiniz.

Kullanılan nakit avans, normal kredi kartı borcu ödenir gibi ödenebilir. Bu noktada farklı bir uygulama yapılmasına gerek yok. Eğer kredi kartı borcunuzu ATM’den ödüyorsanız yine ATM’ye giderek toplam borcunuzu ödemeniz yeterli olacaktır. Banka hesabınızdan ödeme yapıyorsanız bu defa da hesabınızdan ilgili tutarın ödemesini yapmanız gerekiyor. Bu işlemler sonucunda nakit avansın ilk taksitini ödemiş olursunuz.

Yapı Kredi Nakit Avans Faizi, Taksitli
Yapı Kredi Nakit Avans Faizi, Taksitli

Taksitli Nakit Avans Ödenmezse Ne Olur?

Yapı Kredi taksitli nakit avans kullanan kişiler borçlarını zamanında ödemelidir. Kredi kartımdan taksitli nakit avans kullandım diyenlerdenseniz bir sonraki hesap ödeme döneminde borcunuzu eksiksiz olarak ödemeniz gerekiyor. Aksi durumda borcunuza ekstra faiz uygulanır.

Taksitli nakit avans kullandığınızda aylık %1,98 oranında faiz uygulanır. Eğer borcunuzu zamanında ödemezseniz buna ek olarak bir de gecikme faizi işlemeye başlar. Gecikme faizi ise %2,28’dir. Yani borcunuz kısa bir süre içerisinde katlanarak büyür. Üstelik buradaki oranlara BSMV ve KKDF dahil değildir. Bunlar da eklendiğinde borcunuza eklenen maliyetler daha da artar.

Zamanında ödenmeyen borç nedeniyle önemli oranda bir faiz yükü altına girersiniz. Üstelik sizin için tek olumsuzluk buradaki yüksek faiz oranları olmaz. Aynı zamanda borcunuzun geciktiği her gün için kredi notunuzun belirgin bir seviyede azalır. Kredi notunuzun düşmesi ise finansal açıdan yaşayacağınız en olumsuz durumlardan biridir. Çünkü kredi notunuzun düşmesine bağlı olarak farklı bankalardan bile kredi çekemez ve borcunuzu kapatmak için alternatif kaynaklardan yararlanamazsınız.

Borcunuzun ödemediğinizde karşılaşabileceğiniz en olumsuz senaryo ise yasal takibe düşmeniz olacaktır. Kredi kartından kullandığınız nakit avansı 90 günden daha uzun bir süre ödemezseniz önce idari takibe ardından da yasal takibe düşersiniz. Bu takiplerin sonucunda ise kara listeye alınabilirsiniz. Kara listeye alındığında kredi kartlarınız iptal edilir, kredi talepleriniz incelenmeden reddedilir.

Taksitli Avans Erken Ödenirse Ne Olur?

Yapı Kredi taksitli nakit avans, yapılan taksit sayısına uygun olacak şekilde ödenmelidir. Ancak isteğinize bağlı olarak ödemeyi daha erken de yapabilirsiniz. Kredi kartı üzerinden çektiğiniz nakit avansı erken ödemeniz durumunda, kullanılan miktara uygulanan faiz miktarı yeniden hesaplanır. Böylece toplam maliyet sizin açınızdan düşer.

Kullandığınız nakit avansın taksit miktarını seçtikten sonra toplam maliyet hesaplanır ve vade sayısına bölünür. Böylece aylık ödeyeceğiniz rakamlar belirlenir. Ancak buna karşın borcunuzu daha kısa sürede kapatırsanız, vade kısalacağı için faiz yükü de azalır. Böylece toplam ödeyeceğiniz rakam belli bir oranda düşer. Maliyetin ne kadar düşeceği, ne kadar süre erken ödeme yaptığınıza ve ödediğiniz miktara göre hesaplanır.

Yapı Kredi Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Yapı Kredi nakit avans, ATM üzerinden çekilebilir. ATM menüsündeki Nakit Avans bölümüne giriş yaparak nakit avansı çekebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadan önce kredi kartınıza nakit avans tanımlandığından emin olun.

Yapı Kredi Nakit Avans Faizi Ne Kadar?

Yapı Kredi nakit avans faizi aylık %1,98’dir. Nakit avansın gecikme faizi ise %2,28 olarak belirlenmiştir.

Yapı Kredi Nakit Avans Kaç Taksit?

Yapı Kredi nakit avans, 5 ila 12 taksit arasında çekilebilir.

Yapı Kredi Nakit Avans Ne Zaman Ödenir?

Yapı Kredi nakit avans, kredi kartının hesap ödeme döneminde ödenir. Taksit sayısına göre bu ödeme düzenli olarak yapılır.

Kredi Kartı Nakit Avans Faizi Günlük Mü?

Kredi kartı nakit avans faiz oranı aylık olarak belirtilmesine karşın faiz günlük olarak uygulanır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu