Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Beyin Cerrahı Maaşı 2022, Asistan Maaşları

Beyin cerrahı maaşı ne kadar? Nasıl beyin cerrahi olunur? Beyin cerrahı ne iş yapar? Beyin cerrahlığı zor mu? Bütün bu soruların cevaplarını ve beyin cerrahı maaşı ile ilgili diğer detayları sizler için derledik.

Beyin Cerrahı Maaşı 2022

Beyin cerrahı maaşı, 22.000 TL ile 32.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ancak maaşlar konusunda belli bir standart bulunmuyor. Çünkü gerek devlette gerekse de özel hastanelerde görev yapan cerrahlar, farklı miktarlarda ek ödeme alırlar. Buna bağlı olarak da beyin cerrahının ne kadar maaş aldığı sorusuna net bir yanıt verilemiyor.

Beyin cerrahlığı, en zor tıp alanlarından birisidir. Adından da anlaşılacağı üzere alanı direkt olarak beyin ile ilgili hastalıklardır. Bunun yanında omurilik ve sinirlerden kaynaklanan sorunlar da yine beyin cerrahların görev alanına giriyor. Beyin cerrahlığı, beyin ve sinir cerrahisi olarak da ifade edilebilir.

İnsan vücudundaki bütün organların özel bir yeri bulunuyor. İşlevleri bakımından organların önemine dair bir sıralama yapmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Ancak bütün organların sinirler aracılığı ile kontrolü ve beyinden gelen isteklere cevap vermesi beyini bunlar arasında özel bir yere koyuyor. İşte beyin ve sinirler, insanların yaşamları için bu yüzden büyük bir öneme sahiptir.

Beyin Cerrahı Maaşı
Beyin Cerrahı Maaşı

Beyin Cerrahı Maaşı 2022

Beyin cerrahı maaşı 2022 yılında 22.000 TL ile 32.000 TL arasındadır. Buradaki farklılığın birçok nedeni bulunuyor. Cerrahın görev yeri bu noktada en önemli unsurlardan birisidir. Birçok meslek için devlet kadroları daha yüksek maaş anlamına geliyor. Ancak beyin cerrahlığı gibi büyük öneme sahip mesleklerde durum değişebiliyor. Yani özelde çalışanlar, devlettekilere göre çok daha yüksek maaşlar alabiliyorlar.

Devlet hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde görev yapan beyin cerrahları kıdem ve derecelerine göre maaş alıyorlar. Buna ek olarak girdikleri ameliyat sayısı ve iş yoğunluklarına göre döner sermayeden pay da alırlar. Bahsedilen durum nedeniyle devlette görev yapan beyin cerrahlarının maaşları, 22.000 TL ile 42.000 TL arasında değişmektedir.

Özel hastanelerde görev yapan beyin cerrahlarının maaşları ise çok daha yüksek rakamlara ulaşabiliyor. Ancak burada doktorun deneyimi ve uzmanlığı büyük bir önem taşıyor. Alanında uzman ve deneyimli bir beyin cerrahını bulmak günümüzde oldukça zor. Bu durum hem hastalar, hem de özel hastane sahipleri için geçerli. İşte bundan dolayı özel beyin cerrahı maaşları çok daha yüksektir. Uzman ve deneyimli bir beyin cerrahı, 55.000 TL üzerinden maaş alabilir.

İlginizi çekebilir: ameliyathane hizmetleri maaşı

İlginizi çekebilir: diş hekimi maaşları

İlginizi çekebilir: anestezi maaşları

Beyin Cerrahı Asistan Maaşları
Beyin Cerrahı Asistan Maaşları

Beyin Cerrahi Asistan Maaşları

Beyin cerrahı asistan maaşları, 9.500 TL ile 18.500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Asistanların maaşlarının farklı olmasının nedeni kıdem ve dereceleridir. Ayrıca iş yoğunlukları, döner sermayeden aldıkları pay ve nöbet ücretleri de yine maaşları etkiliyor.

Beyin cerrahı asistanları büyük oranda devlette görev yapıyorlar. Çünkü özel hastaneler asistan yetiştirmekle genellikle ilgilenmiyorlar. Bu tür durumlardan dolayı beyin cerrahı asistanları çok büyük bir oranda Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan devlet hastanelerinde görev yaparlar.

Özelde beyin cerrahı asistan maaşları ise 18.500 TL ile 19.500 TL arasında değişiyor. Ancak burada da yine iş yoğunluğu ve asistanın genel durumu önemlidir. Asistan olmasına rağmen kendisini bu alanda geliştiren ve hastanedeki iş yükünü önemli ölçüde alan asistanlar yüksek maaşlar alıyorlar.

Tıp fakültesi mezunu olan doktorlar mesleğe ilk olarak pratisyen hekim olarak başlıyor. Eğer isterlerse hastanelerin acil bölümlerinde ve benzeri alanlarda mesleklerini pratisyen hekim olarak yapmaya devam edebilirler. Ancak doktorların önemli bir kısmı bunu tercih etmez ve uzman olma yolundan yürürler.

Beyin cerrahı olmak isteyen adaylar öncelikle TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girerler. Buradan aldıkları puan ile beyin cerrahisi bölümünü tercih ederler ve beyin cerrahı asistanı olarak mesleğe adım atarlar. Asistanlık süresi 5 yıl kadardır. Bu süreçte hocaların dersler alan, ameliyatlara giren ve hasta muayene eden asistanlar bu süreci başarı ile tamamladıklarında uzman olurlar. Bu aşamadan sonra farklı hastanelerde görev yapmaya başlarlar. Tıp fakültelerinden sonra bu uzun yolu seçen beyin cerrahları uzman olarak göreve başladıklarında yüksek maaşlar alırlar.

Beyin Cerrahı Ne Kadar Maaş Alır?

Beyin cerrahı, görev yaptığı yere ve deneyimine bağlı olarak 27.000 TL ile 39.000 TL arasında maaş alır. Ancak bu rakamlardan çok daha yüksek maaş alan beyin cerrahları da bulunuyor.

Beyin cerrahlığı, ciddi bir uzmanlık alanıdır. Bu alanda görev yapan doktorların büyük bir hassasiyet ile işlerini yapması gerekiyor. Çünkü en küçük bir hata hastaların hayatların ciddi olumsuzluklara neden olabilir. Özellikle ameliyatlarda cerrahların büyük bir konsantrasyon ile görev yapması ve uzun ameliyatlara karşı dayanıklı olması gerekiyor. Çünkü beyin veya sinir ameliyatları bazen çok uzun sürebiliyor.

Beyin cerrahlarını diğer cerrahlardan farklı yapan birçok unsur bulunuyor. Ancak bunların başında beyin cerrahlarının beyin ile ilgilenmeleri geliyor. Beyin, hala sırları tam olarak çözülemeyen bir organdır. Bundan dolayı beyin ameliyatları oldukça risklidir ve bilinmezliklerle doludur. İşte bu durum beyin cerrahlarının işlerini diğer cerrahlardan ayırır ve çok daha riskli hale getiriyor.

Beyin cerrahlarının işlerinin bu kadar riskli ve önemli olması maaşların da yüksek olmasının en önemli nedenidir. Yüksek maaşı olmasına karşın beyin cerrahlığını tercih eden doktor sayısı sınırlıdır. Bunun en önemli nedeni ise risktir. Doktorlar, bu yüksek riski almak istemiyor. Ayrıca zorlu eğitim süreci de onları korkutuyor. İşte bu yüzden kaliteli beyin cerrahlarının sayısı sürekli sınırlı kalıyor. Bu durum ise maaşların daha da yükselmesine neden oluyor.

Beyin Cerrahı Maaşı Özel Hastane

Beyin cerrahı maaşı özel hastane ve özel sağlık kuruluşlarında 26.000 TL ile 56.000 TL arasında değişmektedir. Ancak hastanenin genel şartları ve cerrahın uzmanlık seviyesine göre maaşlar daha yüksek veya daha düşük olabilir. Fakat inanıyorum ki Acıbadem Hastanesi’nin beyin cerrahı maaşı çok yüksektir 🙂

Beyin cerrahının yaptığı iş hastaların sağlıkları ve yaşam kaliteleri açısından büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden hastalar beyin ile ilgili sorunlarında alanlarında uzman olan doktorları tercih ediyor. Bunun için farklı bir ildeki hastanelere giden hastalar dahi var. İşte bu durum özel hastanelerin uzman beyin cerrahlarına olan ilgisini sürekli olarak arttırıyor.

Özel hastanede beyin cerrahı maaşları, bazı şartlarda 69.000 TL ile 89.000 TL arasında olabiliyor. Başarısını kanıtlamış, tıp fakültesinden mezun olduktan sonra sürekli kendisini geliştirmiş ve Türkiye çapında adını duyurmuş cerrahlar çok yüksek maaşlar alıyorlar. Böyle cerrahlar iş bulmak için iş ilanlarını incelemezler. Özel hastaneler bu tür cerrahları bünyelerine katmak için adeta fırsat kollar.

Ülkemizde birçok özel hastane vardır. Bunlardan bazıları ülkemizin birçok kentinde şubelere sahiptir. İşte böyle büyük özel hastaneler doktor kadrolarını her zaman kaliteli ve yeterli tutmalıdır. Alanlarında en iyileri kadrolarına almak isterler. Ve bunu yaparken de yüksek maaş kozunu kullanırlar. Bundan dolayı özelde beyin cerrahı maaşları bazen tahmin ettiğiniz rakamların çok üzerine çıkabilir.

Uzman Beyin Cerrahı Maaşı

Uzman beyin cerrahı maaşı, 29.000 TL ile 49.000 TL arasında değişiyor. Görev yapılan hastane, cerrahın uzmanlığı, iş yoğunluğu gibi unsurlar bu noktada belirleyicidir. Özel hastanelerde uzman doktorun deneyimi ve hastanenin maaş politikası, maaşları en fazla etkileyen unsurlardır. Devlet hastanelerinde ise kıdem, derece, aile yardımı, çocuk yardımı, nöbet ücreti ve döner sermaye gibi unsurlar maaşların farklılık göstermesini sağlıyor.

Yüksek maaşı olmasına karşın beyin cerrahlığı oldukça zor bir meslektir. Ciddi bir deneyim ve uzmanlık gerektiren meslek için pratisyen hekimlerin 5 yıl uzmanlık eğitimi alması gerekiyor. Bu 5 yıllık uzmanlık eğitiminin ilk 1-2 yıllık döneminde uzun nöbetler ve evrak işleri ile uğraşılması gerekiyor. İdealist olarak tercih edilen beyin cerrahlığında böyle bir durumla karşılaşan asistan doktorlar ciddi anlamda zorlanıyor.

İlk 1-2 yılın bu şekilde geçmesinin ardından asistanlar hastanedeki işleyişi öğreniyorlar ve hastaların durumlarını yakından görmeye başlıyorlar. Bunun ardından gelen yıllarda ise asistanlar hastalarla daha yakından ilgilenmeye başlıyorlar. Poliklinikte görev yapıyorlar ve hasta muayenesine başlıyorlar. Teşhiste zorlandıklarında hocalarından yardım alıyorlar. Böylece hastaların şikayetlerini ve bunun nedenlerini bizzat yerinde görerek öğreniyorlar.

Asistanlığın diğer yılları ise ağırlıklı olarak ameliyathanede geçiyor. Hocaları ile ameliyatlara giren asistanlar burada da ciddi bir deneyim kazanıyorlar. Bütün bu zorlu süreci başarı ile tamamlayan adaylar, uzman beyin cerrahı olarak göreve başlıyorlar.

Sağlık çalışanlarının içerisinde özel bir yeri olan beyin cerrahlarının yetişme süreci genel olarak bu şekildedir. Zorlu eğitim sürecinin hemen ardından zorlu görev süreci başlıyor. Beyin cerrahı maaşı ne kadar sorusunun cevabının yüksek rakamlar olmasının temelinde işte bu zorlu süreçler bulunuyor.

Amerika’da Beyin Cerrahı Maaşları

Amerika’da beyin cerrahı maaşları, yıllık 570.000 $ ile 790.000 $ arasında değişiklik gösteriyor. Cerrahın uzmanlığı ve çalıştığı hastane, burada en önemli unsurlardır. Alanında başarılı olan ve tercih edilen bir cerrahın maaşı burada yer alan rakamlardan çok daha yüksek olabilir. Kısacası bu maaş doktorlar için ortalama rakamlardır.

Amerika da doktor maaşları genellikle yıllık olarak hesaplanıyor. Diğer doktorlara bakıldığında en yüksek rakamı alan beyin cerrahlarıdır. Beyin cerrahı maaşları, bazen milyon dolarlarla dahi ifade edilebilir.

Beyin cerrahı maaşı ile ilgili verilen rakamlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu rakamlar, farklı unsurlara göre değişebiliyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu