Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Hemşire Maaşları

Hemşire maaşları ne kadar? Nasıl hemşire olunur? Hemşirelerin çalışma şartları nasıl? Hemşire maaşı ve konuya ilişkin diğer detayları sizler için derledik.

Hemşire Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Hemşire maaşları, 5.300 TL ile 7.300 TL arasında farklılık gösteriyor. Görev yapılan yer, kıdem, deneyim, eğitim seviyesi ve benzeri unsurlara göre maaşlar farklılık gösteriyor. Bilindiği gibi hemşireler hem kamuya bağlı sağlık kuruluşlarında, hem de özel hastanelerde görev yapabiliyor. Bu durum hemşirelerin maaşları arasında ciddi farklılıklara neden oluyor.

Kamuda çalışan hemşirelerin maaşları arasında belli bir standart bulunuyor. Kıdem, medeni durum, BES kesintisi ve çocuk sayısı gibi unsurlara göre maaşlar değişebilir. Ancak burada bahsedilen unsurlar bakımından benzer özelliklere sahip hemşireler aynı maaşı alıyorlar. Buna karşın özel hastanelerde belli bir standart bulunmuyor. Özel hastanenin kendi maaş politikası burada belirleyicidir.

Hemşire maaşları ile ilgili bir diğer husus ise yurtdışındaki maaşlardır. Özellikle Almanya’da hemşirelerin ne kadar maaş aldıkları fazlasıyla merak edilen konulardan birisidir. Almanya’da da maaşlar arasında farklılık dikkat çekiyor. Ancak orada maaşların Euro (€) ile ödenmesinden dolayı alınan maaşlar Türkiye’ye göre çok daha yüksektir.

Hemşire Maaşları
Hemşire Maaşları

Hemşire Maaşı 2023 Ne Kadar 

Hemşire maaşı; devlette 6.800 TL ile 7.800 TL arasında, özel sektörde ise 5.500 TL ile 7.500 TL arasındadır. Devlet hastanelerinde veya kamuya ait diğer sağlık kuruluşlarında görev yapan hemşireler bu maaşlarına ek olarak bir de nöbet ücreti ve döner sermaye alıyorlar. Böylece maaşları çok daha yüksek seviyelere çıkıyor.

Devlette en düşük ve en yüksek hemşire maaşları arasında ciddi farklılıklar bulunmuyor. Aslında maaşları etkileyen temel unsur kıdem ve derecedir. Devlet kurumunda görev yapma süresi ile birlikte kıdem ve derece de artıyor. Buna bağlı olarak maaşlarda yükselme meydana geliyor. Bunun dışında eşi çalışmayan evli hemşirelere aile yardımı, çocuklu hemşirelere ise çocuk yardımı adı altında ek ödeme yapılır. İşte bu ek ödemeler de maaşlar arasındaki farklılığın önemli nedenlerindendir.

Özel sektörde görev yapan hemşirelerin maaşları arasında ise ciddi farklar olabiliyor. Özelde kurumun maaş politikası ve hemşirenin de deneyimi büyük bir öneme sahiptir. Kendini yetiştirmiş, deneyimli ve başarılı bir hemşire bazı özel hastanelerde 11.000 TL üzerinde maaş alabiliyor. Yeni başlayan hemşireler ise asgari ücretle bile çalışabilmektedir.

İlginizi çekebilir: hemşire nöbet ücretleri

İlginizi çekebilir: başhemşire maaşları

İlginizi çekebilir: ebelik maaşları

Hemşire Maaşları Ne Kadar Oldu?

Devlette hemşire maaşları, yapılan toplu sözleşmeye göre Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor. Ancak toplu sözleşmede belirlenen zam oranı enflasyondan düşük olduğunda maaşlar enflasyon oranında zamlanıyor. Bu durum sadece hemşirelere özgü değildir. Memur maaşı zammı bütün kamu çalışanları için bu şekilde belirleniyor.

Zamlı hemşire maaşları, Ocak ve Temmuz aylarının ilk haftasında belli oluyor. Son yıllarda enflasyon verisinin yüksek gelmesi nedeniyle zam oranı genellikle enflasyona göre belirleniyor. Milyonlarca memur, bu yüzden Ocak ve Temmuz aylarında açıklanacak enflasyon verilerini bekliyor. Enflasyon verileri yüksek geldiğinde memurların aldıkları zam da artmış oluyor. Peki, 2021 yılında hemşire maaşları ne kadar oldu?

Maaşların ne kadar olduğu sorusuna yanıt aramanın en kolay yolu enflasyon verilerini incelemektir. Bilindiği gibi Temmuz ayının ilk haftasında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Haziran ayının enflasyon oranları açıklandı. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından son 6 aylık enflasyon oranı belli oldu.

Zam için esas alınan Haziran ayı enflasyonu değil. TUİK tarafından açıklanan Haziran ayı verisiyle birlikte son 6 aylık (yılın ilk yarısı) enflasyon ortaya çıkmış oluyor. Ve zam buradaki orana göre yapılıyor. İlgili oran milyonlarca memuru ilgilendirdiği için haber siteleri ve kanalları tarafından bu haber son dakika olarak veriliyor. Peki, son açıklanan verilere göre zamlı hemşire maaşları ne kadar olacak?

Haziran ayın verisinin gelmesi ile birlikte son 6 aylık enflasyon %8,45 olarak açıklandı. Ve diğer kamu çalışanlarına olduğu gibi devlette göre yapan hemşirelere de bu oranda zam yapıldı. Böylece hemşire maaşları ortalama olarak 380 TL ile 580 TL arasında arttı.

Hemşire Yardımcısı Maaşı 2023

Hemşire yardımcısı maaşı; devlette 5.300 TL ile 5.500 TL arasında değişirken, özel sektörde ise 3.800 TL seviyelerindedir. Özellikle yeni mezun olan hemşire yardımcılarına özel sektörde çok düşük rakamlar öneriliyor. Mezun sayısının fazla olmasından dolayı özel sektördeki maaşlar asgari ücretin biraz üzerindedir.

Hemşire yardımcıları adından da anlaşılacağı gibi sağlık hizmetleri sırasında hemşirelere yardımcı olan görevlilerdir. Devlet hastanelerine KPSS ve mülakat ile atanırlar ve teknisyen kadrosunda görev yaparlar. Hasta odasının düzenlenmesi, hasta güvenliğinin sağlanması, hastanın takip edilerek hemşirelerin bilgilendirilmesi gibi görevleri bulunuyor. Genel olarak hemşirelerden bir alt statüdedirler. Buna karşın sorumlulukları daha azdır.

Almanya Hemşire Maaşları 2023

Almanya hemşire maaşları; 2.900 € ile 3.900 € arasında değişiyor. Buradaki değişikliğin birçok nedeni bulunuyor. Bunlardan en önemlisi hemşirelerin uzmanlık alanları ile ilgilidir. Örneğin; ilk yardım hemşiresi ile normal bakım hemşiresinin aldığı maaşlar arasında önemli bir fark bulunuyor. Ayrıca görev yapılan yer ve eyaletin de önemli etkisi vardır. İlk yardım hemşiresi bir eyalette 4.200 € seviyesinde maaş alırken, bu maaş Almanya’nın farklı bir eyaletinde 3.800 € olabiliyor.

Görevlerine göre Almanya hemşire maaşları şu şekildedir;

  • Normal Hemşire: 2.900 € ile 2.950 €
  • Bakım Hemşiresi: 2.900 € ile 3.800 €
  • İlk yardım hemşiresi maaşı: 2.900 € ile 3.950 €
  • Ameliyat Hemşiresi maaşı: 3.050 € ile 4.950 €
  • Uzman Hemşire maaşı: 4.550 € ile 5.900 €

Burada yer alan rakamlar; hemşirelerin deneyimleri, uzmanlıkları ve görev yaptıkları eyalete bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

Bu tarz eğlenceli videolar için Onedio Youtube kanalına abone olabilirsiniz.

Hemşire Maaşları Devlet 2023

Hemşire maaşları devlet hastanelerinde 4.900 TL ile 6.900 TL arasında değişiklik gösteriyor. Kıdemi ve derecesi yüksek olan hemşireler daha yüksek maaşlar alırken, yeni başlayanlar ise daha düşük maaşlar alıyorlar.

Devlette hemşire maaşları için önemli unsurlardan birisi de nöbet ücretidir. Hemşireler, nöbet tuttukları saat başına ödeme alırlar. Bu ödeme yüksekokul mezunu hemşireler için 16,06 TL iken, lise mezunu olanlar için ise 14,08 TL’dir. Yüksekokul mezunu hemşireler ameliyathanede görev yaptıklarında ise nöbet ücretleri 24,09 TL’dir. Ayrıca dini bayramlarda nöbet ücreti %20 daha fazla ödeniyor.

Hemşireler, görevleri gereği ayın belli günlerinde nöbet tutarlar. Tutulan nöbet sayısı ne kadar fazla olursa alınan ücret de o kadar yüksek oluyor. Örneğin; aylık 30 saat nöbet tutan ameliyathane hemşiresi yaklaşık 725 TL nöbet ücreti alıyor. 60 saat nöbet tutan hemşire ise 800 TL’ye yakın nöbet ücreti alıyor. Nöbet saati arttıkça ödenmesi gereken rakam da aynı şekilde yükseliyor.

Yeni Başlayan Hemşire Maaşı 2023

Yeni başlayan hemşire maaşı; 5.790 TL’dir. Bu rakam devlette görev yapmaya başlayan kadrolu hemşireler için geçerlidir. Ayrıca devlette alınan maaşın BES kesintisi, aile yardımı ve çocuk yardımı gibi unsurlara göre değiştiği unutulmamalıdır. Buradan alınacak ek ödeme ile birlikte maaşların seviyesi biraz daha artıyor.

Yeni başlayan hemşirelerin evli ve eşlerinin çalışmaması durumunda maaşlarına aile yardımı ekleniyor. Aynı şekilde çocuk sayısına göre maaşlarına çocuk yardımı da ekleniyor. Ayrıca devlette görev yapan hemşireler nöbet ücreti ve döner sermaye gibi kalemlerden de ödemeler alırlar.

Bundan dolayı maaşları burada bahsedilen rakamdan çok daha fazla olabilmektedir. Ancak nöbet ücreti, döner sermaye, aile ve çocuk yardımı alınmadığında maaşlar yaklaşık olarak burada belirtilen seviyede olacaktır.

Yeni Başlayan Hemşirelerin Maaşları

Yeni başlayan hemşire maaşı, asgari ücret veya asgari ücretin biraz üzerinde olabiliyor. Burada bahsedilen ise sadece özel sektörde çalışan hemşireler için geçerli oluyor. Bilindiği gibi özel sektörde neredeyse bütün meslek gruplarına yeni başladıklarında asgari ücret civarında maaş verilir.

Günümüzde özel sektörün sağlık alanındaki rolü her geçen gün biraz daha artıyor. En küçük ilçelerde dahi özel hastanelerle karşılaşmak mümkün. Kent merkezlerinde, özellikle de büyük şehirlerde ise çok sayıda özel hastane bulunuyor. Öyle ki, bazı illerdeki özel hastane sayısı neredeyse devlet hastanesi sayısına yaklaşmış durumdadır. İşte bu durum hemşirelerin en önemli iş imkanlarından birisinin özel hastaneler olmasını sağlıyor. Özel hastanelerin hemşire talebi çok fazladır.

Her ne kadar özel hastanelerin hemşire talebi fazla olsa da hemşirelik bölümü mezunu da çok fazladır. Durum böyle olunca özelde hemşire maaşları düşük seviyede kalıyor. Düşük seviye ise asgari ücret düzeyidir.

Özel hastanelerde yeni başlayanlara genellikle nöbet tutturulmaz ve nöbet ücreti ödenmez. Ancak hastanelerin uygulamaları farklı olabilir.

Sözleşmeli Hemşire Maaşı 2023

Sözleşmeli hemşire maaşı, 5.200 TL ile 6.200 TL arasında değişmektedir. Sözleşmeli hemşireler devlet hastanelerinde görev yapmaktadır. Sözleşme sürelerinin sonunda sözleşmeleri yenileniyor ve görevlerine devam ediyorlar.

Bir süre önce devlet hastaneleri kadrolu sağlık personeli alımını büyük ölçüde durdurdu. Bu aşamadan sonra ise alımlar sözleşmeli olarak yapılmaya başlandı. Yani burada bahsedilen sözleşmeli hemşire ile kadrolu hemşire arasında gerek maaş, gerekse de özlük hakları bakımından çok ciddi farklı bulunmuyor.

Sözleşmeli hemşirelere de nöbet ücreti ve döner sermaye payı veriliyor. Bunun yanında aile yardımı ve çocuk yardımı gibi ödemeler de yapılıyor. Dolayısıyla burada bahsedilen maaşların ciddi anlamda farklılaşma durumu ortaya çıkabiliyor.

yardımcı hemşire maaşları
yardımcı hemşire maaşları

Lisans Hemşire Maaşları 2023

Lisans hemşire maaşları, devlette 5.200 TL ile 6.200 TL arasında yakın farklılıklar gösteriyor. Özel sektörde ise maaşlar 4.200 TL ile 6.200 TL arasında değişiyor. Ancak devlette BES kesintisi, kıdem ve dereceye göre maaşlar farklılık gösterebilir. Özel sektörde ise çalışılan hastane, deneyim ve çalışma yoğunluğuna göre maaşlar artabilir veya azabilir.

Lisans hemşire, üniversite mezunu olan hemşirelere verilen isimdir. Lisans mezunu olmak aslında direkt olarak maaşları ciddi anlamda etkilemiyor. Lisans mezunu olmak mesleğe başlama derecesini etkiler. Örneğin; lise mezunu olanlar 12/2, ön lisans mezunları ise 10/2 derecesinden mesleğe başlar. Lisans mezunları ise 9/1 derecesinden devlette görev yapmaya başlarlar. 9/1 olan bir hemşire, disiplin cezası almadığında kıdem ve derecesi her 1 yılda şu şekilde değişir;

  • 9/1 > 9/2 > 9/3 > 8/1> 8/2 > … > 2/1 > 2/2 > 2/3 > 1/1 > 1/2 > 1/3 > 1/4

Kıdem ve derecenin bu şekilde ilerlemesi sürecinde, maaşlar da belli ölçüde artmaktadır. Böylece hemşire maaşları da yükseliyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu