Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Anestezi Maaşları

Anestezi maaşları ne kadar? Anestezi uzmanları ne kadar maaş alır? Anestezi uzmanı ne iş yapar? Nasıl anestezi uzmanı olunur? Bütün bu soruların cevaplarını ve anestezi ile merak ettiğiniz detayları yazımızın devamın bulabilirsiniz.

Anestezi Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Anestezi maaşları, 7.500 TL ile 11.000 TL arasında değişerek ödeniyor. Ancak eğitim seviyesi ve deneyime bağlı olarak alınan maaşlar daha da yüksek olabilir. Ayrıca devlette veya özel sektörde görev yapma durumu yine maaşları etkileyen hususlardan birsidir.

Anestezi uzmanları doktordurlar. Tıp eğitimi alan uzmanlar tıpta uzmanlık sınavı olan TUS sonucunda asistanlıklarını bu bölümde yaparlar. Asistanlık döneminin başarılı bir şekilde tamamlanması ile uzman olurlar ve özel hastaneler veya devlet hastanelerinde görev yapmaya başlarlar.

Anestezi uzmanlarının haricinde bir de anestezi teknikerleri bulunuyor. Teknikerler, tıp eğitimi almazlar. 2 yıllık anestezi olarak da bilinen teknikerler, 2 yıllık ön lisans bölümünü bitirdikten sonra bu göreve başlarlar.

Anestezi Maaşları
Anestezi Maaşları ve Meslek Alanları

Anestezi Uzmanı Maaşı 2023 Güncel

Anestezi uzmanı maaşı, 9.000 TL ile 13.000 TL arasında değişir. Deneyime bağlı olarak alınan maaşın seviyesi daha da yükselebilir.

Anestezi uzmanlığında deneyimin büyük bir önemi bulunuyor. Arka planda görev yapan uzmanlar, deneyimleri sayesinde işlerini sorunsuz bir şekilde yapar ve hastaların cerrahi operasyon süreçlerinin sorunsuz olarak tamamlanmasını sağlarlar.

Anestezi uzmanları, cerrahi operasyonların yapıldığı her yerde çalışabilir. Devlet hastaneleri ve özel hastaneler günümüzde en önemli iş alanlarıdır. Devlette anestezi uzmanı maaşları, 8.000 TL ile 12.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ancak kıdem, derece, deneyim, döner sermaye, aile ve çocuk yardımı gibi diğer ödemelerle birlikte rakam daha da yükselebiliyor.

Özelde anestezi uzmanı maaşları ise 11.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiyor. Özel sektör, her ne kadar doktorları biraz daha yoğun çalıştırsa da daha yüksek maaşlar veriyor. Alanında deneyimli ve başarısı kanıtlamış bir uzman burada bahsedilen rakamların çok daha üzerinden maaş alabilir.

Özel hastanelerde anestezi uzmanı maaşlarını etkileyen bir diğer önemli unsur ise hastanenin genel maaş politikasıdır. Kaliteli ve bilinirliği olan hastanelerde maaşlar nispeten daha yüksektir. Buna karşın yerel bazlı ve tanınmayan özel hastanelerde maaşlar biraz daha düşük olabilir. Ancak buradaki genellemede bazı istisnalar olabileceği unutulmamalıdır.

İlginizi çekebilir: en yüksek maaş alan doktor branşı nedir

İlginizi çekebilir: pedagog maaşları ne kadar?

Anestezi Uzmanı Maaşları
Anestezi Uzmanı Maaşları

Anestezi Doktoru Maaşı 2023

Anestezi doktoru maaşı, 9.000 TL ile 16.000 TL arasında farklılık gösteriyor. Yeni işe başlamış anestezi doktorları ortalama 8.000 TL maaş alırken deneyimli olan doktorlar ise 15.000 TL ve üzerinde maaş alırlar. Ayrıca maaşların seviyesi alınan ek ödemelere göre farklılık gösteriyor.

Anestezi doktoru olabilmek için öncelikle TYT ve AYT sınavına girilerek yeterli puanın alınması gerekiyor. Tıp fakültesine girmek için sayısal puan türünden en az 510 puan alınmalıdır. 6 yıllık tıp eğitiminin ardından ise TUS’a girilerek anestezi uzmanlığı için gerekli puan alınması gerekiyor. Bu aşamadan sonra asistanlık süreci başlıyor. Asistanlık dönemini de başarılı bir şekilde atlattıktan sonra anestezi doktoru olarak görev yapılmaya başlanabilir.

Anestezi doktorları için özel hastaneler maaş konusunda biraz daha avantajlıdır. Özel hastanelerin hastalardan ve devletten aldıkları ödemeler sayesinde doktorlarına daha yüksek maaşlar ödeme imkanları bulunuyor. Buna karşın anestezi doktorları için özel hastanelerde iş yükü, devlet hastanelerine göre daha fazladır.

Ayrıca devlette görev yapıldığında daha fazla özlük hakkına sahip olunur. İşte bu durum doktorları devlet ile özel hastane seçimi konusunda kararsız bırakır.

Anestezi Teknikeri Maaşı 2023 Ne Kadar Oldu?

Anestezi teknikeri maaşı, 4.000 TL ile 6.000 TL arasındadır. Anestezi teknikerliği maaşları da farklı unsurlara göre değişkenlik gösteriyor. Görev süresi, kıdem, derece, BES kesintisi, aile ve çocuk yardımı gibi hususlar, maaşları çok fazla etkiliyor. Bundan dolayı da maaşlar arasında farklılıklar alabilir.

Anestezi teknikeri maaşları, özel hastanelerde 3.500 TL ile 5.500 TL arasında yer alıyor. Günümüzde anestezi teknikeri mezunu sayısının fazla olması özel hastanelerdeki maaşların düşmesine neden oluyor. Ancak deneyimli ve kendini geliştirenler burada bahsedilen rakamların üzerinde maaş alabilir.

Anestezi teknikeri, temelde anestezi uzmanına yardım etmekle görevlidir. Ancak bunun dışında farklı görevleri de üstlenirler. Anestezi teknikerinin görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Anesteziden önce kullanılacak ilaçları ve diğer araç gereçleri hazır hale getirmek
 • Hastaların odalardan ameliyathane taşınması sürecinde rol almak
 • Tek kullanımlık olan malzemeleri sterilize etmek
 • Hastanın ameliyat sırasında takibini yapmak
 • Anestezi uzmanı tarafından verilen talimatların yerine getirilmesi
 • Anestezi uzmanına yardım etmek
 • Ortamın anestezi için hazır hale getirilmesini sağlamak

İlginizi çekebilir: akademisyen maaşları ne kadar?

Anestezi Bölümü Maaşları 2023

Anestezi bölümü maaşları, yapılan göreve bağlı olarak değişiyor. Bu bölümde tıp fakültesi mezunu anestezi uzmanları ve 2 yıllık ön lisans mezunu anestezi teknikerleri görev yapıyor. Doktorlar, 10.000 TL üzerinde maaş alırken, anestezi teknikerleri ise ortalama 9.000 TL maaş alıyor. Göreve yeni başlayan uzmanlar ile deneyimli uzmanlar arasında maaş farkı bulunuyor.

Anestezi bölümü maaşlarını etkileyen bir diğer önemli husus ise görev yapılan yerdir. Devlet hastanelerinde görev yapanlar ortalama bir doktor maaşı alıyorlar. Döner sermaye ve nöbet ücreti gibi ek ödemelerle maaş miktarı biraz daha artabilir. Özel hastanelerde görev yapanlar ise deneyimleri ölçüsünde maaşlar alırlar.

İlginizi çekebilir: Akademisyen nasıl olunur?

Anestezi Mezunu Ne Kadar Maaş Alır 2023

Anestezi maaşları, ortalama olarak 10.000 TL’dir. Yeni başlayanlar nispeten biraz daha düşük rakamlar alırken, deneyimli olanlar ise daha yüksek maaşlar alırlar. Nöbet ücretleri ve döner sermaye gibi ek ödemeler de alırlar. Ameliyatların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesinde anestezi uzmanlarının önemli rolü bulunuyor. Peki, anestezi uzmanları ne iş yaparlar?

 • Hastanın tıbbi geçmişi ve fizyolojik durumunu dikkate alarak ameliyat sırasında uyutulmasını sağlar.
 • Hastanın durumuna bağlı olarak anestezide kullanılacak ilaçları belirlemek için farklı test ve tahliller ister.
 • Hastaya uygulanacak anestezi yöntemini belirler.
 • Hastaya uygulanacak anestezi yöntemini ve verilecek ilaçları belirlemeden önce ameliyatı gerçekleştirecek doktorlarla görüşür.
 • Ameliyattan hemen önce hastayı anestezi ile uyutur, ameliyatın tamamlanmasının ardından hastayı uyandırır.

2 Yıllık Anestezi Maaşları 2023

2 yıllık anestezi maaşları, 8.200 TL ile 9.500 TL arasında farklılık gösteriyor. Yeni başlayan ve bekar olan anestezi teknikerleri 4.200 TL civarında maaş alırlar. Deneyimli olanlar ise 6.000 TL’ye yakın miktarlarda maaş alırlar.

2 yıllık anestezi maaşları, özel hastanelerde daha düşüktür. Maaşlar 2023 yılında ortalama olarak 7.500 TL ile 8.000 TL arasındadır. Devlet hastanelerinde ise 8.000 TL ile 9.000 TL arasındadır.

Anestezi maaşları ile ilgili verilen rakamlar bilgilendirme amaçlıdır. Bunlar, farklı unsurlara bağlı olarak değişebilir. Bu durumu mutlaka dikkate alın ve güncel anestezi uzmanı maaşı için sitemizi takip etmeye devam edin.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu