Şarap Fiyatları

Süryani Şarabı Fiyat 2022 Ne Kadar

Bu yazıda şarap kültürünün önemli parçalarından biri olan Süryani şarabı ile ilgili olarak Süryani şarabı fiyat bilgisi vereceğiz. Eğer bu şaraplar hakkında meze, aroma ve daha birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı sonuna dek okumanızı tavsiye ediyoruz.

Süryani Şarabı Nedir, Süryani Şarabı Fiyat 2022

Süryani şaraplarının fiyatı hakkında bilgi almaya geldiyseniz yazıyı kaydırmadan önce bekleyin ve burada anlatacaklarımıza dikkat edin. Çünkü bu içerikte diğer şarap türlerinden farklı olan bir şarap türü olan Süryani şarabı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Gelin öncesinde bu şarabın tarihi ve önemi hakkında bilgi edinelim.

süryani şarabı fiyat
süryani şarabı fiyat

Bazı inanışlara göre şarap dinin önemli bir parçası olarak görülüyor. Bu nedenle bazı düşünürlere göre dini önemi yüksek olan Mezopotamya bölgesi şarabın ilk çıktığı yer. Hal böyle olunca buraya özgü olan ve alkolden ziyade bir kültür olan Süryani şarabı adında bir içecek ortaya çıkmıştır.

Shiluh olarak geçen bu şarap dünya tarihindeki en eski şarap türlerinden biri olarak karşımıza çıkmakta. Üzümün özel olarak doğayla iç içe olan şaraphanelerde depolanmasıyla elde edilen bu şarap eşsiz bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.

Süryani şarabını özel kılan faktörlerden belki de en önemlisi şarap üreticilerinin meyve aromalarına verdiği önemdir. Mardin ve çevresinde üretimi yoğunlaşan bu şaraplar diğer birçok şarap türüne göre oldukça tatlıdır. Çünkü bu bölgeler yıl boyunca çok fazla yağmur almaz fakat güneşi bolca çeker. Bunun sonucunda da tatlı üzümler elde edilir. Şarap üreticileri özenle seçtikleri bu üzümleri kendilerine has yöntemlerle şaraba çevirmekte.

Süryani şarabı hakkında kısa bir bilgi verdiğimize göre bu şaraplar hakkında kısaca fiyat bilgisi verebiliriz. Süryani şarap ürünleri genellikle küçük çaplı şaraphaneler tarafından üretilmekte olup birçok marka adı altında satışa sunulur.

Bu nedenle markalara göre Süryani şarabı hakkında bilgi vermemiz pek mümkün değildir. Ancak 75’lik kırmızı şarap ve beyaz şarap ürünlerinin ortalama 80 ila 110 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Yakut renginde olan rose şaraplar ise bir miktar daha pahalı olabilmekte.

süryani şarabı fiyat ne kadar
süryani şarabı fiyat ne kadar

Süryani Şarabı Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Eğer Süryani şarabı almak istiyorsanız ve hangi türünü almanız gerektiğini bilmiyorsanız aşağıda vereceğimiz bilgiler sizin için çok değerli. Üretim şekillerine ve yöntemlerine göre farklı isimler alan bu Süryani şaraplarının türleri ve özellikleri şu şekildedir;

  • Ninve: Bu Süryani şarabı türü Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin fermantasyonuyla üretilir. Doğru saklama ortamı sağlandığında 10 yıl kadar saklanabilir. Bu Süryani şarabından en güzel tadı alabilmek için 17 ile 19 derece ısıda içilmesi uygundur.
  • Verdo: Verdo Süryani şarabı rose şaraplardan biridir. Öküzgözü üzümlerinden üretilen bu şaraplardan en iyi tadı alabilmek için 6-8 derece arasında servis edilmelidir. Uygun ortam koşulları sağlandığında 3 yıla kadar yıllandırılabilir.
  • Turabdin: Öküzgözü ve Boğazkere üzümleriyle üretilen bu Süryani şarabı uygun koşullar altında saklandığında 10 yıl kadar saklanabilir.
  • Classic: Boğazkere ve Öküzgözü üzümlerinin fermantasyonuyla üretilen bu Süryani şarabı 14 ila 16 derece arasında servis edildiğinde en güzel tat elde edilir.
  • Manastır: Manastır’a tadını veren Boğazkere üzümlerdir. Yıllandırılabilir bir şaraptır ve 10 yıl boyunca saklanabilir. Manastır için en iyi sıcaklık 17 ile19 derece arasıdır.
  • Kustan: Kustan, Kerkük ve Mezrona üzümlerinden elde edilen ve doğru şartlarda 10 yıla kadar dayanabilen bir Süryani şarabıdır. Bu şarap beyaz şarap olduğu için Kustan şarabının 6 ila 8 derece arasında yani soğuk içilmesi tavsiye edilir.
  • Dara: Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerine mahlep eklenmesiyle üretilen bu şaraplar ortalama 6-8 derece aralığında tüketilmelidir.
  • Shiluh: Boğazkere ve Öküzgözü üzümlerinin fermantasyonuyla üretilir. Bu Süryani şarapları en çok tercih edilen türdür.

Bu yazıda sizlere Süryani şarapları ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Eğer Süryani şarapları ile ilgili başka konuları merak ediyorsanız bunu yorum olarak belirtebilirsiniz.

Süryani Şarabı Özelliği Nedir?

Süryani şarabının özelliği tatlı olması ve içiminin rahat olmasıdır.

Shiluh Ninve Ne Demek?

Bu kavramlar Süryani şarabının türleridir.

Süryani Şarabı Alkollü Mü?

Süryani şarapları diğer şaraplarda olduğu gibi alkol içerir.

Süryani Şarabı Nereye Ait?

Süryani şarabı Mardin ve çevresine yani eski zamanlardaki Mezopotamya bölgesine aittir.

Süryani Şarap Nasıl Yapılır?

Süryani şarabı özel üzüm türlerinin fermantasyonu ile yapılır.

Süryani Şarabıyla Ne Yenir?

Süryani şarabıyla beyaz leblebi, badem ve ceviz içi yenebilir.

Süryani Şarabı Dolaba Konur Mu?

Süryani şarapları türlerine göre soğuk ya da oda sıcaklığında içilmelidir.

Süryani Şarabı Yıllanır Mı?

Bazı Süryani şarapları yıllanabilir.

Süryani Şarabı Bozulur Mu?

Süryani şarapları oldukça dayanıklı şarap türleridir.

Öyleyse gelin, Süryani şarabının hikayesini birlikte izleyelim.

4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nun 6/5 maddesine göre ülkemizde içki satışı yasaktır. Hiçbir şekilde satış yapmamaktayız, lütfen teklif etmeyiniz.

Süryani şarabı araması yapan binlerce ziyaretçiye reklam vermek isterseniz aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.


Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 3]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu