Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Makine Teknikeri Maaşları 2022 2 Yıllık, 4 Yıllık

Makine teknikeri maaşları ne kadar? Makine teknikeri nasıl olunur? Bu soruların cevaplarını ve makine teknikerliği ile ilgili merak edilen diğer hususları sizler için derledik.

Makine Teknikeri Maaşları 2022’de Ne Kadar?

Makine teknikeri maaşları, 6.000 TL ile 9.000 TL arasında değişiyor. Devlet kurumlarında görev yapan makine teknikerleri ortalama 7.000 TL maaş alıyor. Buna karşın özel sektörde görev yapanların maaşları ise ortalama 6.500 TL’dir.

Makine Teknikeri Maaşları, Özel Sektör
Makine Teknikeri Maaşları, Özel Sektör

Birçok meslek grubunda olduğu gibi makine teknikerliğinde de maaşları etkileyen farklı unsurlar var. Örneğin; devlet kurumlarına atananların medeni hali, çocuk sayısı, hizmet yılı ve benzeri özellikleri tekniker maaşlarını etkiliyor. Buna karşın özel sektörde görev yapanların deneyimi maaşlar üzerinde etkilidir.

Devlette görev yapan makine teknikerleri, 6.000 TL ile 8.500 TL arasında maaş alıyor. Burada maaşlar, özel sektöre göre daha yüksektir. Ayrıca devlette görev yapanların özlük hakları da daha iyidir. İşte bu tür nedenlerden makine teknikerlerinin öncelikli seçeneği devlette çalışmaktır.

2 Yıllık Makine Teknikeri Maaşları 2022

2 yıllık makine teknikeri maaşları, 6.000 TL ile 8.000 TL arasındadır. Deneyim ve görev yapılan kurumun maaş politikasına göre alınan maaşlar değişir.

Makine teknikeri olmak isteyenlerin öncelikle makineyle ilgili olan ön lisans programlarından mezun olması gerekiyor. Burada belirtilen bölümlerden mezun olanlar makine teknikeri olarak görev yapabilir. Ancak bölüm mezunları bu alanda kendilerini yetiştirmeye ve geliştirmeye devam etmelidir. Mezun olanların sayısının her geçen gün biraz daha artması iş imkanlarının azalmasına neden oluyor.

Makine teknikerleri, makinelerin üretimi ve bakımından sorumludur. Özellikle makinelere yönelik bakım onarım çalışmalarının merkezinde yer alırlar ve bu süreci yönetirler. Hayati öneme sahip olan makinelerin sorunsuz çalışmasında makine teknikerlerinin büyük bir rolü var. Bundan dolayı iş imkanları oldukça geniştir. Ancak özel sektör deneyimli makine teknikerlerini tercih ediyor.

İlginizi çekebilir: harita teknikeri maaşları

İlginizi çekebilir: inşaat teknikeri maaşları

Makine Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Makine teknikeri, ortalama 6.000 TL maaş alır. Özel sektörde maaşlar asgari ücretten başlarken, devlet kadrolarında ise maaşlar 6.900 TL seviyesinden başlıyor. Hizmet yılı ve deneyim gibi unsurlara bağlı olarak maaşlar hem devlette hem de özel sektörde daha da yükselir.

Makine bölümünden mezun olanlar dikey geçiş sınavı ile farklı bölümlere geçebilir. Bu bölümlerden öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir;

Bunların dışında da farklı lisans bölümlerine geçiş yapılabilir. Örneğin 4 yıllık Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümüne geçiş yaparak gemilerde de görev yapabilirler. Ayrıca açık öğretim bölümleri içerisinde de geçiş yapılacak farklı bölümler bulunuyor.

Makine Teknikeri Maaşları Özel Sektör

Özel sektörde makine teknikeri maaşları, 6.500 TL ile 9.000 TL arasında değişiyor. Görev yapılan pozisyon ve kurumun genel maaş politikası maaşlar üzerinde etkilidir. İş yoğunluğu fazla ve çalışma şartları ağır olan işlerde maaşlar çok daha yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Makine teknikerlerinin özel sektörde farklı çalışma alanları var. Bu çalışma alanlarının özelliklerine bağlı olarak maaşlar da değişiyor. Çalışma alanlarının şartlarına bakılmaksızın teknikerlerin görevleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Makinedeki bozuk ekipmanları tespit etmek ve bunların onarımını sağlamak,
  • Makinelerdeki sorun ve arızaları tespit etmek için test sonuçlarını ve hata mesajlarını analiz etmek,
  • Kırılan ekipmanları tamir etmek veya yeni parçalar üretmek,
  • Ekipman stokunu kontrol etmek ve gerekli durumlarda yeni siparişler geçmek,
  • Ekipmanların düzenli olarak bakımlarını gerçekleştirmek,
  • Bilgisayar destekli makinelerin ayarlanması için kod girişleri yapmak.

Makine teknikerleri hem makinelerin sorunsuz bir şekilde çalışması için gerekli tedbirleri alırlar, hem de bakım onarım işlerini yaparlar.

İlginizi çekebilir: anestezi teknikeri maaşları ne kadar

Makine Teknikeri Maaşları 2 yıllık, ne kadar maaş alır
Makine Teknikeri Maaşları 2 yıllık, ne kadar maaş alır

Gemi Makine Teknikeri Maaşları 2022

Gemi makine teknikeri maaşları, 6.000 TL ile 8.000 TL arasında değişiyor. İşin zorluğuna bağlı olarak maaşlar artmakta veya azalıyor. Uzun yol gemilerinde görev yapan makine teknikerleri genellikle dolar ile maaş alır. Ortalama maaş ise 5.000 $ seviyelerindedir.

Yük ve yolcu gemilerinde görev yapabilen makine teknikerleri, makine dairesinin işleyişinden sorumlu olur. Makine dairesinde görev yapan teknikerler gemilerin sorunsuz bir şekilde yoluna devam etmesi için önemli görevleri üstlenirler.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu