Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Büro Personeli Maaşları 2022 Görev Alanları

Büro personeli maaşları ne kadar, büro personeli ne iş yapar, büro personeli olmak için hangi bölüm okunmalı? Merak etiğiniz bütün soruların cevapları bu yazımızda.

Büro Personeli Ne Demek?

Büro personelleri özel sektörde faaliyet gösteren ve kamudaki kurum ve kuruluşlarda faaliyet gösteren çalışanlardır. Kurumların ofislerinde ya da ofislerinde görev alan büro personelleri masa başı çalışanlardır.

Büro personelleri çalıştıkları kurumda her türlü günlük işleyişten sorumludur. Kurumun faaliyetlerine göre değişmekle birlikte büro personelleri bilgisayara veri girişi yapma, diğer kurumlar ile yazışmaları ayarlama, gerekli belgeleri arşivleme, rapor hazırlama, başvuru alma gibi faaliyetlerde bulunur.

Büro personeli olarak çalışan kişilerin çalıştıkları kurumlarda üst düzey yetkileri yoktur. Ancak kurumların faaliyetlerini devam ettirebilmesi için büro personeli alımı yapması zorunlu bir ihtiyaçtır. Çünkü büro personelleri şirketin faaliyetlerine bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte zaman alıcı işlerin büyük bir bölümünü tamamlarlar.

büro personeli maaşları ve görevleri nelerdir
büro personeli maaşları ve görevleri nelerdir

Büro Personeli Görevleri

Kurum ve kuruluşların önemli personellerinden biri olan büro personeli şu görev ve sorumlulukları yerine getirir;

  • Günlük işleri planlama, düzenleme
  • Gerekli belgeleri toparlama
  • Arşive alınacak dosyaları belirleme, gerektiğinde arşivden dosyaları tekrar teslim alma
  • Kişi, kurum ve olayların kaydını tutma
  • Başvuruların takibini yapma
  • Bilgisayar başında veri girişi yapma

Büro Personeli Olmak İçin Hangi Bölüm?

Büro personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin herhangi bir bölümden mezun olmasına gerek yoktur. Ancak bazı yetkinliklere sahip olması gerekir.

Büro personeli olarak hizmet vermek isteyen kişiler Microsoft programlarını iyi bir şekilde kullanabilmeli, bilgisayar işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilmeli, klavyeyi uzman olarak kullanılabilmeli ve veri girişi yapmayı bilmelidir.

Bu yetkinliklerin yanı sıra büro personeli olarak çalışan kişilerin masa başında uzun süre kalmaya dayanıklı, disiplinli, iş ahlakı olan, iletişim becerileri yüksek ve ilgili sektör hakkında bilgili olması gerekir.

Büro Personeli İş İmkanları

Hem kamudaki hem de özel sektördeki kurum ve kuruluşlar büyümeye devam ediyor. Dolayısıyla büro personeli gibi günlük işleyişin devam ettirilmesinde payı büyük olan meslek gruplarına olan ihtiyaç da orantılı olarak artış gösteriyor.

Kendini iyi bir şekilde geliştiren, bilgisayar konusunda yetenekli olan ve ilgili sektöre hâkim olan büro personellerinin iş bulabilmesi çok kolaydır. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde büro personelleri kolaylıkla iş bulabilir.

büro personeli maaşları ne kadar
büro personeli maaşları ne kadar

Büro Personeli Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar?

Buraya kadar konuştuklarımız büro personellerinin görevleri hakkındaydı. Peki büro personeli ne kadar maaş alıyor?

Kamuda (İçişleri Bakanlığında vs.) büro personeli gibi çalışan masa başı çalışanların ortalama maaşı 6 bin TL kadardır. Sözleşmeli personelin maaşı ise biraz daha az olabilir.

Bu rakam özel sektörde biraz değişkenlik gösteriyor. Özel sektörde en düşük büro personeli maaşı asgari ücret iken ortalama büro personeli maaşları 5.500 TL kadardır. İyi bir firmada çalışan büro personelleri kendisini geliştirmeye devam ederse 10 bin TL’ye kadar maaş alabilir.

Büro personeli maaşları ne kadar konulu yazımızın sonuna geldik. Eğer kamuda veya özel sektörde hizmet vermek istediğiniz meslek grubunun ne kadar kazandığını merak ediyorsanız diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Büro personeli ne kadar maaş alır?

Ortalama büro personeli maaşları 6 bin TL kadardır.

Büro personeli ne iş yapar?

Büro personelleri çalıştıkları kurumlarda günlük işleri kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar yürütür.

2022 imamların maaşı ne kadar?

Güncel imam maaşları 6.500 TL kadardır.

İçişleri Bakanlığı büro personeli ne iş yapar?

İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren büro personelleri veri girişi, arşiv takibi, başvuru kabulü vb. işlemler yapar.

Son olarak, muhasebeci maaşları içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu