İnşaat

Çimento Fiyatları

İnşaat işlerinin en çok aratılan piyasa fiyatları başında çimento fiyatları geliyor. İnşaat sektörünün neredeyse demirbaşı. Çimento inşaat sektöründe kullanılan en önemli malzemelerden biri. Harç malzemesi olarak kullanılan çimento yıllardır hemen hemen bütün yapılarda kullanılmakta.

Çok fazla kullanım alanına sahip olan bu ürün kullanım amaçlarına göre farklı şekillerde üretilmekte ve satışa sunulmakta. Özel bir şekilde üretilen bu inşaat malzemesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Çimento fiyatları ve çimento fiyatı 2022‘de ne kadar olmuş gelin hep birlikte inceleyelim.

Çimento Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar? Çimento Torba Fiyatı Nedir?

Çimento inşaat sektöründe kullanılan en önemli malzeme diyebiliriz. Çok eski zamandır kullanılan bu ürün günümüzde yapılan bütün betonarmelerde kullanılır. Diğer inşaat malzemelerinden daha özel olan bu ürün kalker ve kilin özel oranlarda karıştırılıp ısıtılması sonucunda meydana gelir.

Üretilmesi her ne kadar zor olsa da kullanım kolaylığı sağlaması nedeniyle her inşaatta kullanılır. Bu önemli inşaat malzemesi küçük çaplı yapılarda torba şeklinde temin edilirken büyük yapılarda inşaat boyutuna göre belirlenen miktarda beton mikseri kaç metreküp beton hazırlanacaksa o kadar dökerek de bu malzeme kullanılabilir.

Çimento çok fazla kullanım alanına sahip olduğundan çimento çeşitleri değişiklik göstermekte. Başta gri torba çimento olmak üzere beyaz çimento ve hazır çimento şeklinde çeşitleri bulunmakta. Örneğin beyaz çimentonun gerektiği bir alanda gri çimentodan faydalanılamaz.

Aynı şekilde santrale ya da kentsel dönüşüm gibi büyük alanlara torba çimento kullanmak çok zorlayıcı olabilirken küçük çaplı yapılarda hazır beton kullanmak gereksiz olmakta. Ancak bazı yapılarda küçük bir alana dahi çimento kerese beton pompalı mikserler tarafından boşaltılmalıdır.

çimento fiyatları
çimento fabrikası

Çimento fiyatları, ülkemizde inşaat sektörü için farklı bir öneme sahip. Sürekli güncellenen ve zam gelen çimento torba fiyatı, müteahhitlerin sürekli aradığı ve uyguna bulmak için çabaladığı inşaat malzemesi.

Türkiye’de özellikle müteahhitler ev yaparken, çimento ve demir fiyatlarını en uygun şekilde bulmak için her yeri soruştururlar. Bu yazımızda sizlere çimento fiyatları ve çimento torba fiyatı hakkında bilgilere yer vereceğiz. 50 kg çimento fiyatları ve 1 torba çimento fiyatı ne kadar olmuş hep birlikte inceleyeceğiz.

Çimento fiyatları 2022 yılında farklılık göstermeye başladı. Ekonomik koşullar göz önüne alındığında tüm ürünlerde ki artış maalesef çimento fiyatlarına da yansımış durumda. Fiyatlarda ki bu artış maalesef inşaat sektörünü de etkiliyor.

Bazen illere göre farklılık gösterse de, nakliyesi ıvırı zıvırı derken, çimento fiyatları hemen hemen aynı fiyata geliyor. Ek olarak, aşağıda sizin için Türk Çimento tarafından hazırlanan üretim videosunu bırakıyoruz, keyifli izlemeler.

Çimento Nedir?

Çimento, yapı malzemesi bakımından en önemli yapı taşlarından biri. Kalker ve kil karışımı hammaddenin pişirilmesi ile oluşan, hava ve su ile reaksiyon oluşunca katılaşan bir inşaat malzemesi olarak adlandırabiliriz. Çimentonun su ile tepkimesi sonucu oluşan kimyasal reksiyona ise “hidratasyon” denmektedir.

Çimento Tarihi ve Çimento Nasıl Bulundu?

Çimento tarihler boyunca kullanılmış ve günümüze kadar gelmiştir. İlk olarak 1820’li yıllarda ortaya çıkan çimento, Joseph Aspdin isimli bir İngiliz tarafından bulunmuştur. Kalker ve kil maddelerini karıştırarak pişiren Aspdin, ilk çimento örneğini ortaya çıkarmıştır.

Elde edilen çimento örneği katılaşması sonucu, doğal Portland taşına benzediği için adına portland çimentosu verilmiştir. Çimentonun su ile buluşmasıyla  da ortaya beton çıkmaktadır. Eski tarihlerden günümüze kadar gelen bu yapı malzemesi, inşaat sektörünün demirbaşı olarak sayılıyor.

Ayrıca, mdf fiyatları için bu sayfamızı inceleyiniz.

Çimento Fiyatları 2022 Listesi : Gri Çimento ve Beyaz Çimento Fiyatları

Çimentolar kendi bünyesinde iki farklı renkte satılıyor. Beyaz çimento ve gri çimento çeşitleri olmak üzere ikisinin de fiyatlarında farklılık olabilir. Gri ve beyaz olmak üzere güncel fiyat listesini aşağıda sizlere paylaşıyoruz. 2021 güncel fiyat listesi aşağıda yer alıyor.

Gerek inşaat yaptıran kişiler gerek büyük firmalar çok kullanılan bir malzeme olduğundan düzenli olarak çimento fiyatları üzerine çalışma yapar. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki farklı türlerde ve miktarlarda satışa sunulduğundan çimento fiyat olarak değişiklik gösterebilir.

Örneğin hazır çimento fiyatları göz önünde bulundurulduğunda çimento torba fiyatı çok daha uygun gelecektir. Çünkü hem hazır betonda işçilik ve mekanik devreye girmekte hem de daha fazla miktarda çimento kullanılmaktadır. Aynı zamanda aynı ağırlıktaki 1 torba beyaz çimento fiyatı , gri olan 1 torba çimento fiyatları karşısında daha pahalıdır. Ancak genel piyasa göz önünde bulundurulduğunda çimento fiyatı 2021 senesinde şu şekildedir; 50 kg 1 torba çimento fiyatı ne kadar?

Çimento Fiyatları 2022 Güncel

Ürün AdıFiyat

Gri Çimento Fiyatları 2022

1 Kg Gri Çimento (42,5)₺5,50
3 Kg Gri Çimento (42,5)₺10,50
5 Kg Gri Çimento (42,5)₺15,50
50 Kg (1 Torba) Gri Çimento (42,5)₺35,50

Beyaz Çimento Fiyatları 2022

1 Kg Beyaz Çimento (42,5)₺7,50
3 Kg Beyaz Çimento (42,5)₺15,50
5 Kg Beyaz Çimento (42,5)₺21,50
50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento (42,5)₺66,50

Beyaz ve gri olarak iki farklı çimento çeşidi bulunuyor peki beyaz çimentonun gri çimentodan farkı nedir? Beyaz çimento biraz daha dekoratif alanlarda kullanılmaktadır. Beyaz çimentonun dayanımı gri çimentodan daha iyi olması sebebiyle, mühendislerin tercih sebebi olarak ortaya çıkıyor.

Beyaz çimento yapıştırma ve derz dolgu malzemelerinin imalatında, mimari ve dekoratif beton imalatlarında, kilit taşlarında, heykellerde ve sanatsal üretimlerde daha çok kullanılan bir çimento türüdür. Yukarıda beyaz çimento fiyatı ile gri çimento fiyatında ki farklılığı görebiliyorsunuz.

Görüldüğü üzere çimento fiyatları türüne ve miktarına göre değişiklik göstermekte. Ancak şunu söyleyebiliriz ki 50 kg çimento fiyatları 2022 senesinde bir önceki yıllara göre büyük bir artış göstermiştir. Hesaplamalar inşaat sektöründe daha çok 1 torba çimento fiyatı üzerinden yapılmakta ve ayrıca 25 kg piyasada 50 kg çimento torbaları kadar çok bulunmadığından 25 kg çimento fiyatı hakkında net bir bilgi yoktur.

Bu güncel çimento fiyatlarını enflasyon ve malzeme ve işletme giderleri gibi faktörler belirlemekte. Bununla birlikte hazır beton m3 fiyatları tamamen hazır beton şirketinin giderleri ve hizmeti doğrultusunda belirlenmekte. Son olarak Temmuz 2022 tarihinde yenilenen 1 torba betonların birim fiyatları 2022 senesinde tekrar güncellenebilir. Yani çimento fiyatı ne kadar diye sorduğunuzda birkaç sene önceki fiyatlara değil güncel olarak açıklanan fiyatlara bakmalısınız.

Bir inşaatta ne kadar beton veya ne kadar çimento gideceği tamamen yapının büyüklüğü ile alakalıdır. Örneğin bir yapıda 12 metreküp beton yeterli olmaktayken başka bir yapıda 100 metreküp betona gereksinim duyulabilir. Fazla veya az çimento almamak için inşaatı yapan işçiler ile doğrudan iletişime geçmek olası hataların önüne geçilmesi için yeterli olacaktır.

Çimento fiyatları konusunda geniş bilgilere yer verirken, fiyatlarda değişiklikler olabileceğini unutmayınız.

Aynı zamanda hafriyat fiyatları sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Çimentolar, kilogramlarına göre de fiyatlara ayrılıyor. 5 Kg, 25 Kg, 50 kg gibi torbalarda da satılabiliyor. Ülkemizde en çok kullanılan ise 25 kg çimentolar. Yapı marketlerde genellikle 25 kg torbalarda çimentolar görebilirsiniz. 25 kg çimento fiyatı beyaz çimento ise 30-35 TL arasında satış fiyatı bulunuyor.

1 Torba Çimento Kaç Kg Yapar?

50 Kg 1 torba çimento yapmaktadır.

Çimento Fiyatları Neden Farklıdır?

Çimento fiyatlarında ki farklılık, üretim ve enerji maliyetlerinin yanı sıra nakliye, petrol fiyatlarında, döviz kurundaki dalgalanmalar ana faktör olarak gösterilebilir. Çimento fiyatı ne kadar diye sorduğunuzda bunu en iyi bu yazımızda görebilirsiniz. Sürekli güncel çimento fiyatlarını burada güncelleyeceğiz.

Çimento fiyatları hakkında genel bilgilendirdik. Güncel çimento ücretleri şuan için böyle olsa da, artan döviz kurları ve üretim maliyetleri, çimento fiyatlarında ki artışa sebep olabilir. Sayfamızda siz değerli okurlarımıza en güncel fiyatları vermeye devam edeceğiz.

Bu arada, sunta fiyatları listemizi de incelemenizi öneririz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu