Ekonomi

10.000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir

Bu yazımızda nafaka talep etmek isteyen kişilerin yönelttiği sorulardan biri olan 10.000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunu yanıtlayacağız. Eğer sizin de nafaka ile ilgili merak ettiğiniz konular varsa bu yazımız tam size göre.

Nafaka Nedir?

Her insan hayatı boyunca en az 1 kere de olsa nafaka kavramını duymuştur. Peki nedir bu nafaka?

Nafakalar evli çiftlerin resmi yolları kullanarak evlilikleri sonlandırması sonucunda birbirlerine ödemesi gereken ödemedir. Eğer evli çift anlaşmalı olarak boşanırsa ve nafaka alma-verme konusunda iş birliğine giderse nafaka söz konusudur. Ayrıca kadın ya da erkek fark etmeksizin çiftten biri boşanma davası sonucunda maddi olarak zorluk yaşayacaksa ve boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak gerçekleştiyse de mahkeme kararı ile nafaka verilir.

Yani kısaca nafaka boşanan çiftler arasında yapılan anlaşmalar ile ya da anlaşmazlıklar ile ödenmek zorunda kalınan maddi yardımlardır. Nafaka ödemesinde esas öncelik çiftlerden birinin yoksulluğa düşecek kadar kötü maddi düzeye sahip olmasıdır.

Şahsi fikrimizce, çiftler nasıl evlilik kredisi alırken ortak yükün altına girebiliyorlarsa, yolların ayrılması durumunda da aynı yükü taşımalıdırlar.

İlginizi çekebilir: asgari ücret alan ne kadar nafaka verir

Türkiye'de 10.000 tl maaş alan ne kadar nafaka verir
Türkiye’de 10.000 tl maaş alan ne kadar nafaka verir

Nafaka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nafaka için özel bir başvuruya gerek yoktur. Aile mahkemeleri aracılığı ile boşanma davası gerçekleşirken nafaka işlemleri de gerçekleştirilir. Nafaka davalarında beyan edilen gelir düzeyine göre nafaka hesaplama işlemi yapılır ve nafaka miktarı kararı verilir.

Eğer çiftlerden birinin nafaka alacağı söz konusu ise o zaman mahkemeye başvuru yapılması gerekir. Bu durumda mahkeme tarafından nafaka ödemeye karar kılınan kişiye çeşitli yaptırımlar yapılır.

Nafaka Kimlere Verilir?

Nafaka konusunda en çok merak edilen sorulardan biri de bu nafakaların kimlere verileceğidir. Birçok kişi nafakayı yalnızca kişinin maddi durumuna göre verildiğini düşünse de nafaka türleri kendi içerisinde farklılık gösterir. İşte kanunlara göre nafaka türleri ve özellikleri;

  • Nafaka türlerinin başında tedbir nafakası yer alıyor. Bu nafaka türleri boşanma davası halihazırda devam ederken ödenir. Davayı ister kadın açsın ister erkek açsın maddi durumdan yeterli düzeyde olan kişi maddi durumu kötü olan kişiye nafaka ödemesi yapar. Bu nafaka ödemeleri tam bir yardım nafakası sayılmasa da kişinin asgari düzeyde geçimini sağlamak için ödeme zorunluluğu kılınır.
  • Bir diğer nafaka türü ise yoksulluk nafakasıdır. Yoksulluk nafakası hükmü için çiftlerden birinin hayatını geçindiremeyecek düzeyde muhtaç olması gerekir. Yoksulluk nafakasında eşlerden birinin maddi durumuna göre hareket edilse de aynı zamanda tarafların kusurluluk durumuna da bakılır.
  • Bir diğer nafaka türü de iştirak nafakasıdır. İştirak nafakası en çok karşılaştığımız nafaka türlerindendir. Eğer çocuğum var ve çocukların velayeti bende diyorsanız bu nafaka türü muhtemelen sizi de ilgilendiriyor. Bu nafaka türünde maddi durumu iyi olan taraf karşı tarafa çocuklarının her türlü ihtiyacını yerine getirecek şekilde nafaka verir.

Ayrıca yeri gelmişken belirtmemiz gereken bir konu daha var. Toplumumuzda nafaka ödemelerinin yalnızca kadınlara yapıldığı yönünde genel bir kanı var. Ne yazık ki bu tamamen yanlış.

Nafaka ödemelerinde yalnızca kadınlar ön planda tutulmaz. Nafaka, eşlerin eşit bir şekilde yalnızca çocukların velayet durumunu ve maddi düzeylerini göz önünde bulundurularak ödenir. Yani nafakalar yalnızca kadınlara ödenmez.

10000 tl maaş alan ne kadar nafaka verir
10000 tl maaş alan ne kadar nafaka verir

Nafaka Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Nafaka miktarı hesaplanırken çocuk sayısı ve alınan maaş önemlidir. Örneğin asgari ücretli bir çalışanın vermesi gereken nafaka miktarı ile 10.000 TL maaş alan bir kişinin ödemesi gereken miktar aynı değildir.

Ancak nafaka ödemelerinde sabit bir oran kullanılır. Bu oran da %25 olarak belirlenmiştir. Kişinin beyan ettiği gelirin %25’i karşı tarafa nafaka olarak verilir.

10.000 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

Çiftlerden biri nafaka ödemek zorundaysa ve aldığı maaş 10.000 TL ise yukarıdaki verdiğimiz oran ile nafaka miktarı hesaplanabilir. Gelir belgesinde 10.000 TL maaş aldığı kesin olan kişi %25 oranında nafaka verir. Yani bu da 1.250 TL’ye tekabül ediyor.

Eğer çiftler anlaşmalı olarak boşanıp nafaka miktarını kendileri belirlerse ödenecek nafaka miktarı daha da fazla olabilir.

Yani gördüğünüz üzere nafaka miktarı asgari ücrete ya da emekli maaşına bakmıyor. Bu ödemelerde esas olan konu nafaka ödemesi için belirlenen orandır.

Bu sayfada 10.000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunun cevaplarını yayınladık. Nafaka miktarı ile ilgili aklınıza takılan farklı türden sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Boşanma davasında nafaka miktarı neye göre belirlenir?

Boşanma davalarında nafaka miktarı dava türüne ve maddi durumu iyi olan tarafın maaş miktarına göre belirlenir.

Hangi durumlarda nafaka ödenir?

Boşanmanın kusurlu nedenler ile olmaması durumunda ve karşı tarafın maddi durumunun iyi olmadığı durumlarda nafaka ödenir.

Nafaka almak için ne kadar evli kalınmalı?

Nafakada evlilik süresi önemli değildir. Ancak nafaka verme süresinde evlilik süresi ön planda tutulur.

İştirak nafakası miktarı neye göre belirlenir?

İştirak nafakaları çocukların ihtiyaçlarına ve anne-babanın maddi durumlarına göre belirlenir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 3.5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu